Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Tramwaje i autobusy
Autor Wiadomość
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2016-08-18, 17:58   

Ktoś ma pomysł co to za typ :?:
Stoi w Jelitkowie!


fot. www.facebook.com/ewa.lieder.danzig
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Tangens 


Pomógł: 6 razy
Wiek: 67
Dołączył: 16 Lip 2008
Posty: 1640
Skąd: Gdańsk/Świnoujście
Wysłany: 2016-08-18, 18:58   

Hm, jedyne co na chwile obecną wydaje mi się pewne, to że ma ucięty pomost i stąd drzwi na szczycie. A jaki typ? Wszelkie spekulacje moje na razie psuje liczba okien. Może konny?

Stoi do dziś w Jelitkowie? To może ktoś tam wie od kiedy stoi? To by mogło trochę uprościć sprawę.
_________________

 
 
 
Tangens 


Pomógł: 6 razy
Wiek: 67
Dołączył: 16 Lip 2008
Posty: 1640
Skąd: Gdańsk/Świnoujście
Wysłany: 2016-08-18, 19:38   

Myślę, że może być to ten typ: http://fotopolska.eu/918765,foto.html?o=b36893 z obciętymi pomostami.
_________________

 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2016-08-18, 19:45   

Stoi w tym miejscu od niedawna. To budynek dawnego przystanku przy Pomorskiej. Ten w pobliżu pętli.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Tangens 


Pomógł: 6 razy
Wiek: 67
Dołączył: 16 Lip 2008
Posty: 1640
Skąd: Gdańsk/Świnoujście
Wysłany: 2016-08-18, 19:55   

A wcześniej gdzie stał?
_________________

 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2016-08-18, 20:01   

Nie mam pojęcia. Trzeba będzie sprawdzić.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2016-08-18, 20:14   

Jeszcze jedna fota:


fot.: www.facebook.com/ewa.lieder.danzig
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Tangens 


Pomógł: 6 razy
Wiek: 67
Dołączył: 16 Lip 2008
Posty: 1640
Skąd: Gdańsk/Świnoujście
Wysłany: 2016-08-18, 20:49   

Niektóre wozy, jak choćby odrestaurowany niedawni ring - patrz załączone zdjęcie) miały drzwi w wejściu do przedziału. Wydaje mi się jednak, że w tym przypadku ściana szczytowa nie jest oryginalna. Upieram się przy wersji, ze buda została skrócona.

ring.wnetrze.jpg
Plik ściągnięto 24051 raz(y) 49,33 KB

_________________

 
 
 
Ryś 

Wiek: 66
Dołączył: 21 Sie 2016
Posty: 1
Skąd: Gdańak
Wysłany: 2016-08-22, 20:22   

Witam wszystkich w swoim pierwszym poście. Jako "tramwaista" :-) -neofita moze będę wyważał otwarte drzwie ale nasunęło mi sie kilka uwag po obejrzeniu tego cuda. to pudło jest oczywiscie pozbawione pomostów, ale reszta jest oryginalna. Więcej mam przekonanie, że poza uzupełnieniami, poprawkami, "prowizorkami "nigdy nie było przebudowywane. W takim sensie, ze nie zmieniono nic z pierwotnych założen konstrukcyjnych. Jest takie jak go wyprodukował Herbrand. Łącznie ze scianami czołowymi. Sciany czołowe z drzwiami miały nawet wagony letnie. To przeciez głowny element nosny pudła i dachu. Na sugestię co to za typ się nie odważę. mam jeszcze za mało wiedzy. na pewno pięc okien, na pewno 10 swietlików i na pewno ławki boczne.
A słuzyć musiał długo i dobrze. Zakazy wyskakiwania w biegu pojawiły sie pewnie gdzieś w latach 50-ych, chyba zaraz po wojnie nie bawiono sie jeszcze w takie drobiazgi.
 
 
 
Tangens 


Pomógł: 6 razy
Wiek: 67
Dołączył: 16 Lip 2008
Posty: 1640
Skąd: Gdańsk/Świnoujście
Wysłany: 2016-08-25, 20:09   

Ryś napisał/a:
Witam wszystkich w swoim pierwszym poście. Jako "tramwaista" :-) -neofita moze będę wyważał otwarte drzwie ale nasunęło mi sie kilka uwag po obejrzeniu tego cuda. to pudło jest oczywiscie pozbawione pomostów, ale reszta jest oryginalna. Więcej mam przekonanie, że poza uzupełnieniami, poprawkami, "prowizorkami "nigdy nie było przebudowywane. W takim sensie, ze nie zmieniono nic z pierwotnych założen konstrukcyjnych. Jest takie jak go wyprodukował Herbrand. Łącznie ze scianami czołowymi. Sciany czołowe z drzwiami miały nawet wagony letnie. To przeciez głowny element nosny pudła i dachu. Na sugestię co to za typ się nie odważę. mam jeszcze za mało wiedzy. na pewno pięc okien, na pewno 10 swietlików i na pewno ławki boczne.
A słuzyć musiał długo i dobrze. Zakazy wyskakiwania w biegu pojawiły sie pewnie gdzieś w latach 50-ych, chyba zaraz po wojnie nie bawiono sie jeszcze w takie drobiazgi.
Ogólnie się zgadzam, ale póki co nie mam innej hipotezy co do typu, poza tą, co podałem wyżej.
Mam natomiast hipotezę, co do jego dalszych losów. Myślę, iż jest prawdopodobne, że po wycofaniu mógł trafić do kempingu w Goszynie, a po likwidacji ośrodka ktoś mógł postawić go sobie na działce. Domowym sposobem uciąć pomosty może by się dało, ale wyrównać dół byłoby znacznie trudniej.
_________________

 
 
 
slowfoot 

Wiek: 61
Dołączył: 22 Gru 2008
Posty: 49
Skąd: Wolne Miasto Gdańsk
Wysłany: 2016-10-26, 14:30   Stare bilety

Poszukuję przedwojennych i wojennych biletów komunikacji miejskiej w Danzigu oraz w Gdyni. W razie czego proszę o kontakt.
_________________
slowfoot
 
 
 
slowfoot 

Wiek: 61
Dołączył: 22 Gru 2008
Posty: 49
Skąd: Wolne Miasto Gdańsk
Wysłany: 2016-10-26, 14:32   

villaoliva napisał/a:
Ktoś ma pomysł co to za typ :?:
Stoi w Jelitkowie!

Obrazek
fot. www.facebook.com/ewa.lieder.danzig


_________________
slowfoot
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2016-10-26, 17:55   

WOW! Czyli Herbrand!
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
hannk926 

Dołączył: 26 Paź 2016
Posty: 5
Skąd: warszawa
Wysłany: 2016-10-28, 15:39   

Dokładnie, stoi tam tylko i wyłącznie Herbrand.
_________________
wynajem długoterminowy
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2017-05-30, 12:20   

Tramwaje dedykowane czterem duchownym z Wolnego Miasta Danziga

Cytat:
Zmodernizowane tramwaje NGd99 wracają nad Motławę. Pierwszy wyremontowany pojazd jest już w Danzigu. Kolejne dotrą do naszego miasta w ciągu dwóch, maksymalnie trzech miesięcy. Odnowione tramwaje będą miały nowy design i swoich patronów. Zostaną nimi czterej księża: Franciszek Rogaczewski, Bronisław Komorowski, Marian Górecki i Bruno Binnebesel.
Cytat:
- Ponieważ są to cztery tramwaje i wszystkie pomalowane będą w identyczny sposób, a więc w barwach, jakie obowiązywały w Wolnym Mieście Danzigu, pojawił się pomysł, by uhonorować w ten sposób tych czterech księży: ofiary faszyzmu - tłumaczy prezes Lisicki.
Wszyscy czterej księża pracowali w Wolnym Mieście Danzigu i zginęli z ręki nazistów. Trzej byli Polakami (Franciszek Rogaczewski, Bronisław Komorowski i Marian Górecki), jeden Niemcem (Bruno Binnebesel).
O wyborze patronów dla tych czterech pojazdów zadecydowała komisja złożona z radnych i urzędników miejskich.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl