Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zagadki BillyBoya
Autor Wiadomość
BillyBoy 

Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 31
Wysłany: 2008-06-12, 23:01   Zagadki BillyBoya

renekk napisał/a:
Ten narożny dom "27b" stał w zachodniej pierzei Targu Węglowego,


Charakterystyczna wieżyczka tego domu widziana od strony Katowni była kiedyś przedmiotem mojej zagadki na FDG. :-D A tak bajdełejem, czy te zagadki nie stały się ostatnio zbyt, hmm, trywialne... ?
No to ja pozwolę sobie zadać zagadkę: jaką ulicę uwieczniono na tej widokówce?

zagadka.jpg
Plik ściągnięto 21144 raz(y) 35,14 KB

Ostatnio zmieniony przez villaoliva 2008-06-24, 22:24, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Gulden 

Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 345
Skąd: GD
Wysłany: 2008-06-15, 22:36   

Hmm wygląda mi to na Oliwę...Dzisiejsza Wita Stwosza?
 
 
 
BillyBoy 

Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 31
Wysłany: 2008-06-15, 22:53   

Gulden napisał/a:
Hmm wygląda mi to na Oliwę...Dzisiejsza Wita Stwosza?


Nie.
 
 
Sabaoth
[Usunięty]

Wysłany: 2008-06-21, 22:04   

Jakby nie patrzeć, to mój wątek. Nie mam nic przeciwko wrzucaniu tu różnych zagadek ale ustalmy jedną zasadę. Zanim wrzuci się kolejną zagadkę, proszę podać rozwiązanie poprzedniej, np. po dwóch dniach "ciszy".

BillyBoy, wrzuć proszę skan całości pocztówki.
 
 
grzechuu 


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 31 Maj 2008
Posty: 160
Skąd: Gdańsk-Piecki
Wysłany: 2008-06-22, 01:33   

Sabaoth napisał/a:

BillyBoy, wrzuć proszę skan całości pocztówki.

...albo potężną podpowiedź ;)

nie chodzi o to, ze nas pocztówki nie interesują i nie bawi zgadywanie - w sumie zdjęcia, których się nie da za szybko zlokalizować ciekawią najbardziej - ale ja np. pojęcia nie mam, więc kompletnie w ciemno strzelał nie będę :)
 
 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2008-06-22, 01:58   

Czy to nie jest czasem Toruńska...
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
BillyBoy 

Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 31
Wysłany: 2008-06-23, 13:26   

Sabaoth napisał/a:
Jakby nie patrzeć, to mój wątek. Nie mam nic przeciwko wrzucaniu tu różnych zagadek ale ustalmy jedną zasadę. Zanim wrzuci się kolejną zagadkę, proszę podać rozwiązanie poprzedniej, np. po dwóch dniach "ciszy".


No fakt, przepraszam Cię, Saab, dziwnie to wszystko wyszło. Nie było moją intencją przyblokowanie Twojego wątku. Po prostu ta zagadka była pomyślana jako apel o zadawanie zagadek związanych z miejscami w Danzigu leżącymi z dala od szlaków uczęszczanych przez turystów i nieopisywanymi w przewodnikach. Byłem pewien, że prawidłowa odpowiedź padnie lada moment i sam jestem zdumiony raczej mizernym odzewem ze strony Forumowiczów...
To nie jest również ulica Toruńska...
Co najzabawniejsze, cała zabudowa widoczna na tej pocztówce zachowała się do naszych czasów. I niech ta informacja posłuży jako podpowiedź!
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2008-06-23, 13:57   

Wątek jest już wydzielony z "dawnodanzigich zagadek".
Jak pisałem do wszystkich, zachęcam do zakładania własnych zagadkowych wątków.

Miłej zabawy :-D
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Sabaoth
[Usunięty]

Wysłany: 2008-06-23, 14:29   

BillyBoy, zagadki (według mnie) są po to, żeby się bawić, zbyt trudne zniechęcają. A jeśli chodzi o miejsca turystycznie uczęszczane, to można czasami zadać fajną i niekonwencjonalną zagadkę.
 
 
BillyBoy 

Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 31
Wysłany: 2008-06-25, 19:01   

Sabaoth napisał/a:
jeśli chodzi o miejsca turystycznie uczęszczane, to można czasami zadać fajną i niekonwencjonalną zagadkę.

Zgadza się, czasami można, i nawet się udaje. :mrgreen: ;-)
Mimo wszystko uważam, że nieproporcjonalnie mało uwagi poświęca się tym nieco ustronnym zakątkom Danziga. Również w "Zagadkach". O miejscach masowo nawiedzanych przez turystów można poczytać w wielu źródłach. Za to w Danzigu wciąż jest sporo ciekawych miejsc, o których mało się pisze i niewiele o nich wiadomo.

Sabaoth napisał/a:
zagadki [...] zbyt trudne zniechęcają.

Wychodzi na to, że jestem wyjątkowo skutecznym zniechęcaczem. No trudno, mogę tylko obiecać, że już więcej nie popełnię tego błędu. :-D

Podaję rozwiązanie: Ziegelstrasse, dzisiaj ul. Śniadeckich. Wszystkie budynki z widokówki stoją do dzisiaj. Sęk w tym, że o tej porze roku komparatystyka temporalna wypada miernie, a to za sprawą bujnie rozwiniętego krzewo- i drzewostanu. W głębi po lewej da się dostrzec fragment dużego budynku mieszkalnego (dzisiaj Śniadeckich 20) z charakterystycznym romboidalnym oknem. W parterowym pomieszczeniu po lewej (fragment domu Śniadeckich 14) przed wojną mieściła się piekarnia Ericha Gehrke. Do niedawna była tam piekarnia Jana Wiśniewskiego, teraz lokal świeci pustką.
Co do nazwy ulicy: Ziegelstrasse to po naszemu ulica Ceglana. Nazwa odnosi się do cegielni, która do ok. 1920 r. mieściła się u wylotu ulicy. Na jej miejscu stoi teraz biblioteka i gmach zakładów teoretycznych Akademii Medycznej. Oraz bauhausowata willa, niegdyś należąca do pana F.
Osobno parę słów należałoby poświęcić osobie Paula Lukowskiego z Wrzeszcza, wydawcy tej widokówki. Ale to już temat na osobny wątek.

nadruk.jpg
Plik ściągnięto 20801 raz(y) 4,52 KB

dzisiaj.JPG
Plik ściągnięto 20801 raz(y) 67,21 KB

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl