Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Anioł i krucyfiks z kościoła w Łęgowie
Autor Wiadomość
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2008-12-29, 00:08   Anioł i krucyfiks z kościoła w Łęgowie

Cytat:

Świąteczny powrót anioła do Łęgowa

Pod belkowany sufit kościoła w poddanzigim Łęgowiem, wrócił barokowy anioł, trzymający krzyż z Chrystusem. Jego zawieszenie zamknęło tegoroczne prace rekonstrukcyjne w świątyni.

W kościele, którego początki sięgają XIV wieku a swój obecny, barokowy, kształt zyskał podczas remontu w 1748 roku, odrestaurowano w tym roku prospekt organowy. Odsłonięto kryptę i - co najważniejsze, zawieszono dwa oryginalne dzwony, które udało się rewindykować z niemieckich parafii.

- Planując te wszystkie prace, nie podziewaliśmy się, że natrafimy dodatkowo jeszcze na anioła. To, że powrócił pod dach kościoła to prawdziwy przypadek - mówi Grzegorz Rafiński, proboszcz kościoła w Łęgowie.

Barokowego anioła, trzymającego w ręku ukrzyżowanego Chrystusa zawieszono w Łęgowie pod koniec generalnej przebudowy świątyni - 250 lat temu. W 1945 roku okazało się, że belka na której wisi jest w fatalnym stanie technicznym. Belkę wyremontowano. Ale już bez anioła. Z czasem wszyscy zapomnieli, że kościół w Łęgowie posiadał taką wyjątkową ozdobę. Coś podobnego możemy zobaczyć najbliżej pod Elblągiem.

- Na ślad anioła natrafiliśmy wertując, wraz z konserwatorami zabytków, stare księgi parafialne. Zaleźliśmy w nich zapis z lustracji kościoła, wykonanej w 1765 roku, mówiący wyraźnie o jego obecności czegoś takiego na środku świątyni - wspomina proboszcz. - Wtedy przypomniała nam się rzeźba z pod chóru. Oddałem ją do renowacji i zacząłem rozglądać się po parafii w poszukiwaniu reszty.

Chrystusa ktoś pół wieku temu wyniósł na cmentarz. Dzięki temu, że był wykonany z dębu, jakoś przetrwał pod gołym niebem. Pięciu dekad mrozów, wiatrów i deszczów nie wytrzymał za to oryginalny krzyż, który trzeba było dorobić.

- Złożyłem wszystkie rzeźby w całość i zamontowałem w oryginalnym miejscu pod sufitem. Niech powiszą razem do nowego roku. Wtedy dawny wygląd odzyska Chrystus ze swoim nowym krzyżem - mówi ksiądz Rafiński.

źródło

Nieźle...barokowy krucyfiks wyniesiony na 50 lat na cmentarz...
_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl