Uchowały się tam ze dwie małe instytucje wojskowe oraz jakieś magazyny.
- Wojskowa Komenda Transportu Gdańsk ul. Słowackiego 5
- Rejonowe Przedstawicielstwo Wojskowe ?
Na pewno..? Wydaje mi się, że już nie. W każdym razie mój powyższy post dotyczył drugiej strony, czyli fragmentu dawnych koszar 17. Zachodniopruskiego Batalionu Taborów. Swoją drogą, to właśnie budynki tych koszar Hossa w pierwszej kolejności wyremontowała i zaadoptowała na biura (całkiem fajnie, również aranżacja przestrzeni między nimi). Inna sprawa, że szefostwo Hossy trochę było zaskoczono, jak im ktoś uświadomił, że ten fragment kwartału nie był przeznaczony dla słynnych, elitarnych huzarów, a dla zwykłych wozaków ;)
Biblioteki nie ma już na pewno. Ostatni raz korzystałem z niej bodajże w 2010 r. Zamknięta została (chyba) w 2011 r. ... może w 2012 r.? Były toczone rozmowy z różnym bibliotekami i instytucjami, by część księgozbioru przejąc, uratować... niestety, nie wiem, jaki był finał. W dawnym kasynie garnizonowym odchodziły niezłe przekręty, jeśli chodzi o "znikanie" wyposażenia (kaloryferów, rur, umywalek, mebli), kiedy już zapadła decyzja o likwidacji, a jeszcze formalnie do niej nie doszło. Obawiam się, że z biblioteką mogło być podobnie (tam było trochę interesującej literatury, obok całego zalewu dość płytkiej i niewymagającej literatury).
Piotr Pomógł: 1 raz Wiek: 74 Dołączył: 06 Lis 2008 Posty: 58 Skąd: Sopot/Wielki Kack
Wysłany: 2014-05-31, 18:18
Szkoda. Lubiłem sobie zejść dwa piętra niżej i szukać czegoś do czytania. A poza tym przemiłe Panie kupowały do zbiorów pozycje podpowiadane niejako. Było ale się skończyło...
P
Pomógł: 3 razy Dołączył: 28 Maj 2008 Posty: 889 Skąd: Gdańsk-Brętowo
Wysłany: 2014-06-01, 22:15
Pepo napisał/a:
W dawnym kasynie garnizonowym odchodziły niezłe przekręty, jeśli chodzi o "znikanie" wyposażenia (kaloryferów, rur, umywalek, mebli), kiedy już zapadła decyzja o likwidacji, a jeszcze formalnie do niej nie doszło.
Szkoda, że wiedząc o tym nie raczyłeś powiadomić odpowiednich kolegów, na przykład z Żandarmerii Wojskowej
_________________ "Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.
Pomysł, by odtwarzać gdańskie jednostki Leib-Husaren, zrodził się w głowach trójki kolekcjonerów gdańskich staroci dawno temu.
- Pomysł jest stary, powstał ponad 15 lat temu. Przez ten czas zbieraliśmy wszystkie informacje, by móc potem dokonać 100-procentowej rekonstrukcji - mówi Izabela Sitz.
Oprócz Sitz w projekt zaangażowali się Michał Frejer oraz Wojciech Gruszczyński - założyciel portalu danzig-online.pl i autor przewodników po dawnym Gdańsku. Wszyscy oni marzyli, by odtworzyć mundury i oporządzenie Leib-Husaren, jednostki będącej wizytówką miasta.
Pomógł: 2 razy Dołączył: 16 Mar 2010 Posty: 74 Skąd: Wierzchucino/Meckenheim
Wysłany: 2015-05-24, 12:25
Witam. No widzę, że trafiłem na właściwy temat. Ostatnio trafiła mi się ta oto fotografia. Znane jest imię i nazwisko i to że to dalsza rodzina ale to wszystko. Czy szanowni koledzy mogą mi powiedzieć coś więcej tzn. stopień, przybliżony czas wykonania fotografii i kolorystykę umundurowania (Kolor spodni i otoku oraz ozdób na attyli ?) Będę wdzięczny za wszelkie informacje.
Jest to zwykły huzar czyli szeregowy. Świadczy o tym brak guzików funkcyjnych i obszyć na kołnierzu. Znak V na rękawie odpowiada okresowi służby. Pałasz w srebrnej pochwie i z dwoma zawiesiami świadczy o tym, że zdjęcie wykonano przed 1905 r. (chociaż żołnierze mogli później nosić stare modele szabel, wymiana zajmowała czas). Ze zdjęcia trudno ustalić z jakiej jednostki jest to huzar. Otok na czapce jest stosunkowo ciemny (1 regiment miał czerwony otok, 2 regiment - czarny) ale na naramiennikach nie widać znaków V z koroną jakie nosili żołnierze 2 regimentu.
Więcej mógłbym powiedzieć oglądając w powiększeniu dobrej jakości skan zdjęcia. Jeśli jest taka możliwość proszę o przesłanie takiego skanu na maila. Adres jest na mojej stronie, adres strony w stopce.
Byli sławni, z czasem stali się wręcz legendarni. Huzarzy z trupimi główkami na czapkach przez ponad wiek byli nieodłącznym elementem krajobrazu Gdańska. „Leibhusaren. Historia Czarnych Huzarów” Wojciecha Gruszczyńskiego, to pierwsza na naszym rynku wydawniczym książka im poświęcona.
Cytat:
Wydawca książki – Gdański Kantor Wydawniczy oraz Współwydawca, Wydawnictwo Region zapraszają na promocję książki – sobota, 19 stycznia – Sztuka Wyboru, ul. Słowackiego 19 (na terenie osiedla Garnizon). Promocja rozpoczyna się o godz. 14.00. Wcześniej, od godz. 13.00 przed Sztuką Wyboru pojawią się rekonstruktorzy z Leib-Husaren-Regiment Nr. 1& Nr. 2 Danzig – zaprezentują się konno i w pełnym husarskim umundurowaniu. Wstęp wolny.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum