Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: villaoliva
2009-03-02, 23:50
Kadry z filmu"Kolumbowie"
Autor Wiadomość
roland 

Pomógł: 2 razy
Wiek: 64
Dołączył: 23 Paź 2008
Posty: 316
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2009-02-19, 22:25   Kadry z filmu"Kolumbowie"

Przedstawiam kilka kadrów z filmu "Kolumbowie", który był kręcony w roku 1968 w Danzigu. Byłem świadkiem realizacji tych scen. Całymi dniami zamiast chodzić do szkoły obserwowaliśmy realizację filmu. Na kadrach scena wyjazdu działa samobieżnego z ul. Różanej oraz scena kręcona przy kościele Św. Jana.

Kadry są obrazami z filmu.

kolumbowie 10.jpg
Plik ściągnięto 27805 raz(y) 59,43 KB

kolumbowie 3.jpg
Plik ściągnięto 27805 raz(y) 44,88 KB

kolumbowie 2-int.jpg
Plik ściągnięto 27805 raz(y) 49,37 KB

 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-02-19, 22:33   

roland napisał/a:
Na kadrach scena wyjazdu działa samobieżnego z ul. Różanej oraz scena kręcona przy kościele Św. Jana.


Podobno sam kościół i ołtarz sporo ucierpiał podczas filmowych walk.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2009-02-19, 22:39   

villaoliva napisał/a:

Podobno sam kościół i ołtarz sporo ucierpiał podczas filmowych walk.

Nie "podobno"...
_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
Ponury 
majster


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 889
Skąd: Gdańsk-Brętowo
Wysłany: 2009-02-19, 22:44   

Działo samobieżne - nieudolnie pomalowane radzieckie ISU :)
_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.
 
 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2009-02-19, 23:53   

villaoliva napisał/a:
Podobno sam kościół i ołtarz sporo ucierpiał podczas filmowych walk.

Ukazanie polskiej martyrologii było znacznie wazniejsze od jakichś tam poniemieckich zabytków.
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
Ponury 
majster


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 889
Skąd: Gdańsk-Brętowo
Wysłany: 2009-02-20, 18:30   

Z drugiej strony nie widziałem aby Niemcy przejmowali się jakimiś tam polskimi akcentami, zabytkami lub martylologią w swoich filmach :roll: A tym bardziej w czasach RFN`u czy nawet w NRD, w czasach których Polacy kręcili w Danzigu ten film.

Tym bardziej że w RFN`e spokojnie sobie żył na przykład nawet były szef danzigiego Gestapo i oprawcy sądowi polskich pocztowców :) Pielili ogródki, wychowywali wnuki a żaden broń Boże Sąd i nikt inny ich nie nękał :cry:

Ostatni przykład - filmik "Die Gustloff" - ani słowa o wypędzeniach Polaków z Gdyni, powodach dlaczego Gdynia zamieniła się w "Gotenhafen" i kto przy pomocy jakich metod tego dokonał itd.

Tak więc każdy naród kręci filmy tak, jak lubi :flaga:
_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.
 
 
 
Zdzislaw 
Foregreen


Wiek: 69
Dołączył: 28 Sie 2008
Posty: 51
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2009-02-21, 00:04   Re: Kadry z filmu"Kolumbowie"

roland napisał/a:
Przedstawiam kilka kadrów z filmu "Kolumbowie", który był kręcony w roku 1968 w Danzigu. Byłem świadkiem realizacji tych scen. Całymi dniami zamiast chodzić do szkoły obserwowaliśmy realizację filmu. Na kadrach scena wyjazdu działa samobieżnego z ul. Różanej oraz scena kręcona przy kościele Św. Jana.
Kadry są obrazami z filmu.

Obaj mamy swoje lata i jeszcze co nieco pamiętamy. Mieszkałem co prawda ciut dalej niż Ty ( odniesieniu do Kościoła Św. Jana), ale cóz to za odległość z Heweliusza. Podobnie jak ty pamietam całe gromady aktorów i statystów poubieranych w kostiumy (mundury czy ubrania powstańcze czy niemieckie) np. odpoczywających od storny ul Świetojańskiej w ruinach kościoła. Jak zapewnie pamietasz w tym czasie dostęp do kościola (z uwagi na mozliwośc róznych zawałów, byl ograniczony ohydnie zbitymi z dech bramami, ale w czasie kręcenia filmu teren był dostepny i jak pamietam to sie załapałem na grochówkę z kuchni polowej z ktorej żywili się artyści.... :hihi:
_________________
Światełko w tunelu — to reflektory nadjeżdżającego pociągu.
 
 
Kuglow 
Szatan zjada


Pomógł: 12 razy
Wiek: 51
Dołączył: 11 Maj 2008
Posty: 804
Skąd: Marienburg
Wysłany: 2009-02-22, 11:54   

Ponury napisał/a:
Działo samobieżne - nieudolnie pomalowane radzieckie ISU :)
Raczej SU-76 z działem ppanc Zis-3 kal.76,2 mm. popularna "suczka". :-D
 
 
Jagst 
Automobilista

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Cze 2008
Posty: 437
Skąd: Westpreussen
Wysłany: 2009-02-22, 12:27   

Ponury napisał/a:
Z drugiej strony nie widziałem aby Niemcy przejmowali się jakimiś tam polskimi akcentami, zabytkami lub martylologią w swoich filmach

I przy kręceniu swoich filmów niszczyli jakieś polskie zabytki...? :shock: :szczena:
_________________
Pojęcia "nasz", "nasze", "my", "oni" itp... w rozmowach o historii i polityce są bardzo względne.

KTO POWIEDZIAŁ KASJER-DUPA???
 
 
roland 

Pomógł: 2 razy
Wiek: 64
Dołączył: 23 Paź 2008
Posty: 316
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2009-02-22, 13:35   

Kuglow napisał/a:
Ponury napisał/a:
Działo samobieżne - nieudolnie pomalowane radzieckie ISU :)
Raczej SU-76 z działem ppanc Zis-3 kal.76,2 mm. popularna "suczka". :-D


To SU-76, oryginalne podwozie i wieżyczka, lufa dorobiona z drewna.
W czasie realizacji filmu, działo wystrzeliwało z problemami. Ładunek pirotechniczny umieszczony był w metalowym zakończeniu lufy, w czasie wystrzału źle umocowane zakończenie lufy odrywało się od działa. Scenę wystrzału kręcono kilka razy.
 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2009-02-22, 17:00   

Ponury napisał/a:
Ostatni przykład - filmik "Die Gustloff" - ani słowa o wypędzeniach Polaków z Gdyni, powodach dlaczego Gdynia zamieniła się w "Gotenhafen" i kto przy pomocy jakich metod tego dokonał itd.

W filmie "Krzyżacy" jakoś też dziwnie nikt nie wspomniał, że to polscy książęta sprowadzili Krzyżaków i bardzo ich wspierali, żeby ktoś za nich dokonał eksterminacji Prusów.
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
groszek 


Dołączyła: 10 Maj 2008
Posty: 313
Wysłany: 2009-02-22, 17:40   

Ponury napisał/a:
Tak więc każdy naród kręci filmy tak, jak lubi
W czasie kręcenia sceny do filmu "Kolumbowie" spalono kościół św. Jana.
_________________
mały kot na wielkiej drodze
Ostatnio zmieniony przez villaoliva 2009-02-22, 17:50, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
roland 

Pomógł: 2 razy
Wiek: 64
Dołączył: 23 Paź 2008
Posty: 316
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2009-02-24, 11:12   

groszek napisał/a:
Ponury napisał/a:
Tak więc każdy naród kręci filmy tak, jak lubi
W czasie kręcenia sceny do filmu "Kolumbowie" spalono kościół św. Jana.


To chyba przesada.
Owszem, w czasie kręcenia filmu dość często używano substancji o konsystencji oleju, służącej jako swoisty "napalm". Substancją tą smarowano fragmenty muru , które były tłem w czasie krecenia poszczególnych ujęć. Pamiętam strażaków z gaśnicami, którzy byli ukryci za niewidocznymi w kadrze fragmentami budowli, gotowi do natychmiastowej interwencji. Danzig był w tamtym czasie pozbawiony bałaganu powojennego (mówię oczywiście o gruzowiskach). Pamiętam, że na plan przywieziono kilka ciężarówek sztucznych cegieł (ze styropianu!?), którymi uzupełniano scenografię.
W dziecięcych latach czesto zakradałem się z kolegami do kościoła Sw. Jana.
W kościele zgromadzone były fragmenty kamieniarki, ocalone z gruzów, konstrucje drewniane oraz modele statków!?. Był tam tymczasowy magazyn Muzeum Morskiego.
Słyszałem opinie że ołtarz Van Den Block'a został uszkodzony w czasie realizacji tego filmu.
Może, ale raczej przez "członków ekipy", którzy chcieli być właścicielami atrakcyjnych detali architektonicznych.
 
 
pawel_45 

Pomógł: 13 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 282
Wysłany: 2009-02-24, 17:59   

roland napisał/a:
Kuglow napisał/a:
Ponury napisał/a:
Działo samobieżne - nieudolnie pomalowane radzieckie ISU :)
Raczej SU-76 z działem ppanc Zis-3 kal.76,2 mm. popularna "suczka". :-D


To SU-76, oryginalne podwozie i wieżyczka, lufa dorobiona z drewna...


Nadbudowa osłaniająca przedział bojowy optycznie ma zmienioną nieco formę. Na pierwszej fot. sylwetka SU przypomina niemieckie działo 88 mm Ferdinand (Elephant). Imitacja lufy jest wyrażnie dłuższa niż w oryginale i osadzona w miejscu powrotnika (powyżej lufy ZIS 3). Przypuszczam, że rekwizytorzy filmowi dokonali takiej adaptacji celowo – dla upodobnienia tego pojazdu do konstrukcji niemieckiej. A przy okazji pytanie do zamieszkujących lub bywających często w tym czasie w rejonie ul. Łąkowej – czy pojazd używany w realizacji filmu nie pochodził przypadkiem z 13-pułku KBW w Danzigu? (wówczas już chyba 13 Kaszubski Pułk WOW).
 
 
roland 

Pomógł: 2 razy
Wiek: 64
Dołączył: 23 Paź 2008
Posty: 316
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2009-02-24, 19:44   SU

Nie wiem czy pojazd pochodził z jednostki na ul Łąkowej.
Pamiętam, że na plan filmowy przyjechał na własnych gąsienicach, wywołując niemałą sensację w okolicach mojej szkoły (SP 50). Lufę montowano na miejscu planu filmowego.

Pojazd mógł także pochodzić ze składu obok Mostu Siennickiego.
Pamiętam, że w latach 60-tych na wielkim placu obok dzisiejszej bazy Petrobalticu
zgromadzono duże ilości sprzętu wojskowego, który był demontowany i wywożony do huty.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl