Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Jednostki wojskowe sprzed 1920 r.
Autor Wiadomość
Pepo 


Pomógł: 10 razy
Wiek: 39
Dołączył: 05 Lip 2008
Posty: 547
Skąd: Dolny Wrzeszcz
Wysłany: 2014-05-30, 06:47   

Ponury napisał/a:
Uchowały się tam ze dwie małe instytucje wojskowe oraz jakieś magazyny.

- Wojskowa Komenda Transportu Danzig ul. Słowackiego 5
- Rejonowe Przedstawicielstwo Wojskowe ?


Na pewno..? Wydaje mi się, że już nie. W każdym razie mój powyższy post dotyczył drugiej strony, czyli fragmentu dawnych koszar 17. Zachodniopruskiego Batalionu Taborów. Swoją drogą, to właśnie budynki tych koszar Hossa w pierwszej kolejności wyremontowała i zaadoptowała na biura (całkiem fajnie, również aranżacja przestrzeni między nimi). Inna sprawa, że szefostwo Hossy trochę było zaskoczono, jak im ktoś uświadomił, że ten fragment kwartału nie był przeznaczony dla słynnych, elitarnych huzarów, a dla zwykłych wozaków ;)
_________________
www.jandaniluk.pl
 
 
Piotr 

Pomógł: 1 raz
Wiek: 75
Dołączył: 06 Lis 2008
Posty: 58
Skąd: Sopot/Wielki Kack
Wysłany: 2014-05-30, 09:56   

Dokładnie to: 4 Rejonowe Przedstawicielstwo Wojskowe.
Oprócz Komendy Transportu była jeszcze Biblioteka ale nie wiem czy istnieje.
P
 
 
Pepo 


Pomógł: 10 razy
Wiek: 39
Dołączył: 05 Lip 2008
Posty: 547
Skąd: Dolny Wrzeszcz
Wysłany: 2014-05-31, 12:31   

Piotr napisał/a:
Biblioteka ale nie wiem czy istnieje.


Biblioteki nie ma już na pewno. Ostatni raz korzystałem z niej bodajże w 2010 r. Zamknięta została (chyba) w 2011 r. ... może w 2012 r.? Były toczone rozmowy z różnym bibliotekami i instytucjami, by część księgozbioru przejąc, uratować... niestety, nie wiem, jaki był finał. W dawnym kasynie garnizonowym odchodziły niezłe przekręty, jeśli chodzi o "znikanie" wyposażenia (kaloryferów, rur, umywalek, mebli), kiedy już zapadła decyzja o likwidacji, a jeszcze formalnie do niej nie doszło. Obawiam się, że z biblioteką mogło być podobnie (tam było trochę interesującej literatury, obok całego zalewu dość płytkiej i niewymagającej literatury).
_________________
www.jandaniluk.pl
 
 
Piotr 

Pomógł: 1 raz
Wiek: 75
Dołączył: 06 Lis 2008
Posty: 58
Skąd: Sopot/Wielki Kack
Wysłany: 2014-05-31, 17:18   

Szkoda. Lubiłem sobie zejść dwa piętra niżej i szukać czegoś do czytania. A poza tym przemiłe Panie kupowały do zbiorów pozycje podpowiadane niejako. Było ale się skończyło...
P
 
 
Ponury 
majster


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 889
Skąd: Gdańsk-Brętowo
Wysłany: 2014-06-01, 21:15   

Pepo napisał/a:
W dawnym kasynie garnizonowym odchodziły niezłe przekręty, jeśli chodzi o "znikanie" wyposażenia (kaloryferów, rur, umywalek, mebli), kiedy już zapadła decyzja o likwidacji, a jeszcze formalnie do niej nie doszło.


Szkoda, że wiedząc o tym nie raczyłeś powiadomić odpowiednich kolegów, na przykład z Żandarmerii Wojskowej :evil2:
_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2014-08-06, 19:07   Leib-Husaren-Regiment Nr. 1& Nr. 2 Danzig

Odtwarzają najsłynniejszą danzigą jednostkę wojskową.
Cytat:
15 lat przygotowań

Pomysł, by odtwarzać danzigie jednostki Leib-Husaren, zrodził się w głowach trójki kolekcjonerów danzigich staroci dawno temu.

- Pomysł jest stary, powstał ponad 15 lat temu. Przez ten czas zbieraliśmy wszystkie informacje, by móc potem dokonać 100-procentowej rekonstrukcji - mówi Izabela Sitz.

Oprócz Sitz w projekt zaangażowali się Michał Frejer oraz Wojciech Gruszczyński - założyciel portalu danzig-online.pl i autor przewodników po dawnym Danzigu. Wszyscy oni marzyli, by odtworzyć mundury i oporządzenie Leib-Husaren, jednostki będącej wizytówką miasta.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
okonek 


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 16 Mar 2010
Posty: 74
Skąd: Wierzchucino/Meckenheim
Wysłany: 2015-05-24, 11:25   

Witam. No widzę, że trafiłem na właściwy temat. Ostatnio trafiła mi się ta oto fotografia. Znane jest imię i nazwisko i to że to dalsza rodzina ale to wszystko. Czy szanowni koledzy mogą mi powiedzieć coś więcej tzn. stopień, przybliżony czas wykonania fotografii i kolorystykę umundurowania (Kolor spodni i otoku oraz ozdób na attyli ?) Będę wdzięczny za wszelkie informacje.

001.jpg
źródło własne
Plik ściągnięto 17075 raz(y) 81,81 KB

 
 
Sabaoth 


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 27 Lut 2009
Posty: 132
Skąd: Södertälje
Wysłany: 2015-05-24, 18:48   

Jest to zwykły huzar czyli szeregowy. Świadczy o tym brak guzików funkcyjnych i obszyć na kołnierzu. Znak V na rękawie odpowiada okresowi służby. Pałasz w srebrnej pochwie i z dwoma zawiesiami świadczy o tym, że zdjęcie wykonano przed 1905 r. (chociaż żołnierze mogli później nosić stare modele szabel, wymiana zajmowała czas). Ze zdjęcia trudno ustalić z jakiej jednostki jest to huzar. Otok na czapce jest stosunkowo ciemny (1 regiment miał czerwony otok, 2 regiment - czarny) ale na naramiennikach nie widać znaków V z koroną jakie nosili żołnierze 2 regimentu.

Więcej mógłbym powiedzieć oglądając w powiększeniu dobrej jakości skan zdjęcia. Jeśli jest taka możliwość proszę o przesłanie takiego skanu na maila. Adres jest na mojej stronie, adres strony w stopce.
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2019-01-10, 21:28   

Czarni Huzarzy teraz po polsku - bogato ilustrowana premiera wydawnicza
Cytat:
Byli sławni, z czasem stali się wręcz legendarni. Huzarzy z trupimi główkami na czapkach przez ponad wiek byli nieodłącznym elementem krajobrazu Danziga. „Leibhusaren. Historia Czarnych Huzarów” Wojciecha Gruszczyńskiego, to pierwsza na naszym rynku wydawniczym książka im poświęcona.
Cytat:
Wydawca książki – Danzigi Kantor Wydawniczy oraz Współwydawca, Wydawnictwo Region zapraszają na promocję książki – sobota, 19 stycznia – Sztuka Wyboru, ul. Słowackiego 19 (na terenie osiedla Garnizon). Promocja rozpoczyna się o godz. 14.00. Wcześniej, od godz. 13.00 przed Sztuką Wyboru pojawią się rekonstruktorzy z Leib-Husaren-Regiment Nr. 1& Nr. 2 Danzig – zaprezentują się konno i w pełnym husarskim umundurowaniu. Wstęp wolny.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl