Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zamek Kiszewski / Schloss Kischau
Autor Wiadomość
Kösternitz 

Pomógł: 6 razy
Wiek: 66
Dołączył: 26 Kwi 2009
Posty: 2282
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2012-01-24, 00:43   Zamek Kiszewski / Schloss Kischau

Informacja o zamku ze strony Kaszuby.info.pl.
Cytat:
Sam zamek w zasadzie już nie istnieje... pozostały po nim jedynie pamiątkowe szczątki: baszta przybramna oraz przebudowana w XVII wieku brama. Wybudowany został przed połową XIV wieku przez Krzyżaków. Zamek stał w zakolu rzeki Wierzycy. Otoczony był terenami podmokłymi. Siedziba krzyżacka została zniszczona przez Gdańszczan w czasie wojny trzynastoletniej. Dzieło zniszczenia zostało dokończone przez Szwedów w 1655 roku. Tym oto sposobem trudno w obecnych czasach określić nawet dokładne położenie samego zamku i jego ówczesny wygląd (nie znaleziono żadnych informacji historycznych umożliwiających określenie tych faktów). Podgrodzie będące częścią całego kompleksu budowli zamkowych również przetrwało do obecnych czasów tylko fragmentarycznie. Zachowały się jedynie fragmenty murów oraz trzech z czterech narożnych baszt. W miejscu czwartej, nie istniejącej już baszty, w 1865 roku stanął dworek należący do ówczesnego właściciela folwarku.
Wiek XX to wiek postępującego niszczenia zamku spowodowany brakiem jakiejkolwiek opieki konserwatorskiej. Obecnie (od początku lat 90tych ubiegłego wieku) zamek znajduje się w prywatnych rękach.


Aukcyjna - Allegro nr. 2066041205.jpg
Fotografię wykonano około 1935 roku.
Plik ściągnięto 24557 raz(y) 39,85 KB

 
 
Kösternitz 

Pomógł: 6 razy
Wiek: 66
Dołączył: 26 Kwi 2009
Posty: 2282
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2012-06-09, 21:10   

Z obiegu 1900 roku.

Aukcyjna - Allegro nr. 2394793919.jpg
Plik ściągnięto 24088 raz(y) 42,69 KB

 
 
Mc'Ram 

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 13 Maj 2012
Posty: 35
Skąd: Lębork
Wysłany: 2012-06-18, 12:31   

Na podstawie tego co udało mi się odgrzebać i wyczytać przedstawiam wam ubogą wersję prawdopodobnej rekonstrukcji zamku kiszewskiego ze szczególnym naciskiem na słowo prawdopodobną.
Zamek ten jest jednym z nielicznie zachowanych zamków typu nizinnego. Jego budowniczowie musieli zatem wykorzystać naturalną warowność tego miejsca – zakole rzeki Wierzycy. To co oglądamy dzisiaj oznaczone literą A to pozostałości podzamcza, w którym lokowano głównie budynki gospodarcze i stajnie. Zamek główny wraz z budynkiem zakonnym znajdował się na małej wysepce B po lewej stronie od bramy wjazdowej. Zamek główny składał się z dwóch skrzydeł o czym wspominają opisy sporządzone przez nadwornego architekta Mikołaja Fellesteina. Układ fos wyraźnie determinuje główne założenia obronne. Brak badań archeologicznych nie pozwala stwierdzić jednoznaczne, że w miejscy oznaczonym literą C znajdowała się wieża. To obecna pochodzi z XIX wieku.
Zachowana brama jest zbyt niska i mało warowna wobec czego w jej pobliżu znajdować się musiała wysoka baszta D. Zamek usytuowany jest w zagłębieniu wobec czego jej istnienie było podyktowane koniecznością oglądu okolicy. We wszystkich zakonnych zamkach niższych urzędników tak lokowano wysokie wieże. Na szkicu kolorem jasnej cegły zaznaczyłem prawdopodobny wygląd zamku głównego – ulubionej rezydencji letniej obu braci Jungingenów. Pominąłem okna i inne drobniejsze elementy bo nie ma takiego mocnego co by na podstawie fundamentów wywnioskował jak wyglądał dach wieży czy budynku. Pamiętajmy jednak, że to co zachowało się to elementy podzamcza. Sam zamek usytuowany był na wysepce lipowej. Warownię zdobyto i zniszczono pod koniec wojny Trzynastoletniej. Wycofującą się załogę przyjęły pod swoje skrzydła załogi Człuchowa, Chojnic a potem Bytowa.

PS. Szkoda, że restrykcyjna pojemność pliku ogranicza czytelność grafiki :-/

zamek Kiszewski.PNG
Plik ściągnięto 24020 raz(y) 112,97 KB

 
 
 
Krzysztof 


Pomógł: 12 razy
Wiek: 78
Dołączył: 23 Cze 2008
Posty: 355
Skąd: Wrzeszcz
Wysłany: 2012-06-18, 20:04   

Można trochę większe.

zamek_kiszewski_889.jpg
Plik ściągnięto 23998 raz(y) 117,13 KB

 
 
Mc'Ram 

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 13 Maj 2012
Posty: 35
Skąd: Lębork
Wysłany: 2012-06-22, 11:26   

No.... niby można ale, jej czytelność woła o pomstę ....
Program Skech UP jest dość pojemny stąd moje grafiki nie będą mogły oddać wszelkich niuansów konstrukcyjnych. Ale jakoś to przeżyję..... ;-)
 
 
 
Iza Wysiecka 
Iza Wysiecka

Dołączyła: 02 Sie 2012
Posty: 5
Skąd: Juszki
Wysłany: 2012-08-02, 08:43   

Ciekawe, jako dziecko uważałam, że zamek to ta część, której mury przetrwały do dzisiaj. Nie mogłam uwierzyć, że właściwy zamek znajdował się w parku (tak o tym miejscu mówił mój tata, choć za mojego dzieciństwa był strasznie zarośnięty chaszczami), a błotko które obserwowałam z babci podwórka było kiedyś częścią fosy.
Nie znam się na zamkach krzyżackich, ale grafika (choć uboga) podoba mi się. Strasznie wielki sentyment mam do tego miejsca. Dziękuję!
_________________
Iza Wysiecka
 
 
 
Kösternitz 

Pomógł: 6 razy
Wiek: 66
Dołączył: 26 Kwi 2009
Posty: 2282
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-05-11, 20:25   

Grussówka.

Aukcyjna - Allegro nr. 3229778700.jpg
Plik ściągnięto 22262 raz(y) 80,43 KB

 
 
Korek77 

Dołączył: 19 Lip 2012
Posty: 4
Skąd: Wrzeszcz
Wysłany: 2014-10-09, 14:46   

Na Zamku kiszewskim prowadzone są jakieś prace budowlane z wykorzystaniem współczesnych materiałów. Czy ktoś zna może szczegóły co tam się dzieje?
Tutaj zdjęcia: http://zamki.res.pl/aktualnosci.htm?id=76
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl