Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Sopot Stawowie - Historia Stawowia
Autor Wiadomość
Henio 
Aspirant BeHaPe


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 167
Skąd: Nowy Port
Ostrzeżeń:
 4/3/4
Wysłany: 2009-01-09, 20:45   

rychu40 napisał/a:
Nie wiem skąd takie trudności w korzystaniu z galerii miał Henio.

Prev ,Next , Autoplay.
Ale to tylko szczególik Panie Ryszardzie :-)
Reszta galerii to ma .
Pozdrowienia z MDKu ;-)
 
 
rychu40 


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 464
Skąd: Oliwa
Wysłany: 2009-01-09, 22:04   

Henio napisał/a:
Prev ,Next , Autoplay. Ale to tylko szczególik Panie Ryszardzie :-)
Reszta galerii to ma .Pozdrowienia z MDKu ;-)

Dzisiaj też to już miała (Prev ... itd) ale poprosiłem o poprzednią prezentację z wyskakującym okienkiem. Trudno, niech się niektórzy męczą. :-)
Trzeba by podjąć ten temat MDK -u zwłaszcza że jest tyle zdjęć wydobytych z mojego archiwum. Może tutaj warto na WFG bo zdjęcia można na razie bez problemu wklejać. A w MoimOsiedlu - Nowy Port były jakieś ograniczenia.
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-01-09, 22:11   

rychu40 napisał/a:
Trzeba by podjąć ten temat MDK -u zwłaszcza że jest tyle zdjęć wydobytych z mojego archiwum. Może tutaj warto na WFG bo zdjęcia można na razie bez problemu wklejać.

Czekamy na zdjęcia :-D
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Henio 
Aspirant BeHaPe


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 167
Skąd: Nowy Port
Ostrzeżeń:
 4/3/4
Wysłany: 2009-01-10, 09:37   

rychu40 napisał/a:

Trzeba by podjąć ten temat MDK -u zwłaszcza że jest tyle zdjęć wydobytych z mojego archiwum. Może tutaj warto na WFG bo zdjęcia można na razie bez problemu wklejać. A w MoimOsiedlu - Nowy Port były jakieś ograniczenia.

Wklejaj , wklejaj :brawo:
A co do ograniczeń na Forum NP- to tylko format 800-600 , o innych nie wiem.
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-01-10, 22:43   

A co słychać na Stawowiu?. Odezwał się jakoś nowy właściciel?
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
stawowie 
Sopot Stawowie


Dołączyła: 20 Maj 2008
Posty: 15
Skąd: Sopot
Wysłany: 2009-01-11, 08:04   

villaoliva napisał/a:
A co słychać na Stawowiu?. Odezwał się jakoś nowy właściciel?

Jeszcze nic nie wiemy. Na razie.
_________________
sopot@stawowie.pl
www.stawowie.pl
 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2009-01-11, 09:39   

Kawał dobrej roboty. Gratulacje za opracowanie historii Stawowia.
Gorąco doradzałbym jednak zmianę koloru i wielkości czcionki - nie należę do ludzi, którzy muszą używać okularów, a musiałem sięgnąć po te "od komputera", bo po minucie czytania miałem wytrzeszcz. 2 punkty wielkości więcej i bardziej kontrastowy kolor czcionki i będzie super.
Jeśli mogę się przyczepić merytorycznie, to:
Dziwnie wygląda nazwa Landwirtschaftliche Hochschule w Komaba (Tokio) zapisana po niemiecku. Ponieważ wątpię, aby ktoś mógł zrozumieć oryginalną, japońską nazwę, trzeba by to chyba po prostu przetłumaczyć jako "Wyższa Szkołą Gospodarki Rolnej".
Uważałbym ze sformułowaniami typu "Gdy w roku 1772 Prusacy zagrabili majątek oliwskich cystersów" bo niewiele one mają wspólnego z prawdą i prawem. Majątek klasztoru został zgodnie z obowiązującymi przepisami skonfiskowany - a nie zagrabiony. Dodajmy, że możliwość takiego zachowania ze strony pruskiego króla wynikała z traktatu rozbiorowego, który Rzeczpospolita z nim (między innymi) zawarła.
Jeszcze raz gratuluję świetnej strony.
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2009-01-11, 10:16   

Może się przyda:

U zbiegu tego skrótu z traktem głównym (al. Grunwaldzka - al. Niepodległości) istniał zajazd "Stawowie" (Hochwasser), który w 1795 r. przejął znany patrycjusz danzigi Fryderyk Muhl. Wspólnie z innymi prominentami patrycjatu założył on ekskluzywne stowarzyszenie, którego siedzibą stała się rozbudowana w klasycystycznych formach w XIX w. modna gospoda "Stawowie".
Historia Danziga tom III 2

Die Jesuiten hatten eine kleine, nur mit einem Pater besetzte Zweigstelle in dem dem St. Marienkrankenhaus gehörenden Hochwasser bei Zoppot.
Von den weiblichen Ordensgemeinschaften konnten die Borromäerinnen, die das St. Marienkrankenhaus mit einem Mädchenwaisenhaus und das Knabenwaisenhaus mit einem Krüppelheim in Alt-Schottland betreuten, das Schloß Hochwasser bei Zoppot erwerben. Es diente als Erholungsheim und als Exerzitienhaus.

Stachnik, Katholische Kirche in Danzig
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
stawowie 
Sopot Stawowie


Dołączyła: 20 Maj 2008
Posty: 15
Skąd: Sopot
Wysłany: 2009-01-11, 13:34   

Grün napisał/a:
/.../Gorąco doradzałbym jednak zmianę koloru i wielkości czcionki /.../

Niezbyt ciekawie wyglądała całość pisana większą czcionką, więc wyszłyśmy z założenia, że skoro wciśnięcie Ctrl i + daje możliwość powiększania tekstu, to będzie dobrze ;)

Grün napisał/a:
Jeśli mogę się przyczepić merytorycznie, to:
Dziwnie wygląda nazwa Landwirtschaftliche Hochschule w Komaba (Tokio) zapisana po niemiecku. Ponieważ wątpię, aby ktoś mógł zrozumieć oryginalną, japońską nazwę, trzeba by to chyba po prostu przetłumaczyć jako "Wyższa Szkołą Gospodarki Rolnej".

Dzięki, już poprawiłam, tzn. dopisałam polską nazwę - niemiecka została, bo taka była w dokumencie źródłowym.
Grün napisał/a:
Uważałbym ze sformułowaniami typu "Gdy w roku 1772 Prusacy zagrabili majątek oliwskich cystersów" bo niewiele one mają wspólnego z prawdą i prawem. Majątek klasztoru został zgodnie z obowiązującymi przepisami skonfiskowany - a nie zagrabiony. Dodajmy, że możliwość takiego zachowania ze strony pruskiego króla wynikała z traktatu rozbiorowego, który Rzeczpospolita z nim (między innymi) zawarła.
Jeszcze raz gratuluję świetnej strony.

Dziękuję za wszelkie uwagi merytoryczne i techniczne, są dla nas bardzo cenne, staramy się poprawiać ewidentne błędy na bieżąco, chcemy, aby tekst był wiarygodny i możliwie najpełniejszy. To nie koniec naszych poszukiwań i za każdą informację będziemy bardzo wdzięczne ;)
Dziękujemy za zainteresowanie stroną i docenienie naszej pracy :)
_________________
sopot@stawowie.pl
www.stawowie.pl
 
 
stawowie 
Sopot Stawowie


Dołączyła: 20 Maj 2008
Posty: 15
Skąd: Sopot
Wysłany: 2009-01-11, 13:35   

Grün napisał/a:
Może się przyda... /.../


Przyda się na pewno, dziękuję! :)
_________________
sopot@stawowie.pl
www.stawowie.pl
 
 
rychu40 


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 464
Skąd: Oliwa
Wysłany: 2009-01-11, 13:47   

Grün napisał/a:
Gorąco doradzałbym jednak zmianę koloru i wielkości czcionki - nie należę do ludzi, którzy muszą używać okularów, a musiałem sięgnąć po te "od komputera", bo po minucie czytania miałem wytrzeszcz. 2 punkty wielkości więcej i bardziej kontrastowy kolor czcionki i będzie super.

Przecież można tekst powiększyć. Kolor czcionki i tła taki jak lubię. Mocne kontrasty zawsze męczą. Ale to subiektywna opinia. Wracając jeszcze do odpowiedzi Stawowia Jeszcze nic nie wiemy. Na razie. to obawiam się że Stawowie wpadło z deszczu pod rzygacz. Wiele przykładów wykupienia przez prywatny kapitał obiektów zabytkowych zmierzało jedynie do dalszej odsprzedaży z zyskiem. Ostatnio czytałem o pałacu Schaffgotschów w Opolskim gdzie kupiony pałac za 5 tysięcy sprzedano za 650 tys. euro. Po opłaceniu kar związanych z dalszą dewastacją i brakiem jakichkolwiek działań facet który to kupił jeszcze sporo zarobił. W przypadku Stawowia to inna skala ale dlaczego nic nie wiemy o warunkach umowy, jakie kary za nie podjęcie działań zabezpieczających przed dalszą dewastacją i co tam będzie. I właściciel bez strony internetowej. Pełna tajemnica.
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2015-09-07, 11:52   

Kilka świetnych ujęć Stawowia



1901 , Pałac Stawowie



1910 , Pałac Stawowie



1914 , Pałac Stawowie



1914 , Pałac Stawowie


1914 , Pałac Stawowie


1932 , Pałac Stawowie


1932 , Pałac Stawowie


1932 , Pałac Stawowie


1830 , Pałac Stawowie
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl