Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska i Pomorza

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Bocznica ekstratrasy
Autor Wiadomość
Colonel 

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 08 Sie 2011
Posty: 460
Skąd: zewssząd
Wysłany: 2012-07-16, 18:44   

Żeby nie robić oftopu to od razu tutaj. W urodzinowym prezencie dla Tangensa "Gazeta Wyborcza" napisala w piątek:
Cytat:
Gdańsk chce wydać kolejne 400 mln na komunikację
Michał Jamroż
Już w przyszłym roku rozpoczną się kolejne inwestycje tramwajowe w Gdańsku. Powstanie nie tylko trasa do Piecek i Migowa, ale wyremontowana zostanie także większa część linii na Stogi. Ruszy też budowa węzłów przesiadkowych przy przystankach Kolei Metropolitalnej
Gdański Projekt Komunikacji Miejskiej III zakładał m.in. zakup 40 tramwajów, budowę linii tramwajowych na Łostowice i Migowo oraz modernizacje ponad 30 km torów tramwajowych. Wraz z aplikowaniem o unijne środki trzeba było jednak te plany zweryfikować, a projekt podzielić na dwie części: A i B. Stało się bowiem jasne, że na wszystko (według szacunków z 2008 r. potrzebne byłoby 875 mln) pieniędzy nie starczy.

Nie tylko linia na Piecki i Migowo

Do GPKM-u III B przesunięto budowę linii na Migowo, zakup 5 tramwajów oraz modernizację linii na Stogi. Gdy podejmowano decyzję o podzielenie tego projektu, władze miasta nie kryły, że nadziei na otrzymanie dodatkowych środków unijnych w obecnym okresie programowania (2007-2013) nie mają.
Na szczęście i te plany trzeba było zweryfikować. W ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w działania 7.3 - transport miejski w obszarach metropolitalnych pozostały bowiem wolne środki i projekty, które mają szansę na realizację do końca 2014 r., mogą zostać wpisane na listę indykatywną, która gwarantuje unijne dofinansowanie.

Dzięki temu GPKM III B z linią do Piecek i Migowa, 5 tramwajami i modernizacją torów wzdłuż Jana z Kolna (odcinek ten zastąpił linię na Stogi i został już zrealizowany, co nie przeszkadza w otrzymaniu dofinansowania) znalazł się na liście rezerwowej, a gdańscy urzędnicy otrzymali zapewnienie, że pod koniec wakacji, gdy aktualizowane będą listy, trafi już na indykatywną.

Koszt GPKM III B to mniej więcej 250 mln zł, z czego:

- 164 mln zł to szacunkowy koszt budowy linii tramwajowej do przystanku Kolei Metropolitalnej Gdańsk Brętowo,

-18 mln to szacunkowy koszt budowy odgałęzienia do ul. Myśliwskiej,

- 60 mln zł to szacunkowy koszt zakupu 5 dwukierunkowych tramwajów,

- 9 mln zł to koszt już przeprowadzonego remontu torowisk wzdłuż ul. Jana z Kolna.

Unijne dofinansowanie wyniesie obecnie około 59 proc. (szacunkowe koszty są cenami brutto, od których miasto odzyska jeszcze 23 proc. podatku VAT).

- W ramach tego projektu chcemy wybudować też odcinek do Myśliwskiej, ale jest to uzależnione od kosztów, jakie ostatecznie będziemy musieli ponieść. Na pewno kończony właśnie projekt uwzględnia ten odcinek i będziemy chcieli zawrzeć go w przetargu- wyjaśnia Marcin Dawidowski, dyrektor wydziału programów rozwojowych w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.

Urzędnicy mogą bowiem zawrzeć w przetargu warunek, że w przypadku, gdyby złożone oferty przekraczały przyjęty przez miasto budżet na inwestycje, mogliby oni wyłączyć odcinek do ul. Myśliwskiej z realizacji.

Jeżeli starczy pieniędzy na ten odcinek, na końcu linii przy ul. Myśliwskiej nie powstanie tradycyjna pętla, a trójkąt umożliwiający zmianę kierunku jazdy tramwajom jednokierunkowym. Jeżeli odcinek ten nie będzie realizowany, trójkąt taki powstanie na skrzyżowaniu ulic Rakoczego i Bulońskiej, gdzie kierunek zmieniałyby tramwaje, które nie dojeżdżałyby do przystanku PKM Gdańsk Brętowo.

Wspólne przystanki dla autobusów i tramwajów

Pewne jest też, że w ramach budowy, która ruszyć ma w połowie przyszłego roku i zakończyć się do końca 2014 r., powstaną też pierwsze w Gdańsku pasy autobusowo-tramwajowe (PAT). Umożliwią one poruszanie się autobusów po torowisku i stworzenie wspólnych dla tramwajów i autobusów przystanków.

- Obecnie przygotowuje się też opracowanie, które z jednej strony pokaże nam, gdzie obecnie można w mieście wprowadzić jeszcze takie rozwiązania, a z drugiej wyznaczy standardy ich projektowania przy przyszłych inwestycjach - wyjaśnia Dawidowski.

Zupełną nowością jest za to trzecia część projektu GPKM, czyli C. Jego realizacje to efekt m.in. budowy Kolei Metropolitalnej. W jego ramach powstaną cztery węzły przesiadkowe przy przystankach PKM: Gdańsk Brętowo, Gdańsk Jasień, Gdańsk Kiełpinek i Gdańsk Banino oraz dwie drogi dojazdowe: wydłużona ul. Szczęśliwa do przystanku Gdańsk Kiełpinek oraz ul. Nowa Gronostajowa, która połączy przystanek Gdańsk Jasień z ul. Kartuską Północną.

W ramach tego projektu wyremontowana zostanie także ponad połowa trasy tramwajowej na Stogi od Bramy Wyżynnej do Trasy Sucharskiego.

- Obecnie trwa przygotowywanie dokumentacji GPKM III C. Chcielibyśmy, aby jego realizacja ruszyła także w połowie 2013 r., tak aby wszystkie prace zakończyły się do końca 2014 r. - wyjaśnia Dawidowski.

Jego koszt to około 140 mln zł, z czego około 90-100 mln zł to część związana z PKM, a 26-40 mln to modernizacja torowiska. Gdańsk na tę inwestycję pozyskać chce pieniądze z Urzędu Marszałkowskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Dofinansowanie wynieść ma 70 proc. (jednak w przypadku węzłów przesiadkowych przy PKM nawet połowę kosztów ze wspomnianych 100 mln zł może pochłonąć wykup gruntów, który dofinansowany może być tylko w 10 proc.).

Obecnie w Wieloletniej Perspektywie Finansowej miasto na GPKM IIIB zarezerwowane ma na lata 2014 i 2015 55 mln zł, a na GPKM II C 40 mln zł.

Łąkowa na razie odpada

Pewne też jest, że w najbliższych latach, mimo ruszającego w przyszłym roku programu rewitalizacji Dolnego Miasta, nie zostanie odbudowana linia na Łąkowo. Według urzędników sama odnoga w kierunku dawnej zajezdni nie ma sensu, bo zbyt mało osób by z niej korzystało.

- Obecnie budowa nie ma sensu. Sprawdziliśmy jednak projekt przebudowy ul. Łąkowej, tak aby mieć pewność, że w przyszłości będzie możliwość wybudowania tam torowiska. Pomyślimy o tym, gdy będziemy rozbudowywać sieć tramwajową na południe - zapewnia Dawidowski.

Co znajdzie się w kolejnym projekcie komunikacyjnym, czyli GPKM IV, jeszcze nie wiadomo. Wszystko zależy od tego, jak zmienią sposób poruszania się po Gdańsku realizowane obecnie inwestycje zarówno w transport zbiorowy, jak i indywidualny.http://trojmiasto.gazeta....omunikacje.html
_________________
Pozdrawiam
Colonel

www.armator-i-skipper.pl
 
 
 
Tangens 


Pomógł: 6 razy
Wiek: 64
Dołączył: 16 Lip 2008
Posty: 1639
Skąd: Gdańsk/Świnoujście
Wysłany: 2013-07-02, 09:54   

Gdyby ktoś miał ochotę na spotkanie ze mną, to proponuję w niedzielę 7 lipca 2013 przejazd N-ką o 12:00 (z przystanku Nowe Ogrody/3 Maja - kier. PKS) a następnie kawę w kawiarni tramwajowej przy byłej zajezdni na Łąkowej (o ile jeszcze istnieje).
Przejazd trwa ok. pół godziny.
_________________

 
 
 
Colonel 

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 08 Sie 2011
Posty: 460
Skąd: zewssząd
Wysłany: 2013-07-10, 18:37   

TEgo dnia byłem w Świnoujściu!
_________________
Pozdrawiam
Colonel

www.armator-i-skipper.pl
 
 
 
Tangens 


Pomógł: 6 razy
Wiek: 64
Dołączył: 16 Lip 2008
Posty: 1639
Skąd: Gdańsk/Świnoujście
Wysłany: 2013-07-10, 20:36   

A to pech, ale cóż uroki wakacji - ludzie się przemieszczają.
_________________

 
 
 
Colonel 

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 08 Sie 2011
Posty: 460
Skąd: zewssząd
Wysłany: 2013-07-11, 06:47   

Straciłeś niepowtarzalną szansę zobaczyć jak to jest mknąć po Świnie czerwonym... nie, nie tramwajem! ...jachtem.
_________________
Pozdrawiam
Colonel

www.armator-i-skipper.pl
 
 
 
Tangens 


Pomógł: 6 razy
Wiek: 64
Dołączył: 16 Lip 2008
Posty: 1639
Skąd: Gdańsk/Świnoujście
Wysłany: 2013-08-12, 13:38   

Wtorek, 20 sierpnia 2013, godzina 17:00, Zajezdnia Dolne Miasto. PIWO. :zdrowie:
_________________

 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 92
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6892
Skąd: Oliva
Wysłany: 2013-08-12, 16:02   

No proszę :brawo:
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Tangens 


Pomógł: 6 razy
Wiek: 64
Dołączył: 16 Lip 2008
Posty: 1639
Skąd: Gdańsk/Świnoujście
Wysłany: 2013-08-12, 18:43   

Zapraszam. Następny przyjazd do Trójmiasta najwcześniej na Wszystkich Świętych.
_________________

 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl