Arkady Pomógł: 1 raz Dołączył: 17 Maj 2009 Posty: 8 Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2012-09-24, 19:41
Inwentaryzacja Szańca jest w WUOZ - była zrobiona kiedy jeszcze były plany powstania Muzeum na Westerplatte, więc brak dokumentacji nie powinien być przeszkodą.
Pomógł: 19 razy Wiek: 94 Dołączył: 07 Maj 2008 Posty: 6911 Skąd: Oliva
Wysłany: 2013-11-21, 16:30
Dobre wieści dotyczące szańca od Marcina Tymińskiego, rzecznika WUOZ.
Cytat:
Prawie 25 000 zł kosztowało zabezpieczenie Mewiego Szańca, reliktów pruskiej fortyfikacji na Półwyspie Westerplatte. Prace przeprowadził Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Danzigu. Teraz obiekt jest kompleksowo zabezpieczony przed dostępem osób niepowołanych.
Mewi Szaniec mimo iż nie jest wpisany do rejestru zabytków woj. pomorskiego znajdował się w tzw. trwałym zarządzie WUOZ w Danzigu. Trafił tam w wyniku działań rewitalizacyjnych jakie urząd prowadził na terenie dawnego pola bitwy na Westerplatte. Obecnie Wojewoda Pomorski zgodził się na „zdjęcie” trwałego zarządu WUOZ nad obiektem i przekazanie go Miastu Danzig.
Ze środków pochodzących z rezerwy finansowej Wojewody Pomorskiego, Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Danzigu przeprowadził prace zabezpieczające cały obiekt. Kosztem ok. 25 000 zł zamurowano wszystkie wyrwy i otwory w obiekcie, a cały teren ogrodzono i odpowiednio zabezpieczono przed dostępem osób niepowołanych. Prace się już zakończyły, ich odbiór nastąpił 20 listopada 2013 roku.
Mewi Szaniec zbudowali Prusacy w latach 1844-1846 oraz 1874-1876 na miejscu wcześniejszego (niezachowanego) obiektu z epoki napoleońskiej. Szaniec znajduje się na terenie portu danzigiego u nasady Półwyspu Westerplatte, przy Zakręcie Pięciu Gwizdków, na północ od Twierdzy Wisłoujście.
Podczas walk na Westerplatte w dniach 1-7 września 1939 roku z rejonu Szańca Mewiego wychodziły niemieckie natarcia w kierunku polskiej Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Po kapitulacji, szaniec stał się pierwszym tymczasowym obozem jenieckim wziętych do niewoli żołnierzy polskich.
Jakie to polskie , zamurować drzwi i okna , sposób na wszystko ,
właściwie to się niczym nie różni od budynków przeznaczonych do
rozbiórki , ten sam klimat , brakuje tylko tabliczki "do wyburzenia".
Brawo , konserwa śpi spokojnie , dziennikarze nie będą truć 4 liter ,
można spokojnie snuć plany budowy wieżowców w centrum miasta.
Pomógł: 19 razy Wiek: 94 Dołączył: 07 Maj 2008 Posty: 6911 Skąd: Oliva
Wysłany: 2016-06-02, 22:46
W końcu!
Mewi Szaniec wpisany do rejestru zabytków.
WUOZ: Mewi Szaniec to dzieło fortyfikacyjne mające bronić ujścia Wisły. Pierwsze, ziemne fortyfikacje w tym miejscu, niedaleko Twierdzy Wisłoujście zbudowali w 1809 r. żołnierze francuscy. Dodatkowo rozbudowano je i wzmocniono po 1818 r. Od roku 1844 fortyfikacje systematycznie rozbudowywali Prusacy i to im zawdzięczany obecny wygląd całego zespołu budowli.
Mewi Szaniec mimo różnych przekształceń przetrwał do naszych czasów. Jego zespół składa się z trzech odrębnych przestrzennie części. Z pierwszego okresu budowy szańca (1844- 1846) pochodzi Redita, mur z bramą oraz prochownia zachodnia. Z lat 1870-1871 pochodzi remiza artyleryjska w pobliżu bramy, a lat 1874-1876 – bateria artylerii nadbrzeżnej, oraz schrony i trzy stanowiska armatnie.
– Zespół fortyfikacji Mewi Szaniec to obiekt niezwykle wartościowy pod względem historycznym – mówi Dariusz Chmielewski, PWKZ. – To jedyny w Danzigu obiekt nadbrzeżnej fortyfikacji pruskiej z pierwszej połowy XIX wieku. Relikty pruskiego fortu przetrwały w miarę dobrym stanie, a zabytkowe obiekty budowlane zachowały oryginalną bryłę, kompozycję elewacji oraz układ wnętrz. Wysoka wartość historyczna Mewiego Szańca związana jest również związana jest również z wydarzeniami z września 1939 roku. Mewi Szaniec był pierwszym miejscem internowania obrońców Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, w jego okolicach podpisano również kapitulację WST.
Obecnie Mewi Szaniec znajduje się w trwałym zarządzie Urzędu Morskiego w Gdyni. Wcześniej, w 2013 roku Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków ze środków własnych zabezpieczył obiekt przed dewastacją.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum