Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska i Pomorza

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Ogorzeliny / Görsdorf
Autor Wiadomość
Kösternitz 

Pomógł: 6 razy
Wiek: 63
Dołączył: 26 Kwi 2009
Posty: 2282
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-06-24, 17:33   Ogorzeliny / Görsdorf

Rys historyczny ze strony Sołectwo Ogorzeliny:
Cytat:
Pierwsza wzmianka historyczna o osadzie, nazywanej wówczas Gori, pochodzi z 1236 roku, zawarta jest w dokumencie wyznaczającym granice wsi Kruszewa, Mochla i Orla. W 1275 r. nazwa miejscowości pojawiła się w pisowni jako Ogorelina. 29 czerwca 1338 r. Wieki Mistrz Krzyżacki Ditrich v. Altenburg wydał dokument osadniczy (na prawie chełmińskim) dla dóbr rycerskich lennych Gerhardsdorf. Połowę dóbr nadano wówczas Henrykowi Becgert, a drugą połowę Lange Henneken i jego siostrzeńcom Tomaszowi Henneken i Herberdowi.
Dobra obejmują 120 włók na prawie chełmińskim; właściciele mogą wybudować kościół i młyn, mają wolne rybołówstwo. W dokumencie tym wspomniano, że nazwa polska miejscowości brzmi Ogorslyn. Nazwę Gerhardsdorf używaną w czasach krzyżackich, zmieniono na Gersdorf. Ogorzeliny leżały w komturstwie człuchowskim i były parafią położoną w dekanacie tucholskim należącym do arcybiskupa gnieżnieńskiego. Od XV wieku następowała kolonizacja wsi przez napływową ludność niemiecką, tzw. Kosznajderów. Katoliccy osadnicy z okolic Osnabruck znaleźli na tych terenach dogodne miejsce do zasiedlania, a ich potomkowie wspólnie z polską społecznością współtworzyli historię tej ziemi chojnickiej. Masowa kolonizacja tych terenów przypada na XV i XVI wiek, po wojnach polsko – krzyżackich. W okresie polskiego panowania 1466 – 1772 wieś nosiła już obecną nazwę. W latach 1612 – 1626 należały do Samuela Żalińskiego, wojewody pomorskiego, sędziego człuchowskiego. W1614 r. S. Żaliński zapisuje braciom Jakubowi i Pawłowi Knutom na Ogorzelinach 1 200 zł. na rok. W 1653 r. właścicielami Ogorzelin byli następcy S. Żalińskiego. Ziemia należąca do kościoła obejmowała wcześniej 4 włóki, lecz 2 zajął już wcześniej dziedzic Samuel Żaliński, a 2 dzierżawili dwaj karczmarze. W 1698 r. właścicielem Ogorzelin był Kazimierz Słupecki, a w 1727 r. jego syn Jędrzej Słupecki, który w tymże roku połowę Ogorzelin daje, a połowę sprzedaje Józefowi Potulickiemu, staroście borzechowskiemu. Kolejnym właścicielem był Franciszek Lutomski (zm. 1760r.) a następnie jego syn Teodor. W 1798 r. Ogorzeliny były w posiadaniu Franciszka Prądzyńskiego ( zm. 1829 r.) . W 1823 na cmentarzu wzniesiono kaplicę grobową dla rodziny Prądzyńskich, a w 1824 odnowiono kościół. Syn Franciszka Prądzyńskiego – Wincenty był następnym właścicielem Ogorzelin. W 1848 ufundował przy kościele szpital dla ubogich, który uległ samozniszczeniu po 1945 r. Wśród kolejnych właścicieli wymienieni są Richard v. Brechandt i Ignacy Oborski.
W 1617 arcybiskup Gembicki połączył kościoły w Niwach, Ogorzelinach i Zamartem w jedną parafię. Do parafii należały Gierzmionki Nowy Dwór. W Ogorzelinach początkowo nie było księdza, a nabożeństwa w co drugą niedzielę odprawiał ks. Adam Buława z Kamienia Krajeńskiego. Później ks. A Buława w 1658 r. został pierwszym proboszczem w Ogorzelinach (zm. 1696 r.) .


Aukcyjna - Allegro nr. 3348240272, obieg 1913 rok.jpeg
Plik ściągnięto 4571 raz(y) 118,4 KB

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl