Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Latarnia morska w Rozewiu
Autor Wiadomość
kotmonika 
Latarnica


Pomogła: 2 razy
Wiek: 51
Dołączyła: 02 Gru 2009
Posty: 90
Skąd: Poznań
Wysłany: 2010-01-04, 21:32   

Witam uczestników dyskusji! Chciałabym w tym miejscu zrobić małe podsumowanie mojego stanowiska w tej kwestii, aby niepotrzebnie potem nie zabierać miejsca ani czasu Forumowiczom moimi kolejnymi wpisami.
1. Nie przeczę pobytowi Żeromskiego w latarni morskiej Rozewie, potwierdza to również wpis pisarza we wspomnianej księdze rejestrującej gości w latarni oraz jego darowizna na wdowy
2. Żeromski, ani żaden inny twórca nigdy nie nocował w latarni Rozewie, nie była ona udostępniana jako miejsce noclegowe w przeciwieństwie do nieczynnej latarni Rozewie II gdzie mieszkał jakiś czas latem np. Kasprowicz
3. Żeromski nie pisał "Wiatru od morza" na Rozewiu
4. legendę o pobycie pisarza w latarni wymyślił kierowniki latarni i latarnik Leon Wzorek, rozpropagował ją medialnie dziennikarz Alfred Świerkosz który po latach przyznał się do propagowania tej zmyślonej historii
5. Jak najbardziej doceniam wagę notki z gazety z lat 30. ale w kontekście potwierdzenia pobytu pisarza w latarni jako gościa zwiedzającego wieżę.
Pozdrawaim i zachęcam do dyskusji innych Forumowiczów.
 
 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2010-01-04, 22:07   

kotmonika napisał/a:
Witam uczestników dyskusji! Chciałabym w tym miejscu zrobić małe podsumowanie mojego stanowiska w tej kwestii, aby niepotrzebnie potem nie zabierać miejsca ani czasu Forumowiczom moimi kolejnymi wpisami (...)
2. Żeromski, ani żaden inny twórca nigdy nie nocował w latarni Rozewie, nie była ona udostępniana jako miejsce noclegowe w przeciwieństwie do nieczynnej latarni Rozewie II gdzie mieszkał jakiś czas latem np. Kasprowicz (...)


Jak wcześniej zaznaczałem, chodzi o zamieszkanie Stefana Żeromskiego w latarni lub obiekcie z nią związanym. Dla przypomnienia fragment przedwojennej notatki, której skan zamieściłem na pierwszej stronie tego tematu: "Jak wykazują dalsze zapiski w księdze latarni, przez pewien czas przebywał tam również znakomity poeta Jan Kasprowicz mieszkając w pokoju, który zajmował Żeromski".
 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2010-02-09, 16:36   

Latarnia lata '30
_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2010-02-14, 00:54   

Latarnia morska w Rozewiu na filmie z 1949 roku.

(STORM IN THE BALTIC)

_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
jastrzebia_gora 
jastrzebia_gora

Wiek: 40
Dołączył: 11 Maj 2009
Posty: 33
Skąd: Jastrzębia Góra
Wysłany: 2010-02-14, 20:41   

Czy komuś udało się może ściągnąć brytyjski filmik z rozewską latarnią na kompa? Kombinowałem, ale nie udało mi się...może ktoś jest mądrzejszy?? :)
_________________
Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo,
zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska.
 
 
kotmonika 
Latarnica


Pomogła: 2 razy
Wiek: 51
Dołączyła: 02 Gru 2009
Posty: 90
Skąd: Poznań
Wysłany: 2010-02-25, 21:06   

Wspaniały ten film - ale chyba tylko do obejrzenia a nie pobrania :( Ciekawy jest na tej samej brytyjskiej stronie film o latarnikach przypływających na swoją zmianę w latarni na wyspie Wight. A stara fotka Rozewia widziana ze stromej ścieżki prowadzącej ku plaży (dziś póki co nieczynnej ze względu na ruch i ostatnie osuwiska klifu) wyjątkowa! Prawdziwa uczta dla oczu! Pozdrawiam!
 
 
 
kotmonika 
Latarnica


Pomogła: 2 razy
Wiek: 51
Dołączyła: 02 Gru 2009
Posty: 90
Skąd: Poznań
Wysłany: 2010-02-25, 21:10   

Fritzek! A ta fotografia pochodzi z publikacji książkowej "Polska na morzu" z lat 30. XX wieku czy jednego z numerów "Polska na morzu" organu Ligi Kolonialnej i Morskiej? Jeśli tak, to z którego numeru i roku? Pozdrawiam!
 
 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2010-02-25, 21:16   

To jest zdjęcie (większe niż A-4) z książki - albumu "Polska na morzu" wydanego w 1939 r.
Jutro zrobię duży skan i wyślę Ci na maila.
_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
kotmonika 
Latarnica


Pomogła: 2 razy
Wiek: 51
Dołączyła: 02 Gru 2009
Posty: 90
Skąd: Poznań
Wysłany: 2010-02-25, 21:21   

Ja znalazłam na Allegro wydanie książki-albumu z 1935 roku. Być może to ta sama publikacja. Czy jeszcze jakieś inne nasze latarnie morskie są tam uwiecznione na fotografii?
 
 
 
kotmonika 
Latarnica


Pomogła: 2 razy
Wiek: 51
Dołączyła: 02 Gru 2009
Posty: 90
Skąd: Poznań
Wysłany: 2010-08-07, 21:41   

Rozewie w upalny dzień w lipcu 2010...
_________________
Latarniomaniaków i nie tylko zapraszam: latarnica.pl
 
 
 
kotmonika 
Latarnica


Pomogła: 2 razy
Wiek: 51
Dołączyła: 02 Gru 2009
Posty: 90
Skąd: Poznań
Wysłany: 2010-08-07, 21:45   

I widok na nieczynną latarnię Rozewie II z Baru "Pod Latarnią" oraz ulica największego marketingowca wśród latarników - Leona Wzorka.
_________________
Latarniomaniaków i nie tylko zapraszam: latarnica.pl
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl