Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Frombork / Frauenburg
Autor Wiadomość
Marcin Zabłocki 
zet18


Wiek: 49
Dołączył: 28 Sty 2012
Posty: 69
Skąd: frombork
Wysłany: 2012-02-25, 18:51   

Rzeczywiście, dzięki za informację, czyli druga moja hipoteza była trafna.
Pozdrawiam. ;-)
_________________
Witam Frauenburg to moje miasto i zbieram wszelkie informację na jego temat
 
 
 
Marcin Zabłocki 
zet18


Wiek: 49
Dołączył: 28 Sty 2012
Posty: 69
Skąd: frombork
Wysłany: 2012-02-25, 21:16   Bociany

renekk napisał/a:
Zdjęcie z wystawy z 1974 roku "Fotografia prasowa w XXX-leciu PRL". Autor - S. Moroz, tytuł "Z wizytą u bocianów".
Bociany chyba do dziś gniazdują na baszcie południowej?

Niestety , gniazdo zniknęło parę lat temu, ale właśnie z gniazdem bocianim kojarzyłem zawsze tą basztę, no i z klekotem bocianów na dziedzińcu.

Prochowa.jpg
Plik ściągnięto 28344 raz(y) 88,33 KB

820032.jpg
Plik ściągnięto 28344 raz(y) 119,98 KB

Zdjęcie0199.jpg
Plik ściągnięto 28344 raz(y) 102,51 KB

_________________
Witam Frauenburg to moje miasto i zbieram wszelkie informację na jego temat
 
 
 
Krzysztof 


Pomógł: 12 razy
Wiek: 78
Dołączył: 23 Cze 2008
Posty: 355
Skąd: Wrzeszcz
Wysłany: 2012-02-26, 08:10   

Fenix napisał/a:
Według Bildarchiv jest to Pomnik Walczących I Wojny.

Zastanawiam się, co to za stylizowane "A", jedno nad drugim :?:
 
 
Marcin Zabłocki 
zet18


Wiek: 49
Dołączył: 28 Sty 2012
Posty: 69
Skąd: frombork
Wysłany: 2012-02-26, 15:54   symbol "A"

Też się nad tym zastanawiam. Sam pomnik jest stylizowany na posągach dawnych pogańskich bogów typu Światowid, natomiast symbol "A" jedynie co mi przychodzi na myśl to masoński cyrkiel, ale to tylko domysły.
_________________
Witam Frauenburg to moje miasto i zbieram wszelkie informację na jego temat
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2012-02-26, 16:20   Re: symbol "A"

Marcin Zabłocki napisał/a:
Też się nad tym zastanawiam. Sam pomnik jest stylizowany na posągach dawnych pogańskich bogów typu Światowid, natomiast symbol "A" jedynie co mi przychodzi na myśl to masoński cyrkiel, ale to tylko domysły.


Gdyby był stylizowany na posąg typu światowid to miałby stylizację oczu, twarzy w górnej części. A tego nie widać.
Sama kolumna wygląda na kolejny kiegerdenkmal, w tym przypadku stylizowany na gotyk.
Skoro stylizacja na gotyk to "A" jest zapewne tzw. ślepym maswerkiem o motywie trójliścia.
Bez żadnej ukrytej symboliki.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Marcin Zabłocki 
zet18


Wiek: 49
Dołączył: 28 Sty 2012
Posty: 69
Skąd: frombork
Wysłany: 2012-02-26, 16:31   

Oczywiście pomnik tyn nie ma nic wspólnego ze światowidem :lol: , chodziło mi raczej o samą budowę wydłużonego pala, natomiast zadaszenie, czyli górna część wskazuje rzeczywiście na gotyk. No i zgadzam się że symbol A może być tylko elementem ozdobnym, ale warto trochę "powiercić"
_________________
Witam Frauenburg to moje miasto i zbieram wszelkie informację na jego temat
 
 
 
Marcin Zabłocki 
zet18


Wiek: 49
Dołączył: 28 Sty 2012
Posty: 69
Skąd: frombork
Wysłany: 2012-02-26, 17:01   symbol "A"

Chciałem jeszcze przedstawić tu teorię jakoby w szeregach wojsk niemieckich z I wojny Światowej działał prekursor późniejszej, sfilmowanej, słynnej drużyny "A", ale poniechałem przedstawienia tych domysłów. :cry: Z cyrkla też się wycofuję, mimo że nie uważałem i nie uważam, jakoby był on uwidoczniony na tym pomniku, były to tylko hipotetyczne porównania. ;-)

images.jpg
Plik ściągnięto 28271 raz(y) 13,48 KB

_________________
Witam Frauenburg to moje miasto i zbieram wszelkie informację na jego temat
 
 
 
Fenix 


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 11 Maj 2008
Posty: 146
Skąd: Praust
Wysłany: 2012-03-04, 17:40   

Znalazłem na dysku jeszcze taki widoczek:

Frauenburg-Ordensburg-1844r.jpg
Plik ściągnięto 28201 raz(y) 57,74 KB

 
 
Marcin Zabłocki 
zet18


Wiek: 49
Dołączył: 28 Sty 2012
Posty: 69
Skąd: frombork
Wysłany: 2012-03-05, 17:39   Litografie Ferdinanda von Quasta

Jest to litografia bramy południowej z roku 1844 wykonana przez królewskiego konserwatora zabytków w Prusach, Ferdinanda von Quasta. Poniżej zamieszczam jeszcze trzy jego rysunki przedstawiające wzgórze Katedralne. Na szczególną uwagę zasługuję jego rekonstrukcja zachodniej fasady katedry która dowodzi dzisiejszym przypuszczeniom jakoby w środkowej blendzie był umieszczony siedmiometrowy posąg Madonny - patronki katedry, podobny jak w Malborskim zamku.

wzgórze Katedralne od strony północno-zachodniej litografia F.von Quasta z 1844.jpg
Plik ściągnięto 28176 raz(y) 89,44 KB

wzgórze Katedralne od strony wschodniejj litografia F.von Quasta z ok 1844.jpg
Plik ściągnięto 28176 raz(y) 104,54 KB

rekonstrukcja zachodniej fasady Katedry wg F. Quasta.jpg
Plik ściągnięto 28176 raz(y) 79,46 KB

_________________
Witam Frauenburg to moje miasto i zbieram wszelkie informację na jego temat
 
 
 
Kösternitz 

Pomógł: 6 razy
Wiek: 66
Dołączył: 26 Kwi 2009
Posty: 2282
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2012-03-05, 20:52   

Wnętrze muzeum.

Aukcyjna - ebay nr.251007637818.jpg
Plik ściągnięto 28152 raz(y) 46,63 KB

 
 
Marcin Zabłocki 
zet18


Wiek: 49
Dołączył: 28 Sty 2012
Posty: 69
Skąd: frombork
Wysłany: 2012-03-05, 21:04   muzeum w wieży Kopernika przed 1945

te same pomieszczenie pod innym kątem

muzeum w wieży Kopernika.jpg
Plik ściągnięto 28153 raz(y) 112,98 KB

_________________
Witam Frauenburg to moje miasto i zbieram wszelkie informację na jego temat
 
 
 
Marcin Zabłocki 
zet18


Wiek: 49
Dołączył: 28 Sty 2012
Posty: 69
Skąd: frombork
Wysłany: 2012-03-10, 22:29   Fromborki port

Przedstawione powyżej kilku zdjęcia portu we Fromborku, skłoniły mnie do opisania, pokrótce historii jego powstania, jak i przedstawienia kilku zdjęć. Już w akcie lokacyjnym miasta z 1310 r. mieszkańcy Fromborka otrzymali prawo połowu ryb. Port był bardzo ważny dla miasta, gdyż dawał i daje do dziś szanse na rozwój tak małej mieściny dlatego port rybacki istniał w mieście od jego początku. Mieszkańcy miasta mieli aspirację do rozbudowy małego portu do portu handlowo-morskiego, ale tu bardzo mocno oponowało Braniewo i Elbląg, bojąc się konkurencji. Elblążanie czuli tak wielkie zagrożenie ze strony Fromborskiego portu, że w 1618 roku wysłali skargę do króla. Jednakże starania kapituły i rady miasta doprowadziły w 1636 r. do powstania niewielkiego portu. Po tym fakcie rada Braniewa zaprotestowała u Władysława IV który przebywał w tym mieście w lutym 1636 roku. Nic to jednak nie dało, a kolejna rozbudowa portu miała miejsce w latach 1674-1675 r. 13 listopada 1675 roku nastąpiło uroczyste otwarcie portu którego kształt przetrwał do końca XIX wieku. Towary z Fromborskiego portu transportowano głównie do Danziga i były to : len, konopie, pióra, przędze, sól, żelazo. Pod koniec XVIII wieku statki do Danziga pływały regularnie. Na przełomie XIX i XX wieku po zalewie pływało ponad sto barkasów z rejowymi żaglami o powierzchni ok. 100 metrów kwadratowych. Sześć z nich, obok ok. 40 mniejszych łodzi, było w posiadaniu ok. 70 mieszkańców Fromborka pałających się rybołówstwem. Po wojnie, w 1946 r. spółdzielnia rybacka we Fromborku zatrudniał 42 rybaków. Byli to miejscowi, którzy nie wyemigrowali jaki i ludność napływowa z byłych ziem Polski. W tym samym roku zakazano połowu barkasami, powodem było niszczenie przez nie narybku, poprzez trałowania po dnie specjalnych włok. Ważnym był też fakt, iż po zakończeniu działań wojennych, dno Zalewu naszpikowane było pozostałościami po żakach oraz znajdowało się w nim mnóstwo wraków po tragedii ewakuacji ludność z Prus u schyłku wojny.

port 4.jpg
Plik ściągnięto 28050 raz(y) 35,3 KB

port 3.jpg
Plik ściągnięto 28050 raz(y) 64,28 KB

port 2.jpg
Plik ściągnięto 28050 raz(y) 31,62 KB

port 1.jpg
Plik ściągnięto 28050 raz(y) 40,15 KB

port.jpg
Plik ściągnięto 28050 raz(y) 85,72 KB

_________________
Witam Frauenburg to moje miasto i zbieram wszelkie informację na jego temat
 
 
 
Marcin Zabłocki 
zet18


Wiek: 49
Dołączył: 28 Sty 2012
Posty: 69
Skąd: frombork
Wysłany: 2012-03-10, 22:31   Fromborki port cz II

ciąg dalszy

port 9.jpg
Plik ściągnięto 28041 raz(y) 40,21 KB

port 8.jpg
Plik ściągnięto 28041 raz(y) 102,48 KB

port 7.jpg
Plik ściągnięto 28041 raz(y) 114,94 KB

port 6.jpg
Plik ściągnięto 28041 raz(y) 41,43 KB

port 5.jpg
Plik ściągnięto 28041 raz(y) 112,21 KB

_________________
Witam Frauenburg to moje miasto i zbieram wszelkie informację na jego temat
 
 
 
Marcin Zabłocki 
zet18


Wiek: 49
Dołączył: 28 Sty 2012
Posty: 69
Skąd: frombork
Wysłany: 2012-04-18, 20:21   Kościół pod wezwaniem św. Mikołaja

Witam po dłuższym czasie, no cóż, praca i mały pożar w domu. Na początek wielkie dzięki dla Villaoliva za życzenia urodzinowe. Przedstawię kilka zdjęć i opiszę obiekt nieco zapomniany, mimo swojej okazałości, ale bardzo mi bliski ponieważ znajdującej się dosłownie za moja miedzą. Mam tu na myśli tzw. kościół farny, czyli kościół św. Mikołaja, a dokładnie rzecz biorąc, jego pozostałości. Kościół ten jest związany z miastem od zarania dziejów naszego grodu, gdyż pierwsze wzmianki o parafii we Fromborku datuje się na rok 1278, czyli 32 lata przed nadaniem praw miejskich. Zapewne na początku był to kościół drewniany, a obecny kościół pochodzi z drugiej połowy XIV wieku i prawdopodobnie był budowany przez rzemieślników zatrudnionych również przy budowie Katedry. Usytuowany został pośrodku cmentarza, częściowo otoczonego murkiem z XVIII w. Kościół ten, podobnie jak miasto był wielokrotnie niszczony i odbudowywany ale nie utracił w większości swojego pierwotnego kształtu. Po raz pierwszy został spalony w 1414 roku przez wojska polskie, następnie zniszczony w czasie oblężenia miasta w 1461 roku kiedy to runęła cała zachodnia ściana. Lata 1520 , 1574, 1680 również nie były dla tej budowli łaskawe. W 1691, po kolejnej odbudowie, dach wzbogacona o wieżyczkę z sygnaturką która została spalona podczas ofensywy wojsk radzieckich w 1945 roku. Kościół ten był bardzo bogato wyposażony, w całej swojej historii, posiadał min; obrazy 12 apostołów ponad naturalnej wielkości, wiele ołtarzy, wielkie obrazy Matki Bożej Różańcowej i Marii Magdaleny, ambonę, chór, organy oraz bogaty sprzęt liturgiczny. Kościół doszczętnie spalony w 1945 roku, niszczał do roku 1972 co jest pokazane na zdjęciach. W tym że roku kościół przeznaczony na kotłownie miejską i do tej roli został zaadaptowany, funkcję tą pełnił do roku 2002, kiedy to w mieście powstała nowa kotłownia. Miałem okazję w latach 1994-1997 pracować w tym zakładzie, przekraczając bramę kościoła, nikt nie byłby w stanie stwierdzić że cokolwiek z wyposażenia i wyglądu wnętrza wskazywałoby że kiedykolwiek budynek ten miał cokolwiek wspólnego z liturgią. Wewnątrz znajdowało się sześć lub siedem ogromnych pieców grzewczych, zsypy opału, taśmociągi i oczywiście liczne przewody, rury i pompy., W dachu, w miejscu byłej barokowej sygnaturki, widniał koniec komina który wił się od samej podłogi byłego kościoła. Po zbudowaniu nowej kotłowni, z kościoła powoli znikły wszystkie urządzenia które miały związek z jego powojennym przeznaczeniem. Obecnie, co widać na zdjęciach, wnętrze kościoła jest puste, oprócz widocznych zgromadzonych materiałów budowlanych. Trzy lub cztery lata temu przełożono na dachu dachówki i założono nowe rynny. Dach jest narażony na wiatr wiejący z nad Zalewu Wiślanego, co zawsze powoduję ich odpadanie, i zazwyczaj tak niefortunnie że spadają na moją posesję, często niszcząc dach mojego budynku gospodarczego. Ale co mi tam :-) , przeboleję. We wzmiankach z 1581 roku wspomniana była również dzwonnica z dwoma dzwonami, ale po pożarze kościoła w 1626 została rozebrana. Wybudowano kolejną dzwonnicę, drewnianą, w południowo-wschodnim rogu cmentarza. Podczas wielkiego pożaru miasta w 1703 roku dzwonnica ta spłonęła wraz z dzwonami. Drewnianą dzwonnicę z murowaną podstawą, widoczną na zdjęciach, wybudowano krótko po tym wydarzeniu. Znajduję się ona w południowo-zachodniej części byłego cmentarza. Niestety, dzwony z tej dzwonnicy, podobnie jak dzwony katedralne, pod koniec II wojny światowej zostały zdemontowane i przeznaczone na potrzeby wojska niemieckiego.

Frombork Kościół św. Mikołaja przed II WŚ 2.JPG
Plik ściągnięto 27678 raz(y) 89,14 KB

Frombork Kościół św. Mikołaja przed II WŚ.jpg
Plik ściągnięto 27678 raz(y) 61,21 KB

Frombork Ruiny kościoła św. Mikołaja po II WŚ 3.jpg
Plik ściągnięto 27678 raz(y) 65,7 KB

Frombork Ruiny kościoła św. Mikołaja po II WŚ.jpg
Plik ściągnięto 27678 raz(y) 112,14 KB

Frombork Ruiny kościoła św. Mikołaja po II WŚ 2.jpg
Plik ściągnięto 27678 raz(y) 103,86 KB

_________________
Witam Frauenburg to moje miasto i zbieram wszelkie informację na jego temat
 
 
 
Marcin Zabłocki 
zet18


Wiek: 49
Dołączył: 28 Sty 2012
Posty: 69
Skąd: frombork
Wysłany: 2012-04-18, 20:25   Kościół pod wezwaniem św. Mikołaja 2

Zdjęcia kościoła z czasów obecnych.

Frombork Kościół św. Mikołaja stan obesny (2).jpg
Plik ściągnięto 27676 raz(y) 109,17 KB

Frombork Kościół św. Mikołaja stan obesny (2).JPG
Plik ściągnięto 27676 raz(y) 86,35 KB

Frombork Kościół św. Mikołaja stan obesny.JPG
Plik ściągnięto 27676 raz(y) 106,27 KB

Frombork wnetrze kościoła farny po zniszczeniami II WŚ stan dzisiejszy 1.jpg
Plik ściągnięto 27676 raz(y) 104,1 KB

Frombork wnetrze kościoła farny po zniszczeniami II WŚ stan dzisiejszy.jpg
Plik ściągnięto 27676 raz(y) 103,27 KB

_________________
Witam Frauenburg to moje miasto i zbieram wszelkie informację na jego temat
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl