Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: feyg
2009-01-24, 18:27
Zaskoczyn
Autor Wiadomość
Fenix 


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 11 Maj 2008
Posty: 146
Skąd: Praust
Wysłany: 2011-04-12, 17:07   

Tutaj masz foto oflagowanej szkoły http://forum.dawnydanzig....t=3731&start=45
 
 
doldar 
doldar

Pomógł: 7 razy
Wiek: 66
Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 975
Skąd: Kartuzy/Pruszcz Gd/Suwałki
Wysłany: 2011-04-12, 19:18   

Znalazłem w swych zbiorach bardzo interesującą informację na temat przedmiotowej szkoły. Potwierdza ona, że na mocy rozporządzenia Führera z dnia 4 grudnia 1934 zaczęto tworzyć okręgowe szkoły przywódców partyjnych NSDAP m.in. w Zaskoczynie (okręg NSDAP Danzig). Myślę, że forumowicze dadzą sobie radę z przetłumaczeniem tekstu "Chronologie Schulung und Elitebildung im 3. Reich. Schwerpunkt: SS":
Reichsschulungsamt durch Anordnung des Stellvertreter des Führers 20.20.34 zustaendig für die gesamte Partei und alle ihrer Gliederungen. Am 4. Dezember 34 Besprechung des Reichsschulungsleiters mit den Leitern bisheringen Landesführerschulen. Deren Schulen in Königswinter, Lobeda, Hirschberg + Sassnitz erhalten Bezeichnung "Schulungsburg", die in Saskoschin + Plassenburg werden "Gauführerschulen" Der Gaue Danzig + Bayerische Ostmark. Die Schulungsburgen unterstehen dem Reichsschulungsamt unmittelbar. Lehrkörper aller Schulungsburgen + Reichsführerschule Bernau neu geordnet. Errichtung neuer Schulen ohne Genehmigung des Reichsschulungleiters unzulaessig.
Reasumując rzeczywiście w Zaskoczynie rezydowała szkoła partyjna NSDAP (podobna do tej z Jankowa).Wygląda na to, że one wszystkie chrzczone były imieniem Adolfa Hitlera.

Jenkau.jpg
Plik ściągnięto 30009 raz(y) 83,68 KB

 
 
 
Pepo 


Pomógł: 10 razy
Wiek: 39
Dołączył: 05 Lip 2008
Posty: 547
Skąd: Dolny Wrzeszcz
Wysłany: 2011-04-12, 22:29   

Może trochę pomogę...?

W Zaskoczynie faktycznie działa placówka, nazwijmy ją, edukacyjna NSDAP. Została ona tam przeniesiona, jeśli mnie pamięć nie myli, najpóźniej w grudniu 1933 czy w styczniu 1934 spod Sztutowa.

Jesienią 1933 r. rozpoczęła działalność Szkoła Okręgowa(Gauschule) NSDAP w leżącym pod Sztutowem sanatorium dziecięcym powiatu Danzigie Niziny (Kindererholungsheim des Kreises Gr. Werder). Rozwiązanie to od początku miało charakter doraźny, bowiem w sezonie letnim (od maja) w zabudowaniach sanatorium ponownie mieli zagościć mali podopieczni.

Ciekawostka: zarówno pod Sztutowem, jak i w Zaskoczynie, placówki zostały urządzone w sanatoriach dziecięcych (to były nowe obiekty, oba oddane do użytku latem 1930 r.).

Jak się wydaje, następnie "pałeczkę" w prowadzeniu szkoleń i kursów "politycznych" przejęła szkoła w Jankowie (Adolf-Hitler-Schule). W 1940 r. tego typu ośrodków było zaledwie 10 w całej Rzeszy (docelowo każdy okręg miał mieć jedną tego typu placówkę, ale tego planu nie udało się zrealizować). Szkoła w Jankowie działała chyba najpóźniej od 1937 r., ale mogę się mylić - proszę, poprawcie mnie.

Nie udało mi się na razie ustalić, jakie powiązanie miał ośrodek z Zaskoczyna z późniejszym z Jankowa (czy to były przenosiny jednego do drugiego, zamiana, a może zupełnie dwa odrębne twory...?). Zastanawia mnie też, że w dostępnej literaturze faktu nie jest ona praktycznie nigdy wymieniana jako jedna z A-H-Schulen z Rzeszy... tak, jakby - mimo nazwy - nie była wciągnięta w system AHS...

Jednocześnie nie można zapomnieć o szkole "Napoli" ze Sztumu (chociaż to już nie WMG), która została otwarta w styczniu 1937 r. "Napoli", czyli Nationalpolitische Erziehungsanstalt. W 1937 r. szkoła ze Sztumu była jedną z siedmiu tego typu placówek.

To chyba najważniejsze "kuźnie" myśli narodowosocjalistycznej na terenie Pomorza Danzigiego, które funkcjonowały przed 1939 r. ... Można jeszcze wspomnieć o kilku innych (np. szkoła dowódców SS w Danzigu).
_________________
www.jandaniluk.pl
 
 
naziir 

Wiek: 48
Dołączył: 09 Kwi 2011
Posty: 46
Skąd: Pruszcz Gdański
Wysłany: 2011-04-12, 22:35   

Fenix napisał/a:
Tutaj masz foto oflagowanej szkoły http://forum.dawnydanzig....t=3731&start=45


Rzeczywiście :szok:
Przepraszam za niemiłe słowo, mam nadzieję że nikt się nie obraził za mój wcześniejszy wpis.
Gdzieś mi to się schowało. Następnym razem sprawdzę dwa razy zanim coś palnę.
Jeszcze raz przepraszam. Dzięki Fenix za namiar i sprowadzenie mnie na odpowiednią drogę. ;-)
 
 
 
Hochstriess 


Pomogła: 7 razy
Wiek: 54
Dołączyła: 09 Maj 2008
Posty: 1312
Skąd: Wrzeszcz, Świńskie Łąki
Wysłany: 2011-04-13, 11:42   

Każdy się może pomylić i zbłądzić ;-)
 
 
 
doldar 
doldar

Pomógł: 7 razy
Wiek: 66
Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 975
Skąd: Kartuzy/Pruszcz Gd/Suwałki
Wysłany: 2011-04-13, 13:08   

Hochstriess jak byś przetłumaczyła Die Schulungsburgen ?
 
 
 
Hochstriess 


Pomogła: 7 razy
Wiek: 54
Dołączyła: 09 Maj 2008
Posty: 1312
Skąd: Wrzeszcz, Świńskie Łąki
Wysłany: 2011-04-14, 19:00   

Nie mam bladego pojęcia. Werwolf też nie.
 
 
 
doldar 
doldar

Pomógł: 7 razy
Wiek: 66
Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 975
Skąd: Kartuzy/Pruszcz Gd/Suwałki
Wysłany: 2011-04-14, 19:50   

Trudno. Poczekamy może ktoś zgadnie.

schule.jpg
Plik ściągnięto 29921 raz(y) 23,86 KB

 
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2011-04-14, 19:58   

naziir napisał/a:
Z tą szkołą A. Hitlera coś mi nie pasuje :-/
Nigdy nie słyszałem, choć ślęczałem godzinami nad historią Zaskoczyna :oops:
Jeśli się mylę to zwracam honor :roll:

A proszę bardzo szkoła z lotu ptaka:

Zaskoczyn szkoła.jpg
aukcyjna eBay
Plik ściągnięto 29918 raz(y) 46,96 KB

_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
Dohler 
Dohler

Pomógł: 1 raz
Wiek: 72
Dołączył: 03 Maj 2009
Posty: 39
Skąd: Forum Marienburg
Wysłany: 2011-04-14, 22:07   

Die Schulungsbürgen to wg. mnie poświadczenie (potwierdzenie) ukończenia szkoły, kursu.
 
 
naziir 

Wiek: 48
Dołączył: 09 Kwi 2011
Posty: 46
Skąd: Pruszcz Gdański
Wysłany: 2011-04-15, 00:44   

To ja się pochwalę wykopkiem z okolicy Zaskoczyna :flaga:
Ma on dla mnie dość sentymentalne znaczenie, gdyż jest to jedno z pierwszych moich znalezisk. A dokładniej jest to :hyhy:
Klamra od pasa wojsk niemieckich, z mosiądzu, posiada swastykę z aluminium. Jest to klamra oddziałów szturmowych- Sturmabteilungen, drugiej generacji (pierwszej generacji to rarytas - bardzo rzadkie!!!) z tego co się zorientowałem to oficerska (niższe stopnie posiadały stalową, w jednolitym odlewie, bez nakładki aluminiowej).
Chociaż ostatnio znalazłem u wujka Google prawie identyczną klamrę i twierdzono że jest ona oddziałów niemieckich NSKK z 1933 związanych z lotnictwem, różnica polega na cętkowanej powierzchni samej klamry (moja jest gładka) natomiast aluminiowa nakładka - identyczna.
Być może któryś z kolegów coś kojarzy w kwestii różnicy między klamrami, to proszę o wypowiedzi. Zarzucam fotki

Klamra 1.jpg
klamra - awers
Plik ściągnięto 29877 raz(y) 115,08 KB

Klamra 2.jpg
klamra - rewers
Plik ściągnięto 29877 raz(y) 114,7 KB

_________________
"Nigdy nie wdawaj się w dyskusje z idiotą,bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem"
 
 
 
naziir 

Wiek: 48
Dołączył: 09 Kwi 2011
Posty: 46
Skąd: Pruszcz Gdański
Wysłany: 2011-04-15, 01:13   

A jednak :hyhy:
Znalazłem źródło, moja klamra z pewnością jest Sturmabteilungen, nieznacznie się różnią, a jednak :!:
oto link identycznej klamry klamra - Sturmabteilungen
_________________
"Nigdy nie wdawaj się w dyskusje z idiotą,bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem"
 
 
 
doldar 
doldar

Pomógł: 7 razy
Wiek: 66
Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 975
Skąd: Kartuzy/Pruszcz Gd/Suwałki
Wysłany: 2011-04-15, 07:14   

Dohler napisał/a:
Die Schulungsbürgen to wg. mnie poświadczenie (potwierdzenie) ukończenia szkoły, kursu.

Nie, wyraźnie napisane, że szkoły otrzymały oznaczenie "die Schulungsburg, die Schulungsburgen".
 
 
 
Pepo 


Pomógł: 10 razy
Wiek: 39
Dołączył: 05 Lip 2008
Posty: 547
Skąd: Dolny Wrzeszcz
Wysłany: 2011-04-15, 07:46   

Doldar ma racje. Te Schulungsburgen to były określenia dotyczące placówek, a nie dokumentów, rzecz jasna.

Też się nad tym zastanawiałem. Bo oczywiście dosłownie to by wyszło "zamki edukacji" czy "zamki szkoleniowe", co brzmi karkołomnie :hihi:

W takich sytuacjach (a pisząc o NSDAP czy konkretniej o SS, znajduję się często) wychodzę z założenia, że nie ma sensu dosłownie tłumaczyć czy na siłę poszukiwać polskiego odpowiednika. Może po prostu określić np. narodowosocjalistycznymi ośrodkami szkoleniowymi (zwanymi Schulungsburgen).
_________________
www.jandaniluk.pl
 
 
Dohler 
Dohler

Pomógł: 1 raz
Wiek: 72
Dołączył: 03 Maj 2009
Posty: 39
Skąd: Forum Marienburg
Wysłany: 2011-04-15, 07:58   

Schulungsburgen nie jest to dokument, czy dyplom na papierze. Jest to zapewnienie o zdolności danego ośrodka do należytego kształcenia kursantów.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl