Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
zamek krzyżacki w Pucku
Autor Wiadomość
Mc'Ram 

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 13 Maj 2012
Posty: 35
Skąd: Lębork
Wysłany: 2012-06-26, 07:29   zamek krzyżacki w Pucku

Od dawna sceptycznie patrzałem na założenia architektoniczne zamku puckiego. Wszechobecna jego graficzna rekonstrukcja moim zdaniem odbiega od rzeczywistego wyglądu. Skoro w internecje pojawiła się już opinia o niezbyt fortunnej jego graficznej rekonstrukcji spróbuję wskazać na argumenty, które przeczą dotychczasowym założeniom.
Każdy zamek krzyżacki niższego rzędu niż komturia wypełniał role; klasztoru, placówki administracyjnej, koszar, zbrojowni, mieszkania urzędnika krzyżackiego. Dom zakonny nie budzi większych zastrzeżeń poza zbyt niskim kominem kuchennym i łaziebnym. Przy takiej konstrukcji gdzie komin jest niższy od dachu dym zaganiany byłby do wnętrza zamku, który spełniał by funkcję większej wędzarni. :mrgreen: Pozwoliłem sobie zatem zwiększyć jego wysokość. Ustawienie w tym miejscu komina wskazuje, że w jego pobliżu znajdowała się łaźnia, kuchnia i mieszkania Mistrza Rybickiego, które było zimą ogrzewane. Urzędnik mieszkał na piętrze (na planie kolor zielony) bo w pobliżu przebiegał komin. Nad kuchnią w celi mieszkał zapewne kapelan spełniający rolą pisarza. Jego pomieszczenie też musiały być ogrzewane. Wąskie pomieszczenie z przejściami to kaplica, której okna zawsze wychodzić musiały na wschód. Wschodzące słońce od tyłu musiało oświetlać znajdujący się wewnątrz ołtarz. Przy kaplicy zawsze znajdował sie refektarz, (pomieszczenie z kolumną pośrodku) gdzie po modlitwie rozdzielano pracę, nakładano kary, podejmowano gości. Ten rozkład pomieszczeń wydaje się być jedynym logicznym bo nikt nie szedłby do kaplicy czy refektarza poprzez prywatne pomieszczenia Mistrza Rybickiego. Od strony zatoki znajdowały się (niebieskie) wykusze z szaletami no bo nie były chyba skierowane na dziedziniec :oops: . Zameczek dla celów obronnych posiadać mógł załogę złożoną z kilkunastu knechtów, no i w domu zakonnym to oni na pewno nie sypiali. Wysoka, różowa wieża spełniała rolę koszar, magazynu uzbrojenia a jednocześnie broniła jedynej klatki schodowej prowadzącej na piętro domu zakonnego, broniła furty prowadzącej do młyna zamkowego. Założenie to przypomina rozwiązanie w zamkach w Lęborku i w Skarszewach. W pobliży baszt czeladnych zawsze sytuowano szalet no bo ludzie robić to gdzieś musieli. Na jego posadowienie w tym miejscu wskazuje nieznaczny uskok muru. Niewielki obwód półkolistej klatki schodowej (około 4 metrów. Skech Up pozwala rysować w skali) wykazuje, że wykazana na dotychczasowej rekonstrukcji półokrągła baszta nie istniała lecz spełniała co najwyżej rolę krętej klatki schodowej. Po odjęciu grubości murów na pewno przekraczających 1 m. we wnętrzu takiej baszy powstaje pomieszczenie o rysunku koła o średnicy najwyżej 2 m. Z tych względów istnienie półokrągłej baszty jest niemożliwe a jej rolę spełniała baszta czeladna oznaczona na rysunku kolorem różowym. W całości umieściłem strzelnice na wysokości trzeciej kondygnacji no bo zameczek musiał mieć jakieś walory obronne. Czy je miał to już inna sprawa. Historia wykazała, że zdobywał go kto chciał i kiedy chciał.

Dla unaocznienia skali założenia architektonicznego w pobliżu baszty czeladnej umieściłem osobę o wysokości 167 cm. Zapraszam do konstruktywnej dyskusji.

puck nowe reko.jpg
Plik ściągnięto 21248 raz(y) 55,98 KB

rekonstrukcja.jpg
Plik ściągnięto 21248 raz(y) 70,36 KB

 
 
 
Krzysztof 


Pomógł: 12 razy
Wiek: 78
Dołączył: 23 Cze 2008
Posty: 355
Skąd: Wrzeszcz
Wysłany: 2012-06-26, 09:11   

Przydałby się rzut sytuacyjny, bo ja (i być może inni) nie wiem gdzie on w Pucku był.
 
 
Colonel 

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 08 Sie 2011
Posty: 460
Skąd: zewssząd
Wysłany: 2012-06-26, 16:28   

http://www.zamki.pl/?idzamku=puck
Zielona przestrzeń na zachód od Fary i Portu Rybackiego
_________________
Pozdrawiam
Colonel

www.armator-i-skipper.pl
 
 
 
Mc'Ram 

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 13 Maj 2012
Posty: 35
Skąd: Lębork
Wysłany: 2012-06-26, 21:51   

XVII wieczna mapa z zaznaczonym domem zakonnym i basztą czeladną

asasa.JPG
Plik ściągnięto 21196 raz(y) 59,96 KB

 
 
 
Krzysztof 


Pomógł: 12 razy
Wiek: 78
Dołączył: 23 Cze 2008
Posty: 355
Skąd: Wrzeszcz
Wysłany: 2012-06-27, 07:50   

Mc'Ram napisał/a:
Wysoka, różowa wieża spełniała rolę koszar, magazynu uzbrojenia a jednocześnie broniła jedynej klatki schodowej prowadzącej na piętro domu zakonnego, broniła furty prowadzącej do młyna zamkowego.

Tak jak jest usytuowany ten obiekt względem strumienia i zapory na nim, tak powinien być ustawiony młyn
 
 
Korek77 

Dołączył: 19 Lip 2012
Posty: 4
Skąd: Wrzeszcz
Wysłany: 2014-10-09, 15:04   Re: zamek krzyżacki w Pucku

Mc'Ram napisał/a:
Zameczek dla celów obronnych posiadać mógł załogę złożoną z kilkunastu knechtów, no i w domu zakonnym to oni na pewno nie sypiali.

To nie był klasztor tylko budynek dla urzędnika, dlatego nie jest wykluczone, że mogły w nim przebywać osoby, które nie były zakonnikami. Poza tym musimy pamiętać, że w pobliżu zamku mogły znajdować się budynki szachulcowe albo drewniane, których śladów do tej pory nie uchwycono.

Mc'Ram napisał/a:
Wysoka, różowa wieża spełniała rolę koszar, magazynu uzbrojenia a jednocześnie broniła jedynej klatki schodowej prowadzącej na piętro domu zakonnego, broniła furty prowadzącej do młyna zamkowego.

To dość radykalna zmiana, dlatego warto byłoby sprawdzić w lustracjach jak opisywano ten budynek, bo bez wątpienia zaznaczano też jego wysokość i ilość pomieszczeń. Nie chcę krytykować Twojej koncepcji, ale sądzę, że archeolodzy po konsultacji z historykami sztuki zaznaczyli ten budynek jako tak niski nie bez powodu. Mogła to być na przykład niewielka szerokość murów albo ich jakość odbiegająca bardzo od domu zamkowego albo specyficzny układ przestrzenny lub może właśnie opis z lustracji.
 
 
 
Korek77 

Dołączył: 19 Lip 2012
Posty: 4
Skąd: Wrzeszcz
Wysłany: 2014-10-09, 18:57   Re: zamek krzyżacki w Pucku

Mc'Ram napisał/a:
Niewielki obwód półkolistej klatki schodowej (około 4 metrów. Skech Up pozwala rysować w skali) wykazuje, że wykazana na dotychczasowej rekonstrukcji półokrągła baszta nie istniała lecz spełniała co najwyżej rolę krętej klatki schodowej.


Spojrzałem do książki o zamkach krzyżackich autorstwa Mieczysława Haftki, który napisał, że półkolista wieżyczka, którą trafnie zinterptretowałeś jako klatkę schodową, powstała w XVI wieku, więc z Krzyżakami może nie mieć nic wspólnego. W tym samym okresie jednak powstał położony przy niej budynek południowy, który łączyć można ze wzmiankowaną "fortą do młyna". Nie była to więc wieża, lecz niewielka brama.

Autor ten napisał także, że w części wschodniej mogła istnieć duża wieża mieszkalno-obronna, której do tej pory jednak nie odkryto. Wspominają ją XV wieczne źródła. Mogła być najwcześniejszym elementem zamku powstałym jeszcze w obrębie grodu kasztelańskiego, lub jego ruinach.
 
 
 
Arek2 

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 28 Gru 2011
Posty: 28
Skąd: Pomorskie
Wysłany: 2014-11-03, 13:18   

Krzysztof napisał/a:
Mc'Ram napisał/a:
Wysoka, różowa wieża spełniała rolę koszar, magazynu uzbrojenia a jednocześnie broniła jedynej klatki schodowej prowadzącej na piętro domu zakonnego, broniła furty prowadzącej do młyna zamkowego.

Tak jak jest usytuowany ten obiekt względem strumienia i zapory na nim, tak powinien być ustawiony młyn

Młyn usytuowany był pawie u ujścia rzeczki Walewki ok. 150-200 m w kierunku północnym od Bramy Młyńskiej. W pobliżu istniała furta do zamku.
Zresztą późniejszy młyn istniał tam do lat powojennych. Budynek przedwojennego młyna stoi do dzisiejszego dnia. Mieści się w nim Pucka Gospodarka Komunalna.

Puck młyn n.jpg
Plik ściągnięto 17814 raz(y) 94,2 KB

 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl