Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Kamienne serce miasta
Autor Wiadomość
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-03-30, 22:52   Kamienne serce miasta

Może wreszcie zostanie znalezione.

Serce Danziga z ulicy Świętego Ducha a

Cytat:
Pod asfaltem i starą, kamienną nawierzchnią danzigiej ul. Świętego Ducha może kryć się niezwykły relikt przeszłości - serce miasta, osadzony w bruku granitowy walec, wskazujący dawny środek Danziga. Trwająca właśnie przebudowa tej ulicy byłaby okazją umożliwiającą odnalezienie głazu. Jednakże roboty drogowe na ul. Świętego Ducha mają być wstrzymane. Na ewentualne odnalezienie kamiennego serca miasta trzeba będzie więc poczekać do wznowienia robót drogowych.

Obecnie Zarząd Dróg i Zieleni w Danzigu realizuje projekt "Rewaloryzacja Ulic Głównego Miasta Danziga - przebudowa ulic: Św. Ducha - odcinek od Targu Drzewnego do ul. Szewskiej, Garbary, Pocztowa". Wartość inwestycji wynosi ponad 4,2 mln zł. Roboty drogowe na ulicach głównomiejskich obejmują przebudowę nawierzchni jezdni i chodników. Szpecące je asfalt i połamane, betonowe płytki chodnikowe, wymieniania się na bruk i drobną kostkę kamienną. Pod nawierzchniami przebudowywane są: kanalizacja deszczowa, sieć wodociągowa i kanalizacja sanitarna.

Ekipy Przedsiębiorstwa Wielobranżowego Wod-Kan Grzenkowicz z Kartuz, wybranego na drodze przetargu, dokonały już przebudowy ul. Garbary i dwóch odcinków ul. Św. Ducha, od Targu Drzewnego do ul. Koziej. Obecnie roboty drogowe trwają na ulicach Pocztowej i na trzecim odcinku Świętego Ducha, do ulicy Szewskiej. W danzigim Zarządzie Dróg i Zieleni dowiedzieliśmy się, że powodem niewłączenia do odtworzenia ul. Św. Ducha, od ul. Szewskiej do Bramy Św. Ducha, jest plan obniżenia prawie o 1 m poziomu nawierzchni. Chodzi o odsłonięcie przyziemnej części Kaplicy Królewskiej, która znalazła się pod poziomem nawierzchni ulicy z powodu jej podnoszenia podczas kolejnych prac drogowych. Przywrócenie jezdniom i chodnikom dawnego, historycznego poziomu wymagałoby bardzo skomplikowanej technicznie i kosztownej przebudowy wszystkich instalacji podziemnych. Dlatego podjęto decyzję o czasowym ograniczeniu renowacji ul. Św. Ducha do odcinka od Targu Drzewnego do ul. Szewskiej. Pierwszą próbę odnalezienia kamiennego serca miasta podjęto w grudniu 1996 roku. Poszukiwania zainicjował wtedy Grzegorz Boros, fascynujący się tajemnicami miasta, a wspierał go Michał Górski, ówczesny radny Danziga. Prace umożliwiła uchwała Rady Miasta o udostępnieniu na 1000-lecie Danziga, obchodzone w 1997 roku, jego atrakcji turystycznych. Według przekazów historycznych, serce miasta powinno znajdować się pomiędzy ulicami Przędzalniczą a Krowią. Ekipa Przedsiębiorstwa Dróg i Mostów w Danzigu wycięła w asfalcie, pokrywającym jezdnię ul. Św. Ducha, jedenaście prostokątnych odkrywek, odsłaniających bruk. Na walcowaty głaz jednak nie natrafiono. Starsi lokatorzy kamieniczek przy ul. Św. Ducha twierdzili, że w latach 60. kamienną jezdnię rozebrano, żeby wymienić podziemne instalacje. Wtedy to kamień wydobyto, ale później ponownie osadzono go w bruku. Być może w innym miejscu. Na przełomie lat 1969 i 1970 ulicę pokryto asfaltem.

Kamień pośrodku historycznego Danziga
Okrągły, walcowaty blok granitowy o średnicy około 70 cm, osadzony był w brukowanej nawierzchni ul. Św. Ducha, wyznaczając dawny, geometryczny środek grodu nad Motławą.
O kamiennym sercu grodu nad Motławą, ukrytym pod asfaltową nawierzchnią ul. Świętego Ducha, pisał prof. Jerzy Samp z Uniwersytetu Danzigiego, autor popularnych książek poświęconych przeszłości i osobliwościom Danziga. Według różnych informacji serce Danziga miało znajdować się u wylotów do ulicy Świętego Ducha bocznych uliczek Przędzalniczej albo Krowiej, obok jednej z pokryw studzienki kanalizacyjnej. Dzisiaj znamy tylko jedną fotografię serca miasta, zamieszczoną w gazecie "Danziger Hauskalender" z 1888 roku. Oznacza to, że okrągły głaz, z wykutą na nim inskrypcją informującą o tym, że jest to centrum starego Danziga, osadzono w drugiej połowie XIX wieku.


40_980332_2_d_6875.jpg
Plik ściągnięto 20553 raz(y) 25,57 KB

_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Mikołaj 

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 17 Maj 2008
Posty: 101
Wysłany: 2009-03-30, 23:53   

villaoliva napisał/a:
"Danziger Hauskalender" z 1888 roku
:hihi:
 
 
roland 

Pomógł: 2 razy
Wiek: 64
Dołączył: 23 Paź 2008
Posty: 316
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2009-03-31, 23:05   

Co Mariacka robi na Szerokiej?
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2009-03-31, 23:15   

roland napisał/a:
Co Mariacka robi na Szerokiej?

Poszerza swoje horyzonty :hihi:
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2017-06-13, 19:36   

Może teraz się uda?


Odsłonili 100-letni bruk na ul. Św. Ducha

Cytat:
Warto zajrzeć w najbliższych dniach na ul. Św. Ducha w Danzigu. Drogowcy pracujący tam przy wymianie nawierzchni jezdni odkryli starobruk. Najlepiej zachowane fragmenty zostaną wykorzystane ponownie.

Pod koniec maja rozpoczęły się prace przy przebudowie ul. Św. Ducha w Danzigu na odcinku od ul. Złotników do ul. Długie Pobrzeże . Dzięki nim ulica odzyska historyczny urok.

Przede wszystkim zniknie z niej mało atrakcyjna nawierzchnia asfaltowa, a w jej miejsce pojawi się kostka kamienna. Zmiana obejmie także chodniki, na których pojawią się płyty kamienne i kostka brukowa. Ta część inwestycji budzi kontrowersje, ponieważ kostka utrudniać będzie poruszanie się np. kobietom z wózkiem.

Mało spektakularna, ale bardzo ważna będzie także przebudowa podziemnych sieci: wodociągowej i energetycznej oraz kanalizacji deszczowej.

Część ze wspomnianych prac ziemnych już trwa. Najciekawszym elementem prowadzonego obecnie przedsięwzięcia jest odkrywanie starobruku. Jego fragmenty sięgają okresu sprzed I wojny światowej, a nawet XIX w. Bruk był zapewne częściowo przebudowany po II wojnie światowej, bowiem w wyniku działań wojennych ul. Św. Ducha została zniszczona. Zrywany teraz asfalt pojawił się na kamiennej ul. Św. Ducha w latach 60.-70. ubiegłego wieku.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Ponury 
majster


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 889
Skąd: Gdańsk-Brętowo
Wysłany: 2017-06-18, 16:32   

Jak wyglądał ten walec?
_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2017-06-19, 07:12   

Podobno tak

_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl