Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Ryszard Kaczmarek- Polacy w Wehrmachcie
Autor Wiadomość
Janusz 

Dołączył: 09 Paź 2008
Posty: 296
Skąd: Gdańsk z umlautem ;)
Wysłany: 2012-02-25, 19:26   Ryszard Kaczmarek- Polacy w Wehrmachcie

"Na kartach Polaków w Wehrmachcie Ryszard Kaczmarek pisze o kwestii, która dotyczyła wielu Polaków ze Śląska, Pomorza i Kaszub: o dobrowolnych i przymusowych wcieleniach do Wehrmachtu. Swoją opowieść autor opiera na solidnych badaniach archiwów polskich i niemieckich, a także na świadectwach tych, którzy przeżyli, oraz ich rodzin. Analiza listów pisanych przez żołnierzy daje wgląd w sytuację Polaków w armii oraz w ich zwyczaje i zachowania. Kaczmarek szczegółowo analizuje szereg uwarunkowań przyczyniających się do podejmowania kolaboracji, przedstawia również społeczne konsekwencje strategii narodowościowej Rzeszy wobec Ślązaków, Kaszubów i Mazurów."

Słowo ode mnie- badacze historii Pomorza powinni ją przeczytać.
Oczywiście książka wesoła nie jest ale są też tam podnoszące na duchu kawałki jak Polacy w mundurach bili bezkarnie różnych nazistów-cywilów którzy im podsrywali.

Polecam też wspomnienia Kociewiaka:
Jan Dobski "Bylem żołnierzem Wehrmachtu".

pozdr.
 
 
Jarek z Wrzeszcza 

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 296
Skąd: Wrzeszcz
Wysłany: 2012-02-26, 17:40   Re: Ryszard Kaczmarek- Polacy w Wehrmachcie

Janusz napisał/a:
Słowo ode mnie- badacze historii Pomorza powinni ją przeczytać.


Badacze historii Pomorza niewiele znajdą tam dla siebie, książka prezentuje wybitnie śląską perspektywę.
_________________
Blog Z Wrzeszcza - piszę o Wrzeszczu
 
 
 
Michał Szafran 


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 30 Mar 2009
Posty: 264
Skąd: Sopot
Wysłany: 2012-02-26, 20:57   

Szkoda, że nie została wydana książka o Kaszubach w Wehrmachcie. Myślę, że w naszym regionie byłby to bestseller.
 
 
Janusz 

Dołączył: 09 Paź 2008
Posty: 296
Skąd: Gdańsk z umlautem ;)
Wysłany: 2012-02-26, 21:03   

Cytat:

Badacze historii Pomorza niewiele znajdą tam dla siebie, książka prezentuje wybitnie śląską perspektywę.

Nieprawda. Jak już pisałem:
badacze historii Pomorza powinni ją przeczytać.

pozdr
 
 
Pepo 


Pomógł: 10 razy
Wiek: 39
Dołączył: 05 Lip 2008
Posty: 547
Skąd: Dolny Wrzeszcz
Wysłany: 2012-02-27, 11:12   

...badacze historii Pomorza owszem, powinni ją przeczytać, ale... sam się nią nieco rozczarowałem. Rację ma Michał Szafran, że autor prezentuje wybitnie "śląską perspektywę", przez którą ja rozumiem tu przede wszystkim prezentowanie roli mieszkańców (szeroko rozumianego) Śląska w Wehrmachcie. Po części jest to "wina" autora, który na Śląsku pracuje, mieszka itp., częściowo faktu, że więcej prac powstało właśnie na temat Ślązaków jako żołnierzy Wehrmachtu, niż mieszkańców Pomorza (w tym i Kaszubów).

Sam interesuję się tym ostatnim szczególnie mocno. Natrafiłem, zarówno w Berlinie, jak i we Fryburgu Bryzgowijskim, na ciekawe dane, których R. Kaczmarek nie uwzględnił w swojej pracy (ale też, zapewne, nie próbował, bo praca ma charakter syntetyczny).

Książka B. Szczepuły ("Dziadek w Wehrmachcie"), pojedyncze informacje przytaczane w większych pracach o Kaszubach (chociażby C. Obrachta-Prondzyńskiego) czy wreszcie niewydany doktorat księdza L. Jażdżewskiego /wykładowcy Seminarium w Oliwie/ ("Kaszubi w Wehrmachcie 1942-1945") opierają się niemal wyłącznie na relacjach. O ile w przypadku pierwszej pozycji to nie jest zarzut (bo też i Autorka nie miała innego celu), o tyle przypadku doktoratu ks. L. Jażdżewskiego... cóż... to po prostu bardzo poważny mankament. Nie bez powodu doktorat ten zresztą nie ukazał się do tej pory drukiem (i raczej się nie ukaże, chyba, żeby Autor bardzo mocno się nad tym napracował).

W materiałach niemieckich jest trochę niewykorzystanych jeszcze materiałów o Kaszubach czy Kociewiakach w Wehrmachcie. Część jest znana, większość jednak "ukryta" (trzeba przekopać się przez metry bieżące akt). Przeszkody? Należy: a) znać niemiecki (niby oczywiste, ale ... jednak nie dla wszystkich historyków i ich opiekunów ze studiów historycznych na naszym nadbałtyckim Oksfordzie :P) b) mieć ołów w t*** i czas c) możliwość prowadzenia rozległej (przez to i kosztownej) kwerendy w zbiorach niemieckich.

Kluczem, moim zdaniem, jest porządne przeszukanie zachowanych w zbiorach niemieckich, przede wszystkim akt sądów wojennych (sprawy dezercji Kaszubów czy Kociewiaków, odmowy wykonania rozkazu itp.), informacji z dowództwa XX Okręgu Wojskowego i Inspektoratu Zbrojeń XX Okręgu Wojskowego (tam: informacje o poborze, skali, problemach, komisjach rekrutacyjnych) I DOPIERO wtedy konfrontacja z opublikowanymi już wspomnieniami i relacjami. Te ostatnie - co jest jasne - bywają po prostu obarczone subiektywnymi, indywidualnymi przeżyciami. Po prostu nie chce mi się wierzyć, aby wszyscy rekruci z Pomorza (a tak to przedstawia w uproszczeniu Jażdżewski) strzelali w powietrze, nie wykonywali rozkazu, pomagali jeńcom i (oczywiście!) unikali kary, zanim nie wpadli do niewoli i przeszli do Aliantów. Tylko historyka czyni nie wiara, a wyniki jego badań. Więc... wychodząc z założenia, że obraz przedstawiony przez Jażdżewskiego jest (teraz tylko pytanie, jak mocno) tendencyjny, trzeba zacząć to badać. I być gotowym (ewentualnie) jednak przyznać mu rację... albo skorygować jego ustalenia.

Udało mi się, póki co, tego dokonać częściowo. Kiedyś, po doktoracie, chciałbym do tego tematu powrócić na poważnie.

To tyle mojego głosu w tej sprawie :)
Na koniec jeszcze jedno - praca doktorska księdza Jażdżewskiego jest dostępna w Informacji Naukowej Biblioteki Głównej Uniwersytetu Danzigiego.

Mam nadzieję, że mnie nie zjecie za tak przydługawą dygresję w temacie :P
_________________
www.jandaniluk.pl
 
 
Michał Szafran 


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 30 Mar 2009
Posty: 264
Skąd: Sopot
Wysłany: 2012-02-27, 16:20   

Cytat:
Na koniec jeszcze jedno - praca doktorska księdza Jażdżewskiego jest dostępna w Informacji Naukowej Biblioteki Głównej Uniwersytetu Danzigiego.


No właśnie dlaczego tak fajna praca nie została wydana?
 
 
Pepo 


Pomógł: 10 razy
Wiek: 39
Dołączył: 05 Lip 2008
Posty: 547
Skąd: Dolny Wrzeszcz
Wysłany: 2012-02-27, 20:29   

Michał Szafran napisał/a:
Cytat:
Na koniec jeszcze jedno - praca doktorska księdza Jażdżewskiego jest dostępna w Informacji Naukowej Biblioteki Głównej Uniwersytetu Danzigiego.


No właśnie dlaczego tak fajna praca nie została wydana?


Cóż... no właśnie ;-) ... po prostu była za słaba. I tyle. Obrona doktoratu też ponoć nie przebiegła całkowicie bez dylematów recenzenta. No ale dobra, koniec z tym wątkiem. Doktor jest doktor, ktoś to zatwierdził. Ale faktem jest, że nie bez powodu praca do tej pory nie ukazała się drukiem. Szkoda, ale z drugiej strony ma to swój plus. Bo zostawiam wciąż pole dla działania innych historyków i wydawców. Gdyby doktorat został opublikowany (a nie jest dobry), to byłoby już dwa razy trudniej innemu badaczowi zabrać się za temat. Wydawca też miałby opory, bo nie byłaby to pierwsza pozycja na rynku (upraszczając).
_________________
www.jandaniluk.pl
 
 
Jarek z Wrzeszcza 

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 296
Skąd: Wrzeszcz
Wysłany: 2012-03-01, 20:37   

Pepo napisał/a:
Rację ma Michał Szafran, że autor prezentuje wybitnie "śląską perspektywę"


Ale przecież to ja napisałem, a nie Michał... ;-)
_________________
Blog Z Wrzeszcza - piszę o Wrzeszczu
 
 
 
Michał Szafran 


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 30 Mar 2009
Posty: 264
Skąd: Sopot
Wysłany: 2012-03-01, 20:49   

Oj tam oj tam ;-)

Pepo wiesz dobrze, że gorsze doktoraty i bardziej lipne wychodziły drukiem. I w sumie bardzo chętnie wyrobiłbym sobie opinię na ten ciekawy temat.
 
 
Jarek z Wrzeszcza 

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 296
Skąd: Wrzeszcz
Wysłany: 2012-03-01, 20:57   

Tak bajdełejem: jeśli ktoś chciałby kupić książkę p.Kaczmarka, to odstąpię w promocyjnej cenie ;-)
_________________
Blog Z Wrzeszcza - piszę o Wrzeszczu
 
 
 
Pepo 


Pomógł: 10 razy
Wiek: 39
Dołączył: 05 Lip 2008
Posty: 547
Skąd: Dolny Wrzeszcz
Wysłany: 2012-03-02, 19:33   

Jarek PDW napisał/a:
Pepo napisał/a:
Rację ma Michał Szafran, że autor prezentuje wybitnie "śląską perspektywę"


Ale przecież to ja napisałem, a nie Michał... ;-)


Aaa, no tak! Przeoczyłem, wybacz! ;-)

Michał Szafran napisał/a:
Oj tam oj tam ;-)

Pepo wiesz dobrze, że gorsze doktoraty i bardziej lipne wychodziły drukiem. I w sumie bardzo chętnie wyrobiłbym sobie opinię na ten ciekawy temat.


Wiem, ale się z tym nie mogę pogodzić. Bo mnie szlag trafia, jak widzę, kto i z jakim doktoratem trafia "na rynek". A nie powinien.
_________________
www.jandaniluk.pl
 
 
Ponury 
majster


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 889
Skąd: Gdańsk-Brętowo
Wysłany: 2012-03-03, 20:10   

Czy książka podejmuje temat dezercji Polaków z WH? Masa z nich odnalazła się potem na przykład u gen. Andersa pod Monte Cassino itd. jako żołnierze polscy! :brawo:
_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.
 
 
 
Jarek z Wrzeszcza 

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 296
Skąd: Wrzeszcz
Wysłany: 2012-03-04, 18:18   

Ponury napisał/a:
Czy książka podejmuje temat dezercji Polaków z WH? Masa z nich odnalazła się potem na przykład u gen. Andersa pod Monte Cassino itd. jako żołnierze polscy! :brawo:


No coś Ty! ;-)

Tak, podejmuje.
_________________
Blog Z Wrzeszcza - piszę o Wrzeszczu
 
 
 
Ponury 
majster


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 889
Skąd: Gdańsk-Brętowo
Wysłany: 2012-03-04, 18:27   

Niejeden z nich miał losy pokręcone jak tzw. żołnierze wyklęci:

http://www.youtube.com/watch?v=XOQeHDDYSzs

Cudowna piosenka!
_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl