Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Wykopali w ogródku krzyżacką basztę
Autor Wiadomość
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2008-10-24, 10:34   Wykopali w ogródku krzyżacką basztę

Był kiedyś film o nabywcy działki z górką, przy niwelowaniu której znaleziono czołg. Wykopanie w ogródku krzyżackiej baszty było niemniej sensacyjne, co podkreślano w licznych artykułach, programach radiowych i wiadomościach telewizyjnych. Niestety, oprócz krótkiego artykułu Doroty Abramowicz, nie znalazłem w internecie innych relacji dotyczących tego odkrycia.
http://danzig.naszemiasto...nia/358145.html


---------------------------------------------------------------------------------------------------------

TAJEMNICA KRZYŻACKIEJ BASZTY

Dla Leszka Dysarza, mieszkańca Skarszew miało to być zwyczajne porządkowanie skarpy tuż obok nowo budowanego domu.
- Oczyszczałem zejście na niższą parcelę - tłumaczy. - Tu od dawna leżały śmieci, skarpę zarastał dziki bez. Nagle odsłoniły się stare cegły.

Nie wiadomo, jak by dalej potoczyła się historia, gdyby nie Maciej Mostowy, znany nie tylko na Kociewiu zbieracz zabytków związanych z ziemią skarszewską.
- Kilka dni wcześniej niedaleko domu Dysarza natknąłem się na buszującego w krzakach młodego chłopaka z wykrywaczem - mówi pan Maciej. - Widziałem, co znalazł. Był to srebrny szeląg krzyżacki z pierwszej połowy XV wieku. Poszedłem do Leszka, by opowiedzieć mu o monecie, a on pokazał mi cegły.

Nieco niżej, pod warstwą ziemi znajdował się dwumetrowy, ułożony z potężnych głazów mur, zwieńczony warstwą cegieł. Odkrywcy natychmiast powiadomili o znalezisku Wiesława Brzoskowskiego i Edwarda Zimmermanna, badaczy historii ziemi skarszewskiej. Ci zaś uznali, że na prywatnej posesji prawdopodobnie natrafiono na zabytkową basztę wybudowaną albo przez rycerzy zakonu joannitów po 1320 roku, albo sto lat później przez Krzyżaków! Informacja w czwartek wieczorem dotarła także do burmistrza Skarszew, Dariusza Skalskiego. Zawiadomiono również redakcję "Dziennika Bałtyckiego". W piątkowy ranek byliśmy już w Skarszewach. Tam okazało się, że zabytkowe mury to nie wszystko! Podczas odrzucania piasku, przykrywającego głazy, Maciej Mostowy znalazł dwa groty od kuszy, którymi być może strzelano ze skarszewskich murów podczas najazdu husytów w 1433 roku, fragmenty piętnastowiecznej ceramiki i zabytkowe kafle miskowe.

- Sprawa jest bardzo interesująca - przyznał zawiadomiony przez nas o odkryciu dr Marian Kwapiński z danzigiego Muzeum Archeologicznego. - Natychmiast daję znać dr. Marianowi Kochanowskiemu, który zajmuje się tym terenem. Będziemy musieli wszystko zbadać.

Dorota Abramowicz
POLSKA Dziennik Bałtycki, 19.04.2004 r.

Maciej Mostowy pokazuje znalezione groty.jpg
Plik ściągnięto 10792 raz(y) 12,41 KB

Maciej Mostowy (z prawej) przy odkrytej baszcie.jpg
Plik ściągnięto 10792 raz(y) 34,8 KB

Artykuł Doroty Abramowicz o niezwykłym odkryciu.JPG
Plik ściągnięto 10792 raz(y) 24,76 KB

Słynny kolekcjoner i eksplorator Maciej Mostowy.jpg
Plik ściągnięto 10792 raz(y) 22,15 KB

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl