Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Frombork / Frauenburg
Autor Wiadomość
Marcin Zabłocki 
zet18


Wiek: 49
Dołączył: 28 Sty 2012
Posty: 69
Skąd: frombork
Wysłany: 2013-06-09, 22:18   Curia Tusculana

Mało kto wie, że dalej na południe istniała jeszcze jedna kanonia. Stała w miejscu gdzie ul. Krasickiego skręca ku sanatorium. Nazywała się Tusculum lub Curia Tusculana. Prawdopodobnie była ona wymieniana w dokumencie lokacyjnym miasta z 8 lipca 1310 roku, jako kanonia kanonika Bartłomieja. F. Dittrich opisywał że w 1738 r. był to dwukondygnacyjny, niezamieszkany ze względu na zły stan, budynek. W tym też roku wykonano pewne naprawy dzięki dziekanowi kapituły, Mikołajowi Schultzowi. Potem mieszkał w niej kanonik Pöppelman, któremu biskup Krasicki podarował kominek do tej kanonii. Następny, kurię zamieszkiwał kanonik Kallnassy, który ją przebudował. Ostatnia wzmianka o kurii pochodzi z 1800 roku, a na mapce z 1837 roku, którą tu umieszczam, pozostał po niej tylko budynek gospodarczy. Podobnie na przedwojennym zdjęciu. Czyli wniosek że została ona rozebrana między rokiem 1800 a 1837.

Plan.jpg
Plik ściągnięto 32919 raz(y) 79,77 KB

2889691.jpg
Plik ściągnięto 32919 raz(y) 115,74 KB

kanonia.jpeg
Plik ściągnięto 32919 raz(y) 76,92 KB

_________________
Witam Frauenburg to moje miasto i zbieram wszelkie informację na jego temat
 
 
 
Krzysztof 


Pomógł: 12 razy
Wiek: 78
Dołączył: 23 Cze 2008
Posty: 355
Skąd: Wrzeszcz
Wysłany: 2013-06-10, 18:53   Re: Baszta

Tu: http://wolneforumdanzig.p...p?p=43778#43778
Marcin Zabłocki napisał/a:
Nr "6" zaznaczona jest wieża zbudowana w 1571 roku, dostarczająca wodę na wzgórze katedralne do końca XVIII w, za pomocą czerpaków wykonanych przez Walentego Hendla.

Czy to nie ten obiekt zaznaczono na mapie z 1837 r. nad kanałem młyńskim poniżej mostu na drodze do Elbląga?
 
 
Marcin Zabłocki 
zet18


Wiek: 49
Dołączył: 28 Sty 2012
Posty: 69
Skąd: frombork
Wysłany: 2013-06-10, 19:02   wieżą wodna

Tak to właśnie wieża wodna , na samym dole planu, z przybudowanym do niej młynem.
_________________
Witam Frauenburg to moje miasto i zbieram wszelkie informację na jego temat
 
 
 
Marcin Zabłocki 
zet18


Wiek: 49
Dołączył: 28 Sty 2012
Posty: 69
Skąd: frombork
Wysłany: 2013-10-25, 18:46   kanonia św. Ignacego

Jesień w pełni, więc można siąść i popisać. Wracam do niedokończonego przeze mnie tematu kurii fromborskich. Następną w kolejności do opisania jest kanonia pod wezwaniem św. Ignacego. Pierwsza kuria wzmiankowana była już w 1544 roku. Kanonia była użytkowana przede wszystkim przez biskupów sufraganów, czyli biskupów pomocniczych. Gospodarzami kanonii byli m.in. Jan Franciszek Kurdwanowski, czy też Józef Szembek, bratanek Krzysztofa Andrzeja Jana Szembeka , biskupa warmińskiego, fundatora kaplicy zbawiciela we fromborskiej katedrze. (Duża barokowa kaplica zwana też kaplicą Szembek lub Salwatora, nijak nie pasująca do średniowiecznej bryły katedry.) Kuria ta od 1813 roku pełniła funkcję domu wykładowców Gimnazjum Hozjanum z Braniewa. Obecna kanonia stoi swą częścią północną na gotyckich piwnicach kurii zniszczonej w 1630 roku, natomiast jej część południowa postawiona jest na fundamentach kurii powstałej w połowie XVII wieku, rozbudowanej w 1680 roku przez kanonika Piotra Floriana Kriegera (Krügiera). Budynek kurii zachowany do dziś powstał z inicjatywy kanonika Ignacego Czarlińskiego przed rokiem 1751, natomiast w roku 1758 kanonik Konstant Piwnicki gruntownego ją przebudował. Z tego też roku prawdopodobnie pochodzi ogrodzenie i brama wjazdowa do kanonii. Kuria remontowana była jeszcze w latach 1890, 1919, 1958 i 1971-72. W powojennej Polsce mieściła się w niej biblioteka i Urząd Miejski, obecnie wykorzystywana jest przez Bałtycki Ośrodek Badawczy Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku. We wnętrzu kurii zachowała się zakręcona klatka schodowa, na parterze dwa kominki rokokowe, a na piętrze kominek z kafelkami. W szczycie północnego umieszczona jest figura Chrystusa z wieku XVIII. Na przedwojennych zdjęcia widać jeszcze niezachowany, przyległy w części południowej budynek kuchni i służby oraz budynek gospodarczy na wschód od kanonii.

kanonia św. Ignacego 1.jpg
Plik ściągnięto 32343 raz(y) 39,14 KB

kanonia1.jpg
Plik ściągnięto 32343 raz(y) 58,53 KB

lcfn.jak-zmniejszyc-fotke_pl.jpeg
Plik ściągnięto 32343 raz(y) 67,8 KB

mzgg.jak-zmniejszyc-fotke_pl.jpeg
Plik ściągnięto 32343 raz(y) 68,85 KB

o.jak-zmniejszyc-fotke_pl(1).jpeg
Plik ściągnięto 32343 raz(y) 95,49 KB

_________________
Witam Frauenburg to moje miasto i zbieram wszelkie informację na jego temat
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2014-01-15, 18:06   

Karta przedstawiająca wnętrze katedry.



AK Frauenburg Ostpreußen --Innenansicht vom Dom-- 1937 Stempel Braunsberg.JPG
aukcja
Pobierz Plik ściągnięto 1557 raz(y) 330,89 KB

_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
magdusia 

Wiek: 47
Dołączyła: 28 Maj 2014
Posty: 1
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2014-05-28, 22:49   

fotografie są wspaniałe, a najlepiej widać jak jest przedstawiona fotografia sprzed lat i to samo miejsce dziś...zadziwiające i naprawdę wielkie dzięki za ich pokazanie :)


___________________________________________________________________

Najlepsze baleriny tommy hilfiger
 
 
 
radeck 


Dołączył: 15 Sie 2008
Posty: 10
Skąd: Brętowo
Wysłany: 2016-04-18, 18:44   

Na zdjęciach Marcina wskazujących kanonie wyłania się piękny budynek szpitala dla nerwowo i psychicznie chorych istniejący i funkcjonujący do dziś. Niedawno wpadł mi w ręce pięknie wydany album z okazji 60-lecia istnienia szpitala jak również o bogatej jego wcześniejszej historii. Dodam tutaj jeszcze kierując ukłon w stronę Marcina - mieszkańca Grodu, że warto też wspomnieć o innym szpitalu - św. Ducha w którym obecnie mieści się muzeum.
Może wiosenna pora zachęci do zrobienia kilku fotek tych obiektów, odgruzowania starych zdjęć i chociaż krótkich historii...
Ja ze swojej strony, jeżeli tylko czas mi pozwoli odwiedzić Frombork również się udzielę.
 
 
Marcin Zabłocki 
zet18


Wiek: 49
Dołączył: 28 Sty 2012
Posty: 69
Skąd: frombork
Wysłany: 2016-06-08, 22:24   przepraszam, że wracam po długim czasie :)

Niedługo postaram się opisać dogłębnie Szpital św. Ducha oraz przedstawić kilka zdjęć z dawnych czasów , jak i obecnych , gdyż w pewnym sensie w Nim pracuję. Szpital św. Ducha wraz kaplicą św. Anny obecnie pełni funkcję Muzeum Historii Medycyny, który jest częścią składową Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku. Zapraszam do Fromborka :)

DJI_0030.JPG
Plik ściągnięto 27747 raz(y) 142,24 KB

DJI_0029.JPG
Plik ściągnięto 27747 raz(y) 122,96 KB

_________________
Witam Frauenburg to moje miasto i zbieram wszelkie informację na jego temat
 
 
 
Marcin Zabłocki 
zet18


Wiek: 49
Dołączył: 28 Sty 2012
Posty: 69
Skąd: frombork
Wysłany: 2016-06-08, 23:26   szpital św. Ducha

Aby nie być gołosłownym zamieszczam 3 zdjęcia z wyżej wymienionego szpitala, a raczej jedno "z" i dwa z "nad" oraz zdjęcie porównawcze Fromborka na przestrzeni 100 lat. Porównania dokonałem przy wykorzystaniu drona , czyli maszyny, która jest kolejną, po Fromborku, moją pasją. :) Zapraszam do oglądnięcia pierwszego, mojego filmu:
www.youtube.com/watch?v=I...eature=youtu.be



Fromborksz1.jpg
Plik ściągnięto 27707 raz(y) 60,84 KB

Fromborkszp1.jpg
Plik ściągnięto 27707 raz(y) 140,62 KB

Fromborkszpi1.jpg
Plik ściągnięto 27707 raz(y) 166,74 KB

Frauenburg 1.jpg
Plik ściągnięto 27707 raz(y) 84,54 KB

Frombork151.JPG
Plik ściągnięto 27707 raz(y) 229,77 KB

_________________
Witam Frauenburg to moje miasto i zbieram wszelkie informację na jego temat
Ostatnio zmieniony przez villaoliva 2016-06-10, 17:52, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
radeck 


Dołączył: 15 Sie 2008
Posty: 10
Skąd: Brętowo
Wysłany: 2016-06-10, 18:48   

:brawo:
 
 
Marcin Zabłocki 
zet18


Wiek: 49
Dołączył: 28 Sty 2012
Posty: 69
Skąd: frombork
Wysłany: 2017-02-09, 22:18   

W związku z dzisiejszą, 72 rocznicą zdobycia Fromborka przez Rosjan (09 luty 1945 roku), postanowiłem opisać zdobycie miasta oraz przedstawić kilka zdjęć z tamtego okresu. Najbardziej znane zdjęcie przedstawiające żołnierzy radzieckich na rynku we Fromborku wkomponowałem w zdjęcie obecnego rynku. Posiłkowałem się tu „przebogatym” opracowaniem Tomasza Chwietkiewicza „Niemiecki XXVI Korpus Armijny w walkach o Frombork w lutym 1945 roku” , broszurką „Frombork” Michała Haykowskiego oraz wspomnieniami Pana Lemke.

13 stycznia 1945 roku wojska rosyjskie rozpoczęły operację wschodniopruską i wdarły się na teren Prus Wschodnich. Już 30 stycznia oddziały rosyjskie przeszły do natarcia z zadaniem rozbicia niemieckiego zgrupowania bojowego poprzez m.in. odcięcie 4 Armii od Zalewu Wiślanego, który stanowił główną drogę zaopatrzeniową z Mierzei Wiślanej dla walczących Niemców. Aby zrealizować to zadanie i wyprowadzić uderzenie w kierunku Braniewa, należało unicestwić siły XXVI Korpusu Armijnego, rozlokowane wokół Fromborka i umocnione na tzw. Trójkącie Lidzbarskim. Mieszkańcy miasta o zbliżających się wojskach rosyjskich wiedzieli m.in. na podstawie coraz częstszych odwiedzin miasta przez pociąg pancerny, który działał na odcinku Braniewo – Elbląg i wchodził w skład 1 baterii 395 kolejowego dywizjonu artylerii. Dla wsparcia jednostek broniących Fromborka, na rozkaz Hitlera, z zatoki Danzigiej okręty rozpoczęły ostrzał artyleryjski. 6 lutego krążownik Admiral Scheer prowadził ogień zaporowy na południowy zachód od miasta. Na Zalewie Wiślanym przebito rynny aby wojska radzieckie nie przedostały się na mierzeję. Dla ułatwienia ewakuacji ludności cywilnej, na wysokości Fromborka zbudowano dwa prowizoryczne mosty przeprawowe przez przebitą rynnę, której szerokość sięgała 15 m. 7 lutego Rosjanie prowadzili silny ogień zaporowy, który poprzedził atak w kierunku Fromborka. Oprócz zdobycia miasta Rosjanie zamierzali zlikwidować niemiecki przyczółek w rejonie Świętego Kamienia oraz oczyscić brzeg zalewu. Dwie kompanie przy wsparciu czołgów uderzyły na miasto z rejonu Baranówki. Siły niemieckie odparły atak ,niszcząc przy tym 5 rosyjskich czołgów . Dużego wsparcia oddziałom niemieckiego XXVI KA udzielił I dywizjon 116 Zmotoryzowanego Pułku Przeciwlotniczego, który w tym dniu odparł atak radzieckiego pułku na północ od Narusy. Rosjanie nocą z 7 na 8 lutego dalej atakowali przyczółek Święty Kamień i zdobyli go 8 lutego nad ranem. Tego samego poranka Rosjanie rozpoczęli atak, zarówno na przyczółek Suchacz, północ i południe Kadyn oraz na kierunku Frombork. Początkowo Rosjanie uderzyli w silę pułku z kierunku Ronina i Krzyżewa. Około godziny 17.00 pierwszym pododdziałom rosyjskim udało się wtargnąć do południowych części miasta. Po silnym ostrzale artyleryjskim do godziny 21:45, do miasta wdarły się dwa radzieckie bataliony, wspierane trzema czołgami. Oddziały te tym razem wdarły się z kierunku wielkiego Wierzna i Elbląga. Rozpoczęła się zacięta walka o kolejny budynek w płonącym Fromborku. Do rana 9 lutego 1945 r. Rosjanom udało się wyprzeć Niemców z miasta. Po dwóch dniach, nad ranem 11 lutego, siły niemieckiego XXVI Korpusu Armijnego uderzyły na miasto z kierunku wschodniego, tzw. Trójkąta Lidzbarskiego, czyli stanowisk, które znajdują się przy drodze w kierunku Braniewa, ale 12 lutego natarcie to załamało się na przedpolach Fromborka. Rosjanie na dobre zagnieździli się we Fromborku i dopiero 5 sierpnia 1945 roku, rosyjski komendant miasta starszy lejtnant Jewstigniejow przekazał miasto polskim władzom.

5.jak-zmniejszyc-fotke_pl.jpeg
Plik ściągnięto 26296 raz(y) 97,89 KB

4.jak-zmniejszyc-fotke_pl.jpeg
Plik ściągnięto 26296 raz(y) 109,36 KB

1.jak-zmniejszyc-fotke_pl.jpeg
Plik ściągnięto 26296 raz(y) 131,95 KB

Rynek w latach 1945 oraz 2016.jpeg
Plik ściągnięto 26296 raz(y) 133,05 KB

_________________
Witam Frauenburg to moje miasto i zbieram wszelkie informację na jego temat
 
 
 
Marcin Zabłocki 
zet18


Wiek: 49
Dołączył: 28 Sty 2012
Posty: 69
Skąd: frombork
Wysłany: 2018-02-23, 14:40   

Plan przedwojennej, fromborskiej fary, który zrobiłem na podstawie zachowanych zdjęć. Kościół zbudowano w XIV wieku, był kilkukrotnie palony i niszczony. W 1945 roku został spalony przez przebywających w mieście żołnierzy rosyjskich.

Frauenburg (Frombork) plan przedwojennej fary 1.jpg
Plik ściągnięto 23035 raz(y) 183,38 KB

Frauenburg (Frombork) plan przedwojennej fary 2.jpg
Plik ściągnięto 23035 raz(y) 171,92 KB

4 widok z roku 1913.jpg
Plik ściągnięto 23035 raz(y) 278,11 KB

_________________
Witam Frauenburg to moje miasto i zbieram wszelkie informację na jego temat
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2018-02-24, 16:05   

Świetna robota! :brawo:
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Yivrett 


Wiek: 27
Dołączył: 07 Lip 2018
Posty: 1
Skąd: Łódź
Wysłany: 2018-07-11, 11:32   

Chciałbym Panu Marcinowi niezwykle podziękować. Obecnie w ramach pracy naukowej zajmuje się badaniem układu przestrzennego czterech miast w województwie warmińsko-mazurskim (Morąg, Pieniężno, Braniewo i właśnie Frombork) po II wojnie światowej. Grono moich badań opiera się na porównaniu tych miast pod względem zmian jakie zaszły. Każde z nich było znacząco zniszczone podczas wojny, więc jest to niezwykle ciekawy temat. A dzięki Pana zdjęciom bardzo dużo się nauczyłem i dowiedziałem. Pana materiały były niezwykle pomocne w moich badaniach. Ale przede wszystkim interesujące. Ale mam za to pewne problemy ze znalezieniem map. Czy ma Pan może jakieś plany całego miasta z przed II wojny światowej ? Albo jakieś tuż po wojnie ?
_________________
Mariusz Czerwiński, WNG, Uniwersytet Łódzki
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl