Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Kontrowersje wokół wyzwolenia Chojnic
Autor Wiadomość
Michał Szafran 


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 30 Mar 2009
Posty: 264
Skąd: Sopot
Wysłany: 2010-02-16, 20:00   Kontrowersje wokół wyzwolenia Chojnic

Cytat:
W Chojnicach odbył się wykład "Wyzwolenie czy nowa okupacja" - związany z rocznicą wkroczenia do miasta Armii Czerwonej. Zorganizowało go stowarzyszenie Arcana Historii. Na zakończenie prezes stowarzyszenia Marcin Wałdoch powiedział: - Nie zgadzam się z tym, żeby mój burmistrz oddawał pokłon czerwonej gwieździe. To symbol totalitaryzmu. To trzeba napiętnować

Arseniusz Finster- Ulica 14 Lutego w naszym mieście to hańba - dodawał Zbigniew Reszkowski, chojniczanin. - Nic więc dziwnego, że mamy na urzędach takich, którzy dzisiaj składali kwiaty. O co chodzi? Pisze o tym Polska The Times Dziennik Bałtycki. Delegacja z chojnickiego ratusza złożyła kwiaty pod pomnikiem - zbiorową mogiłą żołnierzy radzieckich. Na czele stali Arseniusz Finster, burmistrz Chojnic i jego zastępca Edward Pietrzyk.

Gość spotkania dr. hab. Piotr Niwiński, wykładowca Uniwersytetu Danzigiego mówił: - Jeśli burmistrz uważa, że 14 lutego skończyła się gehenna, to ma pełne prawo składać kwiaty i zapalać znicze, ale nie jako burmistrz. Dlaczego na Litwie nie obchodzi się dnia wyzwolenia przez Rosjan? U nich obchodzony jest dzień zakończenia działań wojennych w Europie. Dlaczego w Wilnie i Lwowie Rosjanie nie byli witani kwiatami tak jak na Kaszubach? Dlaczego, kiedy w 1944 roku Niemcy wycofywali swe wojska, ludność cywilna uciekała z nimi? Bo znali swojego "wyzwoliciela". Dlatego uważam, że czcić pamięć poległych Sowietów na tych ziemiach powinny ich rodziny z Rosji, bo dla nich ta śmierć była tragedią.


Co na to Finster? - Nie oddaję co roku pokłonu w imieniu chojniczan, jednak pamiętam o tych prawie trzech tysiącach poległych żołnierzy radzieckich. Zrobiłem to dla uczczenia ich pamięci. Szanuję odmienne poglądy innych. Dałem temu dowód, udostępniając Chojnicki Dom Kultury na wykład i spektakl. I niech profesor mnie nie poucza, co mam robić. Burmistrzem jestem i w piątek, i w niedzielę, i w dzień, i w nocy. Wiem, co robili radzieccy żołnierze. Jeden z członków mojej rodziny też padł ich ofiarą. Nie sądzę, żeby pochowani w tym miejscu żołnierze byli tymi, którzy się tak zachowywali.


http://trojmiasto.gazeta....gwiezdzie_.html

No to okazało się, że jestem sowietofilem :!:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl