Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: villaoliva
2018-01-25, 14:34
Ruiny mostu pod Błędnem
Autor Wiadomość
Gena 

Wiek: 68
Dołączył: 02 Sie 2009
Posty: 7
Skąd: Starogard Gdański
Wysłany: 2009-12-20, 21:55   Ruiny mostu pod Błędnem

„Gęste tumany kurzu unosiły się nad leśną piaszczystą drogą. Oddział brodził wzdłuż rzeki Wdy, minął Błędno i posuwał się w stronę betonowego mostu położonego w pobliżu leśniczówki Podhulanka. Konie ciągnęły swój ciężar z pobrzękiem okuć uprzęży. Nikt nie rozmawiał, wsłuchując się w odgłosy nocy.
Nagle droga rozwidliła się ,ta na wprost szeroko schodziła w dół rzeki. Oddział dotarł do mostu, którego już nie było, pozostały tylko betonowe płyty rozerwane trotylem, ze sterczącymi metalowymi prętami. To był koniec! Hitlerowcy napierali od strony Czerska, trzeba było sforsować rzekę i ogłosić demobilizację oddziału. Niemcy byli już w pobliskim Osiu! W okolicy leśniczówki Kwiatki w niewielkim jarze zakopano skrzynie z dokumentacją oraz amunicję!?
Żołnierze pojedynczo przedzierali się pod osłoną nocy, zagajników do innych jednostek Pomorskiej Brygady Kawalerii”
Kto kiedykolwiek spływał rzeką Wdą, miej więcej na 52 kilometrze od jej ujścia do Wisły, zauważył ruiny zniszczonego mostu. Byłem tak kilkakrotnie zarówno od strony Błędna jak i leśniczówki Kwiatki. Po penetracji terenu, jak i dostępnych dokumentów, starych map, stwierdziłem, że most w tym miejscu istniał już w XIX wieku, był wówczas drewniany i najkrótszą trasą łączył dwa duże siedziby nadleśnictwa Osie i Wildungen czyli dzisiejszego Błędna. Most betonowy został zbudowany w okresie międzywojennym. Pierwszego września 1939 roku przez ten most w kierunku Świecia wycofywały się niektóre oddziały 27 dywizji piechoty, stacjonujące pod koniec sierpnia 1939 roku pod Ocyplem. Po przejściu rzeki, most został wysadzony.
Jeszcze tego samego dnia do mostu dotarł batalion Obrony Narodowej „Kościerzyna” pod dowództwem ppłk Jerzego Staniszewskiego. Most był wysadzony, oddział przeprawił się przez rzekę.
Od strony leśniczówki Kwiatki, na betonowym prześle pozostałości mostu wisi drewniany krzyż. Podobno, kilka lat temu zginęła tu młoda dziewczyna i chłopak, którzy wjechali samochodem na most i spadli w nurt rzeki?
Do końca nie jestem pewny tych informacji, może ktoś wie więcej na ten temat!

DSCF9243_(640_x_480).jpg
Ruiny mostu!
Plik ściągnięto 59554 raz(y) 65,49 KB

DSCF9230_(640_x_480).jpg
Ruiny mostu!
Plik ściągnięto 59554 raz(y) 96,38 KB

DSCF9245_(640_x_480).jpg
Ruiny mostu!
Plik ściągnięto 59554 raz(y) 62,92 KB

DSCF9246_(640_x_480).jpg
Ruiny mostu!
Plik ściągnięto 59554 raz(y) 45,31 KB

_________________
Eugeniusz Cherek
Ostatnio zmieniony przez villaoliva 2009-12-20, 22:36, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Krzysztof 


Pomógł: 12 razy
Wiek: 78
Dołączył: 23 Cze 2008
Posty: 355
Skąd: Wrzeszcz
Wysłany: 2009-12-21, 18:57   

Kiedyś, już zastanawiałem się, co to za most, ale wtedy nie wymyśliłem :-/
Twój post zmobilizował mnie. Z znowu przeglądnąłem stare mapy. Na mapach wydawanych do 33 r. nie ma mostu, ani drogi prowadzącej od niego do stacji Śliwiczki. Drogę znalazłem na mapie: 2375_Lonsk_brw. Nie ma na niej daty wydania, ale na innej mapie przedstawiającej ten (2375) teren i datowanej na 1933 r. drogi tej nie ma. Wniosek prosty: ta nie datowana musi być późniejsza.
Na mapach wcześniejszych nad Wdą, co kawałek jest napis Ablage. Jedno takie Ablage jest na doklejonym przeze mnie fragmencie mapy z 1910 r. po wschodniej stronie rzeki, troszkę powyżej ruin mostu. Ablage to skład. Były to z pewnością bindugi. To nieużywane obecnie słowo oznacza miejsca nad wodą, gdzie ściągano drewno z lasu, składowano je, spuszczano na wodę i zczepiano w tratwy. Ta duża ilość tych bindug nad Wdą świadczy o intensywności spławu nią drewna.
W latach 30-tych Wdę przegrodzono zaporami wzniesionymi dla elektrowni wodnych. Ponieważ te zapory uniemożliwiły spław tratew do Wisły wywóz drewna z Borów Tucholskich przejęła kolej. Przypuszczalnie w ramach jednej inwestycji, przy budowie elektrowni w Żurze wykonano tą drogę od przystanku w Śliwiczkach na wschód, aż za Wdę.
Droga ta jest bardzo porządnie wybudowana - niewielkie pochyłości niwelety, żelbetowy most, solidne przepusty nad drobniejszymi ciekami. Ciekawe, czy drewno wożono wozami, czy może były tam ułożone szyny jakiejś kolejki, ale na mapie torów nie widać.

Wda.jpg
Plik ściągnięto 59485 raz(y) 114,29 KB

 
 
Gena 

Wiek: 68
Dołączył: 02 Sie 2009
Posty: 7
Skąd: Starogard Gdański
Wysłany: 2009-12-21, 22:23   

Nie wiem czy to jest to samo miejsce ale wydaje mi się, że tak. Na mapie Osche (2376), wydanej w 1940 roku, (to chyba pomyłka), zaznaczony jest most na Wdzie w tym miejscu. Krzysztof, jak możesz to wklej fragment tej mapy. Jakoś nie mogę sobie z tym poradzić. Ona jest w KPBC. Dzięki i czekam na dalsze informacje w tej sprawie!
Gena
_________________
Eugeniusz Cherek
 
 
Krzysztof 


Pomógł: 12 razy
Wiek: 78
Dołączył: 23 Cze 2008
Posty: 355
Skąd: Wrzeszcz
Wysłany: 2009-12-22, 08:03   

Gena napisał/a:
Ona jest w KPBC.

Co to? I jaki ma adres? W miejscach które znam są tylko mapy Osche (2376) z 1910 r.
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-12-22, 09:46   

To Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2009-12-22, 09:49   

villaoliva napisał/a:
To Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa.

A to ta mapa:
:arrow: LINK

Mapa most.jpg
Wydanie z 1940r.
Plik ściągnięto 59440 raz(y) 179,95 KB

_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
Krzysztof 


Pomógł: 12 razy
Wiek: 78
Dołączył: 23 Cze 2008
Posty: 355
Skąd: Wrzeszcz
Wysłany: 2009-12-22, 11:35   

Czyli – dobrze zaznaczyłem dalszy przebieg trasy. Dalej na wschód nie ma kontynuacji tej inwestycji.
Jak pisze Tomek miejsce na lewym przyczółku mostu wymarzone na biwak.
http://www.chem.univ.gda....dnikpowdzie.htm
Cytat:
Dalej Wda płynie charakterystycznymi meandrami, las przylega do rzeki, mało miejsc biwakowych. Tablica: "55 km.", nieco ponad godzinę za leśniczówką. Ok. 20 min. za tablicą, szum bystrza pod resztkami dawnego mostu, 1,5 km przed Pohulanką. Dobre miejsce biwakowe na lewym płaskim przyczółku. W maju 2005 pod mostem pojawił się przybity drewniany krzyż oraz zapalony znicz. Otrzymałem wiadomość, że w okolicach Nowego Roku z mostu tego do rzeki wjechał maluchem (fiat 126p) chłopak z dziewczyna - oboje zginęli. Prawdopodobnie chłopak pomylił zjazdy i za wcześnie lub za późno skręcił i wjechał do rzeki. Można zrobić dłuższą (2x5 km) pieszą wycieczkę lasem do Starej Rzeki i polodowcowych zarastających jeziorek Dury i Radolinek (rezerwaty). Przez bystrze płynąć środkiem, łatwo.
 
 
Gena 

Wiek: 68
Dołączył: 02 Sie 2009
Posty: 7
Skąd: Starogard Gdański
Wysłany: 2009-12-22, 13:18   

Dzięki feyg, a co z historią oddziałów, które go przekraczali? No i zakopaną dokumentacją!
_________________
Eugeniusz Cherek
Ostatnio zmieniony przez villaoliva 2009-12-22, 22:20, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Daavis 

Dołączył: 11 Mar 2011
Posty: 10
Skąd: Osie / Jeżewo
Wysłany: 2012-08-07, 03:53   

Cytat:
Od strony leśniczówki Kwiatki, na betonowym prześle pozostałości mostu wisi drewniany krzyż. Podobno, kilka lat temu zginęła tu młoda dziewczyna i chłopak, którzy wjechali samochodem na most i spadli w nurt rzeki?
Do końca nie jestem pewny tych informacji, może ktoś wie więcej na ten temat!


Niestety to prawda. :cry:
 
 
 
com2andos 
Wdecki PK

Dołączył: 23 Sty 2018
Posty: 2
Skąd: Wierzchy/Osie
Wysłany: 2018-01-24, 14:16   

Miłośnicy spływów kajakowych rzeką Wdą doskonale znają miejsce potocznie zwane "zwalonym mostem". Tajemniczo wyglądające ruiny mostu wysadzonego w 1939 roku są niemym świadectwem planów budowy sieci drogowej z okresu międzywojennego. Wielu z Was zastanawiało się pewnie jak wyglądał - dziś wasza ciekawość zostanie zaspokojona :) — w: Stara Rzeka, Bydgoszcz, Poland.
Ogólnie prosze administratora o przeniesienie wątku
Historia dawniejsza i nowsza » Świecie » Historia » Ruiny mostu pod Błędnem

most-stara-rzeka-pohulanka.jpg
Plik ściągnięto 44806 raz(y) 43,94 KB

 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2018-01-25, 12:52   

com2andos napisał/a:
Ogólnie prosze administratora o przeniesienie wątku
Historia dawniejsza i nowsza » Świecie » Historia » Ruiny mostu pod Błędnem


Ten most jest w powiecie świeckim?
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
com2andos 
Wdecki PK

Dołączył: 23 Sty 2018
Posty: 2
Skąd: Wierzchy/Osie
Wysłany: 2018-01-25, 14:08   

Tak, powiat świecki, gmina Osie.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl