Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Fontanna Czterech Kwartałów
Autor Wiadomość
stawar 

Dołączył: 28 Kwi 2009
Posty: 19
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2009-09-06, 20:59   

Hmm...Szczerze mówiąc, spodziewałem się czegoś bardziej spektakularnego - apetytu nabrałem podczas oglądania pokazu fontanny z Wrocławia. Ja wiem, że skala kosztów nie taka...ale jednak hmm...poczułem niedosyt.
_________________
STAWAR
 
 
DarioB 
Szalikowiec

Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 153
Skąd: nie ważne
Wysłany: 2009-09-06, 22:35   

To jeszcze kilka ciepłych dorzucę, dla tych co siedzą po nocach :)
Fontanna Nocą
_________________
www.DarioB.net
www.Lechia.net
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-09-06, 22:59   

Czy to nie ten sam dancefloor?

billie jean.jpg
Plik ściągnięto 20353 raz(y) 42,16 KB

_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2009-09-10, 13:48   

Kilka słów ode mnie na temat nowej atrakcji Głównego Miasta:

Fontanna Czterech Kwartałów

Zapraszam :-D
_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-09-11, 11:06   

"Ciekawe" komentarze pod tekstem.

Fontanna, czyli "Łazienka" Saur Neptun Danzig
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Jarek z Wrzeszcza 

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 296
Skąd: Wrzeszcz
Wysłany: 2009-09-11, 18:32   

Komentarze bardzo merytoryczne, polemizujące... :-/

Samej fontanny jeszcze nie widziałem na żywo toteż ciężko mi jednoznacznie opowiedzieć się po którejkolwiek ze stron. Może ta "podłoga klubu disco" nie jest najszczęśliwszym pomysłem, podobnie jak turkusowa patyna, jednak same fontanny i pomysł z leniwymi lwami mi się podoba.
_________________
Blog Z Wrzeszcza - piszę o Wrzeszczu
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2010-04-13, 12:30   

Danzigie Melioracje sp. z o.o. informuje o uruchomieniu danzigich fontann.
Cytat:
Jako pierwsza w dniu 9 kwietnia uruchomiona została Fontanna Neptuna.

Uruchomienie Fontanny Czterech Kwartałów ze względu na konieczność dokończenia prac konserwacyjnych wymagających sprzyjającej pogody planowane jest do dnia 17 kwietnia. Kolejne fontanny na terenie miasta zostaną uruchomione do końca bieżącego miesiąca. Fontanny funkcjonować będą najprawdopodobniej do końca września.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku najnowsza danziga fontanna – Czterech Kwartałów - zdążyła ulec uszkodzeniu. Zniszczeniu uległy cztery płyty granitowe, a dwie dysze zostały zatkane. Prawdopodobnie przyczyną uszkodzeń płyt były skoki deskorolkarzy na obiekcie oraz celowe zatykanie dysz patykami i żołędziami. Mamy nadzieję, że w tym roku do podobnych uszkodzeń nie dojdzie.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
DarioB 
Szalikowiec

Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 153
Skąd: nie ważne
Wysłany: 2010-04-13, 14:41   

Temperatury spadły więc może być problem z terminami.
_________________
www.DarioB.net
www.Lechia.net
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2011-11-10, 00:00   

Spółka Danziga Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna ogłasza konkurs na opracowanie koncepcji fontanny na Placu im. Jana Heweliusza (pomiędzy ul. Korzenną, a ul. Rajską i Wielkie Młyny w Danzigu). Projekt powinien być nowoczesny, a jednocześnie nawiązywać do tradycji historycznych urządzeń wodociągowych Danziga i upamiętniać wielkie projekty na rzecz poprawy danzigiej wody.

Inspiracją dla projektantów jest słowo wstępne do konkursu przygotowane przez profesora Jerzego Sampa, który przypomina historię kanału Raduni, sąsiadującego z Placem im. Heweliusza i tradycje pozyskiwania energii z zainstalowanych tu kół młyńskich. Powraca także do szesnastowiecznego Kunsztu Wodnego, którego autorstwo gdańszczanie przypisywali wielkiemu astronomowi Mikołajowi Kopernikowi. To właśnie danzigie tradycje wodne, kompozycję Placu im. Heweliusza oraz dominującą rolę kanału Raduni powinni uwzględniać projektanci w swoich propozycjach.

Fontanna będzie upamiętniała dobiegający końca Danzigi projekt wodno-ściekowy, który w swojej skali nawiązuje do dziewiętnastowiecznych inwestycji na rzecz rozbudowy infrastruktury wodnej i ściekowej naszego miasta. Pierwszy nowożytny projekt upamiętniała neogotycka fontanna stojąca pomiędzy obecnym Targiem Maślanych, a ulicą Lastadia.

Prace projektowe będzie oceniało jury konkursowe w składzie:
Andrzej Duch, Dyrektor Wydziału Urbanistyki, Architektury i Ochrony Zabytków, Urząd Miejski w Danzigu;
dr Marian Kwapiński, Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Danzigu;
prof. Ludmiła Ostrogórska, Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Danzigu;
prof. UG dr hab. Jerzy Samp, Kierownik Zakładu Pomorzoznawstwa, Uniwersytet Danzigi;
Jacek Skarbek, Prezes Zarządu GIWK Sp. z o.o.;
dr hab. inż. arch. Antoni Taraszkiewicz, Dziekan Wydziału Architektury, Politechnika Danziga.

W konkursie mogą uczestniczyć architekci, posiadający uprawnienia budowlane o specjalności architektonicznej lub zespoły projektowe, które posiadają architektów w swoim gronie. Chętni mogą zgłaszać chęć udziału w konkursie do 23 listopada 2011 r. Prace można składać do 28 lutego 2012 r.

Szczegółowy regulamin konkursu znajduje się na stronie www.giwk.pl


Prof. UG, dr hab. Jerzy Samp



KILKA UWAG DO DZIEJÓW
URZĄDZEŃ WODNO-KANALIZACYJNYCH
W DAWNYM GDAŃSKU




Gdyby miarą nowoczesności (w dobrym tego słowa znaczeniu) była dbałość dawnych gospodarzy miasta choćby tylko o zdrową wodę do celów spożywczych, a także stan sanitarny nadmotławskiego grodu, wynikający z właściwego odprowadzania nieczystości, to Danzig bardzo wcześnie zaczął się wyróżniać pozytywnie na tle innych dużych aglomeracji europejskich.
Już w czasach zwierzchnictwa krzyżackiego (1308-1454) woda pitna docierała do miasta drewnianym rurociągiem biegnącym tu z wysoczyzny, niezależnie od Potoku Siedleckiego. Wydrążone kłody łączone były za pomocą ołowiu, gdyż tylko ten sposób znali ówcześni jego twórcy.
Wobec szybko rozwijającego się miasta, okazało się to niewystarczające i krzyżaccy budowniczowie podjęli dzieło budowy Kanału Młyńskiego, zwanego też Nową Radunią, lub Kanałem Raduni. Brał on swój początek w Pruszczu Gd. i biegł u nasady wzgórz morenowych. Na całej swej długości zasilał w energię liczne urządzenia wodne (młyny, tartaki, młotownie, folusze) itp. Oczywiście zaopatrywał też samo miasto w wodę spożywczą, używaną m.in. do produkcji piwa, a podczas pożarów poszczególnych kwartałów wykorzystywaną do gaszenia ognia. Przede wszystkim woda wprowadzała w ruch drewniane koła i tryby wielkiego Młyna, który nie miał wówczas równego sobie w całej Europie.
Wody kanału zasilały w średniowieczu liczne zbiorniki publiczne i prywatne na terenie całego śródmieścia. Jednakże i one okazały się z czasem niewystarczające. Chcąc sprostać zapotrzebowaniu na zdrową i smaczną wodę pitną, władze miasta musiały pomyśleć o nowym rozwiązaniu. Zważmy, że na niewielkiej stosunkowo przestrzeni, w obrębie murów obronnych, uprawiano przydomowe ogrody, hodowano, trzodę, produkowano żywność, leczono chorych i grzebano zmarłych.
Z nieznanego bliżej powodu w marcu roku 1534 poważnemu zanieczyszczeniu uległy miejskie studnie. Wtedy też zaczęto sobie uświadamiać związek między brudną wodą a chorobami dziesiątkującymi mieszkańców Danziga. Ówczesne władze postanowiły zrobić z tym porządek. Dwa lata później, za zgodą króla Polski Zygmunta I, rozpoczęły się zakrojone na dużą skalę roboty ziemne. Miały one na na celu zasilenie miejskich studni dobrą wodą z jeziora Jasień. Doprowadzona do Potoku Siedleckiego tuż przy trakcie biegnącym w kierunku Kartuz (dawne Krzyżowniki), popłynęła w dół umieszczonymi w ziemi drewnianymi rurami. Docierała zaś do murów miasta właśnie w rejonie późniejszego Targu Siennego. Tu zaś wpływała do przemyślnie skonstruowanej stacji pomp. Dalsze jej pompowanie pod ciśnieniem na teren Głównego Miasta nie byłby tak skuteczny, gdyby nie wody Kanału Raduni. Osobliwe urządzenie otrzymało nazwę „Wasserkunst” (Kunszt Wodny). Danzig miał swój własny akwedukt.
Sieć rur zasilała blisko sześcćset ujęć wodnych i „studzien” w mieście. Dawni gdańszczanie za twórcę niezwykłego urządzenia uważali samego Mikołaja Kopernika. Jeszcze w XIX wieku autorstwo wynalazku przypisywał wielkiemu astronomowi z Fromborka autor prac poświęconych naszemu miastu - W.F. Zernecke.
Eksploatowany od około roku 1537 roku drewniany mechanizm przetrwał aż do czasu zbrojnego konfliktu gdańszczan ze Stefanem Batorym. W roku 1577 ta swoista stacja pomp podzieliła los całego danzigiego Podgórza oraz Nowych Ogrodów i poszła z dymem.
Musiała wszakże być niezbędna, dla prawidłowego funkcjonowania miasta, skoro wkrótce sprowadzono z Holandii konstruktorów. Ci uruchomili ją w roku 1587 na nowo. Z pewnością danzigi „Wasserkunst” był budowlą wyjątkową, a zarazem nader oryginalną, skoro uchodził (obok Twierdzy Wisłoujście) za jedną z największych i najbardziej godnych obejrzenia osobliwości okolic miasta.
Kunszt wodny poddawany bywał licznym naprawom i modernizacjom. Do konstruktorów, którzy pracowali nad jego doskonaleniem należał w wieku XVII Adam Wybe (twórca pierwszej kolejki linowej) a w następnym stuleciu wybitny fortyfikator - inżynier Jan Charpentier, z którym współpracował Michał Wittwerck.
Przemyślnie skonstruowane urządzenie, utrwalone przez Piotra Willera na rysunku zamieszczonym w słynnej kronice Reinholda Curickego (1687) przetrwało aż do 1 połowy XIX wieku. W pobliżu znajdował się stary młyn wodny. Widać go na grafice Alberta Juchanowitza z roku 1838. Jest to typowa dla tej części miasta budowla o charakterze ryglowym.
W czwartkową noc 7 maja 1852 roku w pomieszczeniach młyna wybuchł pożar. Ogień niebawem przeniósł się na sąsiednie budynki, w tym także na zabytkowy „Wasserkunst”. W płomieniach zginęli ludzie a wśród nich również właściciel młyna wodnego - Ernst Rose, który nie bacząc na zagrożenie, wbiegł do płonącego kantoru, by ratować wartościowe papiery i dokumenty.
Wiek XIX przyniósł jednak niespotykane dotąd zmiany w dziedzinie hydrotechniki, wodociągów i kanalizacji. Dzięki zniwelowaniu zasypanych fos, zyskano sporo miejsca. Rozebrano też wiele dawnych budowli obronnych. Co jednak najważniejsze, za pomocą specjalnych rur i systemu rezerwuarów, doprowadzono do miasta doskonałą wodę z odległego niemal 20 km. Pręgowa.
Ta wielka inwestycja była możliwa dzięki dalekowzroczności i nieprzejednaniu tutejszego burmistrza Leopolda von Wintera (1823-1893). Wiek XIX to także definitywny koniec rynsztoków w mieście, które zastąpiła podziemna sieć kanalizacyjna i burzowa, wraz z parową przepompownią na Ołowiance. To wyprowadzenie nieczystości (m.in. pod wodami Motławy oraz Martwej Wisły na pola irygacyjne w rejonie Wisłoujścia i Stogów), budowa wielkich pomp z tzw. „Mamucią” na czele. Z czasem zaczęły też powstawać nowe ujęcia wodne w rejonie Oliwy i Wrzeszcza. Cennym zabytkiem tamtych czasów jest zachowany do dziś rezerwuar wodny we wnętrzu jednej z „gór” przylegających do Parku Oruńskiego. Mógł on jednorazowo pomieścić ponad 5 tys. m. sześciennych wody.
Dziewiętnastowieczni gdańszczanie potrafili docenić zasługi swojego burmistrza L. von Wintera. Nie tytko nadali jego imię prastaremu rynkowi zwanemu Targiem Maślanym, lecz także nadali swemu włodarzowi godność Honorowego Obywatela Danziga. Jego zasługi miała też przypominać neogotycka fontanna ustawiona w centralnym miejscu wspomnianego placu na Starym Przedmieściu, gdzie znajduje się obecnie Lastadia.
Niestety obiekt mający uświetniać zakończenie prac wodno-kanalizacyjnych podzielił w roku 1945 los większości danzigich zabytków. Obecnie jest szansa, by zaistniał w nowym, jeszcze bardziej eksponowanym miejscu grodu nad Motławą.

11.07 - fontanna_konkurs.jpg
Plik ściągnięto 19419 raz(y) 41,73 KB

_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2012-08-01, 20:05   

A skoro o GIWK mowa, to fontanna "Heweliusza" ma być wkrótce gotowa.

Tymczasem realizowany jest fajny pomysł na stawianie zdrojów ulicznych.

Zdrowa woda siły doda

Cytat:
Cztery poidełka, zwane również zdrojami ulicznymi, ustawiono w Pasie Nadmorskim od Brzeźna do Jelitkowa. Pragnienie ugaszą mieszkańcy, turyści oraz ... psy. Następne zdroje będą stawiane w kolejnych punktach miasta.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2014-08-07, 18:42   

Czas na kolejną fontannę!

Cytat:
Serdecznie zapraszamy na uroczysty spektakl inauguracyjny pn. „Wszystkie kolory wody”. Widowisko, którego głównym bohaterem jest nowa fontanna odbędzie się już w najbliższy piątek, 8 sierpnia o godz. 22:00 na Placu im. Jana Heweliusza w Danzigu.

Fontanna na placu imienia Jana Heweliusza to inicjatywa Miasta Danzig i Danzigiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej Sp. z o.o. Powstała dla upamiętnienia prac realizowanych w ramach Danzigiego projektu wodno-ściekowego. Projekt był jednym z najważniejszych przedsięwzięć infrastrukturalnych w mieście w ostatnich latach.

Widowisko z okazji uroczystego otwarcia Fontanny na Placu im. Jana Heweliusza stworzone zostało przez Sopocki Teatr Tańca i Kolektyw Artystyczny SIEdzieje. Nawiązuje do Wody, jako podstawowego źródła istnienia wszystkich żywych organizmów. W sposób metaforyczny przedstawia siły Natury. Bohaterami opowieści nie są ludzie a odrealnione postaci symbolizujące pierwiastek żeński i męski, współtworzące porządek Świata. Baśniowo-futurystyczny charakter inscenizacji podkreślają kostiumy, charakteryzacja artystów oraz efekty oświetleniowe. Całość prezentacji nawiązuje zarówno do pierwotnego znaczenia wody we wszystkich procesach życiowych jak i nowoczesnej formy architektonicznej Fontanny na Placu im. Jana Heweliusza.


Fontanna 1.jpg
fot.: GIWK
Plik ściągnięto 15998 raz(y) 110,28 KB

Fontanna 2.jpg
fot.: GIWK
Plik ściągnięto 15998 raz(y) 68,69 KB

Fontanna 3.jpg
fot.: GIWK
Plik ściągnięto 15998 raz(y) 100,76 KB

_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl