Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Königliche Sobbowitzche Forst - Królewskie Lasy Sobowidzkie
Autor Wiadomość
Karszek 
Karszek

Dołączył: 02 Wrz 2009
Posty: 18
Skąd: Pomorze
Wysłany: 2009-09-02, 13:56   Königliche Sobbowitzche Forst - Królewskie Lasy Sobowidzkie

Witam serdecznie wszystkich forowiczów.
Właśnie przed chwilą zostałem użytkownikiem tego forum, a ten post jest inaugurującym tutaj moją obecność.
Zajmuję się zbieraniem materiałów dotyczących historii leśnictwa. Ostatnio zaś rozpocząłem poszukiwania materiałów dotyczących Królewskiego Nadinspektora Lasów przy Rządzie w Danzigu - Heinricha Ludwiga Smaliana.
Niestety - nie udało mi się zgromadzić informacji o jego pracy na tym stanowisku, w latach 1817 - 1827.
Powodem tego jest brak dokładnej informacji o jego miejscu zamieszkania, ewentualnej przynależności do parafii - zapewne ewangelickiej - oraz innych danych mogących być przydatnymi w dalszych poszukiwaniach w archiwach.
Mam wiedzę o zasobach AP w Danzigu mogących zawierać przydatne mi informacje, jednakże jest ich duża ilość i aby zawęzić obszar moich poszukiwań muszę znać dane o których pisałem wyżej.
Stąd prośba do uczestników tego forum o pomoc i wskazanie miejsc, w których mógłbym znaleźć interesujące mnie archiwalia, jak np. księgi meldunkowe, akta stanu cywilnego, księgi kościelne. itp...
Jestem pod wrażeniem ogromnej ilości informacji, jaką zawiera to forum. Jeszcze nie do końca przejrzałem jego zawartość - robię to w dalszym ciągu. Niemniej jednak postanowiłem poprosić o pomoc forowiczów tego forum.
Bardzo mi zależy na poszukiwanych informacjach.
Tytuł tematu wynika stąd, że na przełomie XVIII/XIX wieku upaństwowione w 1772 r. lasy pocysterskie należały właśnie do Królewskich Lasów Sobowidzkich z rewirem Oliwa oraz leśnictwami w Gołębiewie i Matemblewie.
_________________
Karszek


Piszę poprawnie po polsku
.
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4794
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2009-09-02, 17:06   

W Dziennikach Urzędowym Rejencji (Amtsblatt der Königlichen Regierung zu Danzig) z roku 1817 i 1827 powinno być informacja o dacie powołania i odwołania Smaliana wraz z nazwą miejscowości w której mieściło się jego nadleśnictwo. Niestety jego syn Otto Heinrich Smalian urodził się już po przeniesieniu ojca do Straslundu. Jego grób znajduje się w Sierznie koło Bytowa :arrow: źródło
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
Karszek 
Karszek

Dołączył: 02 Wrz 2009
Posty: 18
Skąd: Pomorze
Wysłany: 2012-03-19, 12:08   

Mam dokument z Stralsundu informujący o tym, że w właściwych archiwaliach tego miasta brak aktu urodzenia O.H. Smaliana. Są dokumenty stanu cywilnego pozostałych członków rodziny ale tego najbardziej potrzebnego nie ma.
Stąd nie przyjmuję za prawdziwe stwierdzenie , że O.H. Smalian urodził się w miejscu i czasie dotychczas uznawanym i ogłaszanym za pewnik.
Heinrich Ludwig Smalian był Królewskim Nadinspektorem Lasów Rejencji Danzigiej i mieszkał w którymś z budynków stanowiących własność Rejencji.
Próbuję ustalić adres zamieszkania Heinricha Ludwiga Smaliana aby na tej podstawie prześledzić jego drogę z Danziga do Stralsundu lub jego okolic, aby ustalić datę przybycia jego wraz z rodziną, aby precyzyjnie umiejscowić w czasie dalsze poszukiwania.
Wszystko to ma związek z wskazanym wyżej "cmentarzem na Bukowej Górze".
Tak najprawdopodobniej brzmi oficjalna nazwa tego obiektu.
Gromadząc dokumenty i materiały o tym cmentarzu jestem coraz bardziej przekonany, że wiele dotychczas podanych informacji jest nieprawdziwe i nie znajduje potwierdzenia w archiwaliach, które zebrałem, do których wcześniej nikt nie dotarł.
_________________
Karszek


Piszę poprawnie po polsku
.
 
 
Karszek 
Karszek

Dołączył: 02 Wrz 2009
Posty: 18
Skąd: Pomorze
Wysłany: 2012-07-15, 17:37   

W tym temacie dzisiaj pojawił się adres : ul. Szafarnia / Schäferei 11.
Mieściła się tam siedziba rejencji danzigiej. Budynek podobno nie istnieje. Jak na razie szperam w sieci w poszukiwaniu zdjęć, starych pocztówek, planów, ksiąg meldunkowych, czyli wszystkiego o tym miejscu.
Gdyby ktoś z Szanownych Forowiczów przekazał mi trochę wskazówek co i gdzie szukać lub nieco swojej wiedzy o tym miejscu - byłbym bardzo wdzięczny.
_________________
Karszek


Piszę poprawnie po polsku
.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl