Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska i Pomorza

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Poczta Polska w Gdańsku
Autor Wiadomość
Ponury 
majster


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 889
Skąd: Gdańsk-Brętowo
Wysłany: 2017-04-03, 22:16   

Dzięki za info!
_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 94
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2018-03-19, 20:43   

Muzeum Gdańska oraz Muzeum Stutthof w Sztutowie zaprezentują 22 marca 2018 r. nowe pamiątki po obrońcach Poczty Polskiej w Gdańsku w siedemdziesiątą ósmą rocznicę mordu na Polakach z Wolnego Miasta Gdańska. Pamiątki związane z Janem Ellwardtem oraz Janem Klimkiem mają trafić na wystawę stałą w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku.

W Wielki Piątek, 22 marca 1940 r. w pobliżu obozu Stutthof zamordowanych zostało 67 działaczy polskich z Wolnego Miasta Gdańska. Ich śmierć stała się symbolem wojennych cierpień gdańskich Polaków. Zginęli m.in. księża, urzędnicy, kolejarze, pracownicy poczty.

Zbrodnia popełniona w Stutthofie wpisuje się w ciąg dramatycznych zdarzeń, których ofiarami byli pocztowcy – mówi Marek Adamkowicz, kierownik Muzeum Poczty Polskiej – Ginęli oni 1 września 1939 roku w obronie urzędu na placu Heweliusza, byli rozstrzeliwani 5 października na Zaspie, zaś kolejną grupę zgładzono właśnie 22 marca 1940 roku.

W zbrodni popełnionej w Stutthofie życie stracili: pocztylion Feliks Gierszewski, asystent Zygmunt Grimsmann, emerytowany inspektor Teodor Klimkiewicz, asystent Jan Kryn, starszy asystent Alfons Papka, emerytowany naczelnik Urzędu Pocztowego w Gdańsku Bolesław Paszota, starszy asystent Juliusz Planeta, starszy ekspedient Stanisław Reetz, emerytowany dyrektor Okręgu Poczty Polskiej w Gdańsku Anastazy Wika-Czarnowski.

W 78. rocznicę zbrodni chcemy oddać im hołd oraz przypomnieć zasługi, jakie sprawie polskiej oddali w międzywojennym Gdańsku – dodaje Marek Adamkowicz.

Uroczystość będzie też okazją do prezentacji pamiątek po obrońcach Poczty Polskiej, które w bieżącym roku pozyskało Muzeum Poczty Polskiej. Jest to około 30 przedmiotów związanych z ekspedientem pocztowym Janem Ellwardtem oraz starszym asystentem Janem Klimkiem. Niektóre z nich mają charakter unikatowy i są świadectwem losu nie tylko konkretnych osób, ale i całej społeczności polskiej z Wolnego Miasta Gdańska.

Organizatorami wydarzenia są Urząd Miasta Gdańska, Muzeum Gdańska oraz Muzeum Stutthof w Sztutowie. Wydarzeniu Patronuje Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz.

Kiedy: 22 marca 2018 r., godz. 14:30-15:30 i 18:00-19:00

Gdzie?: Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku, Pl. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku 1/2 oraz Parafia pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Gdańsku – Wrzeszczu, al. Legionów 13

Wstęp: bezpłatny

Program uroczystości

godz. 14:30-15:30 - Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku, Pl. Obrońców Poczty Polskiej 1/2

- prezentacja nowych pamiątek po Obrońcach Poczty Polskiej w Gdańsku

- prelekcja Elżbiety Grot, zat. "Pamięci Polaków-Gdańszczan rozstrzelanych w egzekucji 11 stycznia i 22 marca 1940 r. w niemieckim obozie Stutthof

- poczęstunek

godz. 18:00-19:00 - Parafia pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Gdańsku – Wrzeszczu, al. Legionów 13

- msza św. w intencji zamordowanych

poczta.jpg
Plik ściągnięto 16373 raz(y) 95,23 KB

_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 94
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2018-10-04, 10:42   79. rocznicq rozstrzelania Obrońców Poczty Polskiej

W piątek 5 października, w 79. rocznicę rozstrzelania Obrońców Poczty Polskiej odbędą się uroczystości upamiętniające tamte tragiczne wydarzenia. Na obchody rocznicy zaprasza prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.W uroczystościach wezmą udział przedstawiciele władz samorządowych, weterani oraz uczniowie gdańskich szkół. W ramach rocznicy, o godz. 10.00, w kościele św. Brygidy odbędzie się msza św., następnie uroczystości przeniosą się pod pomnik Obrońców Poczty na cmentarzu bohaterów "Zaspa".
Program uroczystości:godz. 10.00, Msza św. w intencji 38. zamordowanych na gdańskiej Zaspie Pocztowców oraz w intencji ich rodzin – Parafia rzymskokatolicka pw. Św. Brygidy w Gdańsku, ul. Profesorska 17.

Mszę św. koncelebrować będzie ksiądz kanonik Ludwik Kowalski (udział uczniów i nauczycieli gdańskich szkół)godz. 12:00, uroczystość przy pomniku – mogile Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku na Cmentarzu – Pomniku Bohaterów „Zaspa”
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Ponury 
majster


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 889
Skąd: Gdańsk-Brętowo
Wysłany: 2018-10-04, 21:43   

To na tym cmentarzu, gdzie jest taki #upss! Pora zawrzeć znajomość z wenerologiem#? Krzyż spalony, mur rozwalony... ciekawie będzie to oglądać.
_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 94
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2019-10-24, 09:28   

W poniedziałek, 28 października 2019 r. o godz. 14.00 Muzeum Gdańska zaprasza na uroczysty pokaz filmu przedstawiającego historię Obrońców Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku. To pierwszy dokumentalno-animowany materiał o losie pocztowców, w którym wykorzystano nagrania archiwalne sprzed 80 lat, zdjęcia z epoki ożywione techniką 3D oraz współczesne animacje. Projekcja, na którą wstęp jest wolny, odbędzie się w audytorium Europejskiego Centrum Solidarności.Reżyser, Damian Wenta, w swoim filmie wykorzystał ponad setkę archiwalnych zdjęć, z których część została ożywiona oraz historyczne nagrania, zarówno z walk toczonych 1 września 1939 r., jak i powojenne wywiady przeprowadzone w latach 60. i 70. XX wieku z ocalałymi obrońcami. Do tego dodał współczesne rozmowy z rodzinami pocztowców i historykami. Całość trwa 77 minut.

Niektórzy mieszkańcy Gdańska mieli już możliwość obejrzenia filmu „Obrońcy Poczty” z okazji obchodów 80. rocznicy wybuchu wojny, kiedy 31 sierpnia obywał się pokaz w Dworze Artusa. W najbliższy poniedziałek będzie kolejna możliwość, aby bezpłatnie zobaczyć to dzieło na wielkim ekranie.Historia opowiedziana z myślą o młodzieżyFilm uzupełniają współczesne animacje, obrazujące nieudokumentowane sceny, których przebieg ustalono na podstawie materiałów archiwalnych. Animacje mają sprawić również, że film będzie chętnie oglądany przez młodych ludzi.
- Chciałbym, żeby ten film dotarł do młodzieży. Jest dla mnie ważne, by poznali historię walki, która z militarnego punktu widzenia nie mogła się powieść, ale która była wielką manifestacją praw Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku - wyjaśnia Damian Wenta.W filmie wypowiadają się również potomkowie pocztowców, historycy, pisarze, działacze polonijni. Wśród nich znaleźli się Stefania Koziarowska-Cygalska, córka obrońcy Poczty Polskiej Maksymiliana Cygalskiego, Henryka Flisykowska-Kledzik i Andrzej Flisykowski, córka i syn zastępcy dowódcy obrony Poczty Polskiej Alfonsa Flisykowskiego, Halina Czarlewska, córka zamordowanego pocztowca Floriana Nitki, Jadwiga Wilma, córka obrońcy Poczty Polskiej, Zygmunt Chlebowski, syn pocztowca Józefa Weichbrodta, Marian Niklas, syn pocztowca Edmunda Niklasa, Jadwiga Michałkiewicz, córka Feliksa Muzyka, działacza polonijnego, założyciela i dyrygenta chóru "Lutnia", zamordowanego 22 marca 1940 r. w obozie Stutthof wraz z urzędnikami polskimi i pracownikami poczty.Damian Wenta rozmawiał również Dieterem Schenkiem, niemieckim publicystą i autorem książki „Poczta Polska w Gdańsku: dzieje pewnego niemieckiego zabójstwa sądowego”, który rozpoczął starania o unieważnienie wyroków na polskich pocztowcach i doprowadził do ich rehabilitacji przez niemieckie sądownictwo. Głos zabierają również prof. dr hab. Andrzej Gąsiorowski, przewodniczący Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Gdańsku oraz dr Jan Daniluk, dyrektor Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego.Damian Wenta jest gdańszczaninem, absolwentem Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej oraz Łódzkiej Szkoły Filmowej. W 2018 roku otrzymał stypendium dla artystów Miasta Gdańska 2018.

Film „Obrońcy Poczty” powstawał od stycznia 2018 roku. Przy jego tworzeniu pomagały Fundacja PZU oraz Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Producentem filmu jest Fundacja Generator Kultury.

Kiedy: 28 października 2019 r. godz. 14.00

Gdzie: audytorium Europejskiego Centrum Solidarności

Wstęp: wolny. Ilość miejsc 400

Obrońcy_Poczty_kadr (6).jpg
Pobierz Plik ściągnięto 743 raz(y) 115,56 KB

_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
bartoszb 

Dołączył: 19 Kwi 2009
Posty: 34
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2019-12-02, 22:13   

Widzieliście "obronę" Poczty Polskiej w serialu "Świat na wojnie: początki"? Pokazano nawet ucieczkę dwóch pocztowców (?), w tym jednego... Kupa śmiechu krótko mówiąc.
 
 
 
Ponury 
majster


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 889
Skąd: Gdańsk-Brętowo
Wysłany: 2019-12-15, 22:30   

A nie uciekli? Początkowo nawet się im chyba udało.
_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.
 
 
 
bartoszb 

Dołączył: 19 Kwi 2009
Posty: 34
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2019-12-15, 23:00   

Uciekli. Nawet sam Konrad. Kanałami. Przez Warszawę i Kresy do Belgii albo Francji.
Ten serial to (niezamierzona) komedia.
 
 
 
Ponury 
majster


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 889
Skąd: Gdańsk-Brętowo
Wysłany: 2019-12-17, 19:59   

Ech. A tak ciężko było zrobić fajny, ale rzetelny serial o czwórce, która faktycznie po dachach, opuszczonych mieszkaniach dała skutecznie dyla i przeżyła wojnę :)
_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 94
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2020-07-03, 14:50   

Jakby wczoraj ...poczta1939.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 866 raz(y) 162,9 KB

_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl