Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Żarnowiec - Gemeindeschule
Autor Wiadomość
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2008-11-14, 13:45   Żarnowiec - Gemeindeschule

villaoliva napisał/a:
Żarnowiec - szkoła na przeciw klasztoru.

Anno 1909 Gemeindeschule

Napis został niedawno chyba odkryty. Wygląda to tak, jakby był czymś zasłonięty przez lata.


[ Komentarz dodany przez: villaoliva: 2008-11-24, 12:50 ]
temat powstał 2008-07-26, 15:17 pod nazwą "Napis na budynku szkoły w Żarnowcu", przywrócony po jego technicznej utracie
Metryczka:
Detal dawny - Napis na budynku szkoły w Żarnowcu
villaoliva - 2008-07-26, 15:17
Temat postu: Żarnowiec - Gemeindeschule


szule1_774.jpg
Plik ściągnięto 37173 raz(y) 102,13 KB

szule2_192.jpg
Plik ściągnięto 37173 raz(y) 164,51 KB

_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
Ostatnio zmieniony przez villaoliva 2008-11-24, 13:06, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2008-11-14, 14:06   

villaoliva napisał/a:
Wracając jeszcze do Żarnowca...

Żarnowiec: Nie dla germanizacji dzieci

Cytat:
Na starej szkole w Żarnowcu odkryto napis "Gemeindeschule Anno 1909". - To pamiątka po pruskiej germanizacji - uważają radni, którzy żądają jej zakrycia. - Nie zacierajmy prawdy historycznej - apeluje dyrekcja szkoły. W piątek rada gminy jednogłośnie postanowiła zasłonić napis
Na historyczną płytę z napisem "Gemeindeschule Anno 1909" (szkoła gminna rok 1909) natrafiono przypadkiem. - Podczas usuwania azbestowych płytek pokrywających dach i zachodnią ścianę odkryto betonową tablicę, metrykę budynku z czasów zaborów - mówi Aleksandra Obszyńska, dyrektor SP w Żarnowcu, która chce pozostawienia historycznego napisu. - Jako członkowie europejskiej rodziny powinniśmy uczyć tolerancji, wybaczania i pojednania. Najlepszym tego przykładem jest współpraca Krokowej z niemiecką gminą Schweich - podkreśla.

Ale wielu radnych naciska, by tablicę zasłonić. - Jak musi boleć starszych ludzi wspomnienie, gdy uczęszczali do tej szkoły i nie wolno im było mówić w języku ich ojców, gdy za mówienie po polsku ich bito - uważa radny Józef Radziejewski z lokalnego komitetu wyborczego. Zapowiada, że jeśli tablica zostanie, on nie przestąpi progu szkoły. Popiera go Marek Tylicki z PO, przewodniczący rady gminy. - Nie rozumiem gloryfikowania pruskiego napisu sporządzonego przez ludzi, których celem była germanizacja.

Duża część mieszkańców jest innego zdania. - Sprzeciwiamy się sztucznym próbom wymazywania elementów świadczących o historii Żarnowca. Zamiast tego należy tłumaczyć dzieciom założenia procesu germanizacji Pomorza w tamtym okresie - napisali w liście do rady gminy podpisanym przez blisko 200 osób.

Mieszkańcy proponują, by dla równowagi przy starym napisie umieścić nowy "Szkoła Podstawowa w Żarnowcu", a obok niego godło z orłem z koronie.

Wczoraj nad przyszłością tablicy debatowała rada gminy. Radni jednogłośnie uznali, że trzeba ją jak najszybciej zasłonić. Ale radni nie zdają sobie sprawy, że najprawdopodobniej napis zostanie. Dlaczego? Kilka dni temu dyrekcja szkoły wystąpiła do pomorskiego konserwatora zabytków o wpisanie budynku do rejestru. Ich wniosek popiera powiatowy konserwator zabytków w Pucku.

Marcin Tymiński, rzecznik pomorskiego konserwatora zabytków: - Już sam wniosek o wpis do rejestru powoduje, że o losach tablicy może teraz decydować wyłącznie wojewódzki konserwator, który zapewne uzna szkołę i tablicę za obiekty historycznie. Żadne bieżące spory ideologiczne nie mają tu znaczenia - podkreśla.

Źródło: Gazeta Wyborcza Trójmiasto
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2008-11-14, 14:09   

Żeby było śmieszniej radny Józef Radziejewski, gromki "obrońca polskości" należący do Stowarzyszenia Ziemia Pucka to:
Cytat:
historyk emerytowany oficer straży pożarnej

Ciekawe czy ów Pan wie, że w polskich szkołach (zapewne w Żarnowcu też) polskie dzieci uczone są języków obcych? (w tym niemieckiego!) :evil:
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2008-11-14, 14:12   

fritzek napisał/a:
Całe szczęście, że dyrekcja szkoły ma sporo oleju w głowie i sprawa trafiła na biurko konserwatora i do mediów. Bez tego zapewne tablicę krewcy radni i ich poplecznicy by skuli w try miga :evil:
Mam nadzieję, że cała sprawa się dobrze skończy :-D
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2008-11-14, 14:14   

ezet napisał/a:
Witajcie fritzek, feyg i villaoliva !!! Wprawdzie wcześniej spotykaliśmy się w kociewskich stronach, ale Żarnowiec i okolice są mi równie bliskie. Stąd moja wypowiedź przy tym temacie. Nadto jutro postaram się zaprezentować na Forum wizerunek tej szkoły z czasów Królestwa Prus. Oczywiście z odsłoniętym niedawno detalem architektonicznym - tablicą, która nie daje spać po nocach radnym z PO !!!

Podobne detale architektoniczne, stanowiące swoistą „metrykę” budynku, znajdowały się również na innych szkołach na Pomorzu Danzigim w czasach Królestwa Prus. Jednakże po odzyskaniu przez Polskę niepodległości powszechną praktyką było ich usuwanie. Czego nie zniszczono po odzyskaniu niepodległości, usuwano w 1945 roku. Zapewne nie dowiemy się nigdy, jakie były przyczyny ocalenia tego atrakcyjnego elementu architektonicznego w Żarnowcu, sztandarowo patriotycznej miejscowości w okresie międzywojennym. Dzięki ukryciu pod płytkami azbestowo-cementowymi, imitującymi łupek, ten interesujący zabytek doczekał czasów Unii Europejskiej, gdy pojęcia „nasz”, „nasze”, „my”, „oni” (że, w tym miejscu pozwolę sobie zacytować, w nieco zmienionej wersji, motto Jagsta), w odniesieniu do pamiątek historycznych, są już bardzo względne.

Mając idiosynkrazję (uczulenie wrodzone) do polityki, od zawsze jestem bezpartyjny i niezależny. Mimo to w tej ekstremalnej sytuacji muszę stwierdzić, że chyba krokowsko-żarnowieckim PO-wcom pomyliły się partie. Przecież oni przemawiają głosem, skądinąd sympatycznej, posłanki Doroty Arciszewskiej – jednej ze sztandarowych postaci PiS-u. Chyba premier Tusk (skądinąd też sympatyczny) powinien baczniej przyjrzeć się swojej drużynie z krokowsko-żarnowieckiego klubu.
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
Ostatnio zmieniony przez feyg 2010-10-20, 22:21, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2008-11-14, 14:16   

ezet napisał/a:
Wczoraj, dzięki villaoliva, otrzymałem kolejne potwierdzenie, że cuda się zdarzają. Otóż, villaoliva zacytował artykuł, podając jako źródło Gazetę Wyborczą. Tyle, że to źródło wtedy jeszcze, w papierowym wydaniu, nie istniało. Artykuł, który miał na pewniaka ukazać się w piątek, przed sesją nawiedzonych radnych, wypadł z gotowej strony, gdyż „ważniejsze” było opisanie kolejnego wyczynu posła Kurskiego.

Obiecałem Wam, że jutro zaprezentuję wizerunek żarnowieckiej szkoły z czasów Królestwa Prus. Teraz widzę, że mój post wszedł na Forum o godz. 00,01, więc powinienem tę ilustrację wprowadzić dopiero w niedzielę. Ale, jak mawiał niezapomniany Standartenführer SS Max Otto von Stirlitz z „Siedemnastu mgnień wiosny” - „JUTRO ZACZYNA SIĘ DZIŚ”. Przeto już teraz dołączam pocztówkę przedstawiającą szkołę w całej okazałości. Dziwi mnie jednak stwierdzenie radnego Józefa Radziejewskiego, który podobno jest historykiem, że za mówienie po polsku w tej szkole bito uczniów. A dziwi dlatego, że byłem przekonany (tak mi przynajmniej mówili najstarsi mieszkańcy wsi), iż w Żarnowcu znali tylko język kaszubski i niemiecki. Czy zatem radnemu Radziejewskiemu nie pomylił się Żarnowiec z Wrześnią? Poza tym, z tego co wiem, w okresie międzywojennym i we wczesnym PRL-u szykanowano tam dzieci za publiczne używanie języka kaszubskiego. Tak czy inaczej, już teraz radni (bezradni) mogą sobie tylko pogadać, bo o losach tablicy z 1909 roku decydować będzie wyłącznie wojewódzki konserwator zabytków.


Żarnowiec.jpg
Plik ściągnięto 37155 raz(y) 28,98 KB

_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
Ostatnio zmieniony przez feyg 2010-10-20, 22:22, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2008-11-14, 14:21   

villaoliva napisał/a:
Całe szczęście. W nim cała nadzieja.
ezet napisał/a:
Otóż, villaoliva zacytował artykuł, podając jako źródło Gazetę Wyborczą. Tyle, że to źródło wtedy jeszcze, w papierowym wydaniu, nie istniało. Artykuł, który miał na pewniaka ukazać się w piątek, przed sesją nawiedzonych radnych, wypadł z gotowej strony, gdyż „ważniejsze” było opisanie kolejnego wyczynu posła Kurskiego.

Może jest w sobotnim wydaniu? Informacje na gazeta.pl pojawiają się zazwyczaj wieczorem przed publikacją papierową.
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
Ostatnio zmieniony przez feyg 2010-10-20, 22:22, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2008-11-14, 14:22   

joannitka napisał/a:
A poza tym, moim skromnym zdaniem, radni z Krokowej mają nierówno pod beretem, jak niektórzy radni z mojej gminy. Do tej pory nie mogę zrozumieć, jak takie prymitywne jednostki osiągają sukces w wyborach samorządowych? Czy tylko za jednorazowe serwowanie kiełbasy i kufelka piwa?
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2008-11-14, 14:24   

Jagst napisał/a:
Nie wiem za co bito dzieci w tej szkole, ale - podobnie jak E.Zimmerman - nie mam wątpliwości, ze powodem nie były rozmowy po polsku, bo był to język w tych stronach używany co najwyżej przez przyjezdnych letników w Zoppot... Wiem za to, że w owych czasach kary cielesne (bicie) były standardem w europejskich szkołach, że nauka w każdym państwie odbywa się w jeżyku urzędowym tego państwa, a we Wrześni ukarano dzieci za odmowę modlenia się po niemiecku na lekcji religii. Jakieś 90 lat później w okolicach Suwałk powstał identyczny problem z językiem nauki religii w szkole, do której chodzą dzieci pochodzenia litewskiego...

No cóż, Konopnicka, podobnie do Sienkiewicza (oboje mieli wiele do powiedzenia o niemieckich prześladowaniach Polaków choć tzw. zabór pruski mogli znać jedynie z wycieczek), kształtuje zza grobu postawy ludzkie za pośrednictwem polskiej szkoły. A potem absolwenci tej szkoły zostają radnymi.

Głupota nie ma ani narodowości ani proweniencji politycznych...
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2008-11-14, 14:27   

Stamp napisał/a:
Jagst napisał/a:
a we Wrześni ukarano dzieci za odmowę modlenia się po niemiecku na lekcji religii. Jakieś 90 lat później w okolicach Suwałk powstał identyczny problem z językiem nauki religii w szkole, do której chodzą dzieci pochodzenia litewskiego...

Identyczny :?: Czy to znaczy że litewskie dzieci spotkała też jakaś kara :?: Bicie nie jest już standardem, na czym więc polegała ta kara i czy w ogóle jakaś była. Niesamowite :!:
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2008-11-14, 14:29   

Jagst napisał/a:
Stamp napisał/a:
Identyczny :?: Czy to znaczy że litewskie dzieci spotkała też jakaś kara :?: Bicie nie jest już standardem, na czym więc polegała ta kara i czy w ogóle jakaś była. Niesamowite :!:

Poszukaj informacji to się dowiesz. Nie pisałem zresztą, że te dzieci ukarano, choć nie wykluczam, że tak. Napisałem, że powstał identyczny problem z językiem nauczania, nic ponadto.
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2008-11-14, 14:33   

Stamp napisał/a:
Jagst napisał/a:
Poszukaj informacji to się dowiesz

Fajnie się z Tobą gada :brawo:
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2008-11-14, 14:34   

Ja szukałem ale nie znalazłem :hmm:
W każdym razie problem ten dziś nie istnieje
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2008-11-14, 14:59   

feyg napisał/a:
Ja szukałem ale nie znalazłem.

Jagst napisał/a:
O ile pamiętam, to awantura miała miejsce w połowie lat 90-ych, kiedy jeszcze nie wszystko wklepywano w internet. Ani nie każdy czytelnik gazet archiwizował i notował sobie wszystko co przeczytał. Choć, gdybym wiedział, że kilkanaście lat później będzie mi to potrzebne do rozmowy na forum internetowym (o istnieniu takich wtedy nie miałem nawet pojęcia) to może i bym sobie zapisał szczegóły. Niestety jest jak jest, ja ich szukać nie potrzebuję, jak ktoś potrzebuje, to proszę sobie radzić.
feyg napisał/a:
problem ten dziś nie istnieje

I całe szczęście.


P.S. Bardzo wszystkich przepraszam, omyłkowo skasowałem wątek, wszystkie posty zostały odtworzone bez żadnych ingerencji
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
Ostatnio zmieniony przez feyg 2008-11-15, 14:35, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2008-11-14, 15:48   

Zachować czyli zasłonić?
Cytat:
Zaczęło się od remontu dachu szkoły podstawowej. W trakcie prac odsłonięto betonową tablicę, w której został odciśnięty napis: "Anno 1909 Gemeindeschule". To wywołało prawdziwą burzę wśród mieszkańców. Spora grupa zaczęła domagać się usunięcia napisu.
- Na budynku użyteczności publicznej nie powinno być napisu w języku obcym - argumentuje Józef Radziejewski, radny gminny z Żarnowca. - Zwłaszcza takiego, który przypomina bolesne czasy germanizacji naszego narodu. Jest to napis pruski, pojawił się świeżo po strajku uczniów we Wrześni.
W wolnej już Polsce tablicy nie zlikwidowano, tylko ją zasłonięto. Stało się to około roku 1920. W takim stanie napis przetrwał do chwili obecnej. Teraz część mieszkańców wioski uważa, że napis powinien być niewidoczny.

- Jak musi boleć starszych ludzi wspomnienie lat drugiej wojny światowej - mówi Józef Radziejewski. - Gdy uczęszczali do tej szkoły, nie wolno im było mówić w języku ojców. Napis przypomina im dni, gdy za mówienie po polsku bito.

Przeciwnicy usuwania tablicy twierdzą, że trzeba zostawić dla potomnych ślad historii.

Nad sprawą tablicy debatowali podczas ostatniej sesji radni gminy Krokowa.
- Dyskusja była bardzo emocjonalna - przyznaje Marek Tylicki, przewodniczący Rady Gminy Krokowa. - Zwolennicy zasłonięcia napisu uważali, że jednoznacznie kojarzy się on z próbą wynarodowienia Polaków przez władze pruskie. Tablica nie przedstawia żadnych wartości artystycznych, napis odciśnięto w betonie. Dlatego radni jednogłośnie zobowiązali wójta do podjęcia działań zmierzających do zasłonięcia jej.

Z tym jednak może być kłopot. Powiatowy konserwator zabytków Kinga Czachor napisała do wójta, że: "Budynek Szkoły Podstawowej jest jednym z nielicznych o znacznej wartości dla krajobrazu kulturowego wsi ze względu na formę oraz usytuowanie w przestrzeni historycznej". A zgłoszony został postulat o umieszczenie gmachu w ewidencji obiektów zabytkowych. Ponieważ owa tablica, zdaniem powiatowego konserwatora, jest pamiątkowa, więc winna być zachowana w niezmienionej formie.

- To tylko notatka służbowa, a nie opinia - twierdzi Marek Tylicki. - Zresztą, jeśli jest mowa o zachowaniu w niezmienionej formie, to trzeba ją zasłonić, tak jak zrobiono to przed laty.
Roman Kościelniak.
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl