Pod koniec ubiegłego roku potężny sztorm wywrócił dwa ogromne drzewa, stojące po bokach krzyża, w nieistniejącej od półwiecza osadzie Beka. Szczęśliwie, obalające się drzewa nie uszkodziły krzyża. Poniżej prezentowane zdjęcia wykonał i udostępnił Ludwik Bach, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Rumi.
100_1472.jpg
Plik ściągnięto 22219 raz(y) 115,87 KB
100_1466.jpg
Plik ściągnięto 22219 raz(y) 118,15 KB
100_1463.jpg
Plik ściągnięto 22219 raz(y) 115,78 KB
Ostatnio zmieniony przez ezet 2010-02-10, 14:07, w całości zmieniany 1 raz
Krzyż stoi do dziś (mam nadzieję) ale śladu po przystani już nie ma (na obrazie widać resztki pali):
źródło
Krzyż stoi do dziś, zachowały się również resztki pali po dawnej przystani portowej w Bece, choć nie tak widoczne, jak na zamieszczonym poniżej zdjęciu. Fotka została wykonana w końcu ubiegłej dekady i pochodzi ze zbioru Ludwika Bacha, dyrektora Miejskiego Domu Kultury w Rumi.
IMG_0306.JPG Pierwszy z lewej: Stanisław Urawski, prezes sekcji historycznej działającej od 15-tu lat w Miejskim Domu Kultury w Rumi. Drugą osobą uwiecznioną na fotografii jest dyrektor tej placówki, Ludwik Bach.
Pomógł: 19 razy Wiek: 94 Dołączył: 07 Maj 2008 Posty: 6911 Skąd: Oliva
Wysłany: 2015-03-04, 22:20
W temacie Rzucewa i okolic.
Cytat:
Serdecznie zapraszamy na uroczyste otwarcie nowej wystawy czasowej „Osada łowców fok z epoki kamienia nad Zatoką Pucką”, które odbędzie się w czwartek, 5 marca, o godz. 13 w budynku Muzeum Archeologicznego w Gdańsku przy ul. Mariackiej 25/26.
OSADA ŁOWCÓW FOK Z EPOKI KAMIENIA NAD ZATOKĄ PUCKĄ
Rzucewo od ponad stu lat jest ważnym punktem na mapie archeologicznej południowego Bałtyku. W 1894 roku odkryte zostały ślady osady z późnej epoki kamienia. Pierwsze badania wykopaliskowe przeprowadził Hugo Conwentz – dyrektor Muzeum Prowincjonalnego w Gdańsku. W latach 1927–1929 prace wykopaliskowe prowadzili profesorowie Józef Kostrzewski i Konrad Jażdżewski. Muzeum Archeologiczne w Gdańsku w 1984 roku wznowiło prace terenowe na osadzie, które prowadzono do 2013 roku.
Już w 1930 roku na podstawie odkryć w Rzucewie, wprowadzono do literatury termin KULTURA RZUCEWSKA. Oznacza on zespół zabytków archeologicznych takich jak: naczynia gliniane, narzędzia krzemienne i kamienne, charakterystyczną zabudowę osad, sposób zdobywania pożywienia – typowy dla plemion rybacko-łowieckich żyjących nad Zatoką Gdańską i Pucką oraz Zalewem Wiślanym i Kurońskim.
Wystawa ma na celu pokazanie różnych aspektów życia dawnych łowców: od naczyń glinianych, broni wykonanej z krzemienia i kamienia, obróbki bursztynu po sposoby zdobywania pożywienia. Uzupełnieniem ekspozycji są rekonstrukcje narzędzi krzemiennych i stroju dawnego łowcy. Celem wystawy jest też pokazanie w jaki sposób neolityczny łowca korzystał z otaczającego go środowiska przyrodniczego.
Przygotowane plansze przybliżają Park Kulturowy, który powstał na terenie dawnej osady, gdzie w miejscu dawnych domów i pracowni powstały ich rekonstrukcje.
Odwiedzając wystawę o rzucewskiej osadzie warto pamiętać słowa brytyjskiego archeologa J.D.Clarka „Jednym z głównych uroków prehistorii jest jej przydatność do studiowania wzajemnego oddziaływania społeczeństwa i otaczającej je przyrody w ciągu długich okresów czasu”. Przeprowadzone badania archeologiczne w Rzucewie pozwoliły na poznanie relacji środowisko a człowiek w epoce kamienia.
Zapraszamy zatem do świata łowców i rybaków z epoki kamienia
Kurator: Danuta Król
Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, ul. Mariacka 25/26
Wystawa czasowa: 5 marca 2015 – 30 czerwca 2015
Wstęp na wystawę w cenie biletu uprawniającego do zwiedzania Muzeum
Pomógł: 19 razy Wiek: 94 Dołączył: 07 Maj 2008 Posty: 6911 Skąd: Oliva
Wysłany: 2015-03-09, 21:48
Jeden eksponat mniej... w zamiarze ewentualnym???
Za KWP Gdańska
Cytat:
Policjanci z wydziału kryminalnego ustalili sprawcę pożaru drewnianej chaty rybackiej wartości 35 tys. złotych. W miniony piątek 19-letni mieszkaniec Pucka usłyszał zarzut uszkodzenia mienia w zamiarze ewentualnym. Śledczy ustalili, że podejrzany rozpalił ognisko w okolicy obiektu i pozostawił je bez dozoru. Za uszkodzenie mienia grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.
Do pożaru drewnianej chaty rybackiej należącej do skansenu etnograficznego doszło 22 lutego br. w okolicy Rzucewa nad Zatoką Pucką. Drewniany obiekt kryty strzechą spłonął doszczętnie, a starty wyniosły 35 tys. złotych. Śledczy z puckiej komendy podejrzewali podpalenie i od razu rozpoczęli poszukiwania sprawcy.
Mundurowi z wydziału kryminalnego ustalili tożsamość sprawcy i doprowadzili 19-latka do jednostki Policji. Funkcjonariusze ustalili, że w dniu pożaru na miejscu było dwóch młodych mężczyzn. Jednym z nich był 19-letni mieszkaniec Pucka, który w pobliżu obiektu rozpalił ognisko i pozostawił je bez dozoru.
W miniony piątek puccy śledczy postawili podejrzanemu zarzut uszkodzenia mienia w zamiarze ewentualnym. Mężczyzna pozostawiając ognisko bez dozoru powinien przewidzieć konsekwencje takiego postępowania.
Za uszkodzenie mienia grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum