Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Kłanino / Klanin
Autor Wiadomość
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2009-01-14, 20:15   Kłanino / Klanin

Kłanino - ogród pałacowy?

527546611 Kłanino.jpg
Plik ściągnięto 42181 raz(y) 58,82 KB

_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
Ostatnio zmieniony przez villaoliva 2009-08-17, 22:57, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2009-04-05, 21:32   

Skan z folderu wystawy "Kaszuby północne na starych pocztówkach" przygotowanej przez Westpreußische Landesmuseum, prezentowej na zamku w Krokowej w roku 2001.

Kłanino pałac 1 .jpg
Plik ściągnięto 42053 raz(y) 84,43 KB

_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
guzzi 

Pomógł: 7 razy
Dołączył: 31 Sie 2009
Posty: 172
Skąd: 3miasto
Wysłany: 2009-11-27, 18:10   

Myślę, że warto porównać obecny stan pałacu w Kłaninie, ze względu na zmienioną w XIXw. elewację zewnętrzną.
Ciekawy i dość obszerny opis Kłanina znajduje się w Wikipedii.
Tak mało wiemy o ostatnich właścicielach pałacyku - von Grassach, tym bardziej, że (jak wynika z Wikipedii) byli spokrewnieni z Günterem Grassem, mocno zżyci z rodziną von Krockow z Krokowej, von Below z Rzucewa/Sławutówka, czy Hannemannami z Połczyna, czy "naszymi słynnymi" Rodenackerami z Celbowa.

Zdjęcie z http://www.panoramio.com/...=1&photo_page=4

3742250.jpg
źródło: www.panoramio.com by czantor
Plik ściągnięto 41764 raz(y) 91,35 KB

Ostatnio zmieniony przez ezet 2009-11-27, 18:22, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
guzzi 

Pomógł: 7 razy
Dołączył: 31 Sie 2009
Posty: 172
Skąd: 3miasto
Wysłany: 2009-11-29, 12:05   

Jeszcze jeden widoczek z Kłanina, letniej rezydencji von Grassów. Po pożarze w 1942 roku folwarku w Starzyńskim Dworze przeprowadzili się do pałacu, kupionego od Ustarbowskich za 20 tys. talarów.

M.Orłowicz w "Ilustrowanym przewodniku po województwie pomorskiem" z 1924 roku tak opisuje Kłanino: "(...) dwór w pięknym parku, własność von Grassa, w którym jest prześliczny okaz drzewa mamutowego. Drzewo to mające dopiero 70 lat, posiada pień o obwodzie 4,4m, a wierzchołkiem przewyższa już największe drzewa w sąsiedztwie(...)"

Należy dodać, że jako nieliczny z pałaców nie został zniszczony w czasie II WŚ, stał się siedzibą Technikum Rolniczego, później zaś ośrodkiem wczasowym jednej ze śląskich kopalń. Obecnie jest własnością prywatną i pełni funkcje hotelowe.

Klanino.jpg
źródło: "Mój przyjaciel trup " K.Wójcicki
Plik ściągnięto 41742 raz(y) 44,1 KB

 
 
guzzi 

Pomógł: 7 razy
Dołączył: 31 Sie 2009
Posty: 172
Skąd: 3miasto
Wysłany: 2009-11-29, 12:32   

Ciekawym śladem dotyczącym Kłanina jest krótki komentarz do filmu Söhne opowiadającym o losach rodziny Paetzold / Rodenacker z Celbowa zamieszczony przez potomkinię von Grassów - Friederike Hammer geb. Behrend von Grass:

"Herrn Koepp und allen Brüdern Paetzold ganz herzlichen Dank und Grüsse!
Wir fanden den Film außerordentlich gut, wir haben ihn sehr genossen, weil er so wahr und natürlich gezeigt und erzählt, und so wunderschön bebildert dargestellt ist. Es wäre schön, wenn er noch einmal gezeigt werden könnte, damit ich ihn noch einmal sehen und meinen Freunden und Verwandten, die ihn versäumt haben, empfehlen könnte.
Vor der Schau lasen wir in den unveröffentlichten Erinnerungen meines Vaters, Gerhard Behrend von Graß-Klanin, der als Nachbar mit den Grosseltern Rodenacker in Celbau befreundet war. Die Tochter Elisabeth hatte meine Eltern nach der Flucht in Schleswig Holstein besucht und hat ihnen die Geschichte, so weit sie sich bis dann entwickelt hatte, erzählt. Aber in 1974, als er seine Erinnerungen beendete, wusste mein Vater noch nicht das gute Ende, dass alle wieder einmal mit einander verbunden sein würden.
Ich erinnere mich als kleines Kind an den riesigen Nussbaum und seine Ernten, zu denen wir immer herzlich eingeladen waren (...)"

Następną informację prowadzącą do Kłanina znalazłem w Cristiane Wolff Atelier, która opowiada historię swojej babki Augusty, związanej z Kłaninem i przy okazji z rodziną von Grass.

Byłoby niezwykle cenne, zaprosić tych Państwa (może za pośrednictwem Jerzego (jeśli śledzi nasz wątek lub kogoś kto zna jęz. niemiecki) do dyskusji na naszym forum.
 
 
Jerzy 

Wiek: 79
Dołączył: 10 Lut 2009
Posty: 84
Skąd: Heidelberg
Wysłany: 2010-01-12, 12:51   

Dopiero wczoraj znalazłem ten post. :oops:
Mój brat Klaus ma luźny kontakt z panią Hammer, która od dłuższego czasu żyje w Anglii. Od niej otrzymaliśmy fragmenty niepublikowanych wspomnień jej ojca, które zawierają wiele interesujących szczegółów dotyczących historii Pomorza w latach 1919 – 45.
Ja mógłbym nawiązać kontakt z panią Hammer i z panią Wolff, ale nie wiem w jaki sposób mogłyby one praktycznie uczestniczyć w forum. Ja nie jestem w stanie tłumaczyć wszystkich postów.
_________________
Jerzy P.
 
 
guzzi 

Pomógł: 7 razy
Dołączył: 31 Sie 2009
Posty: 172
Skąd: 3miasto
Wysłany: 2010-01-12, 19:57   

Dzięki Jerzy za "przełamanie poświątecznej ciszy" w temacie puckim, no i oczywiście wyjaśnienia dotyczące Waszych kontaktów z potomkami Grassów. Rzeczywiście, pomysł uczestnictwa w naszym forum, osób nie piszących po polsku jest trudny do realizacji, aczkolwiek szkoda historii Kłanina, tak mało można o nim przeczytać w dostępnej literaturze. Może ezet, ma jakiś pomysł, a może już ktoś obcojęzyczny pisał na Wolnym Forum Danzig?
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2010-01-12, 21:02   

Ano był już taki przypadek. Mam nadzieję, że będzie ich więcej.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Jerzy 

Wiek: 79
Dołączył: 10 Lut 2009
Posty: 84
Skąd: Heidelberg
Wysłany: 2010-01-16, 15:49   

Czy mam zaprosić obie panie na dyskusję w języku niemieckim?
_________________
Jerzy P.
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2010-01-16, 15:52   

Jeśli się tylko zgodzą to oczywiście!
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Jerzy 

Wiek: 79
Dołączył: 10 Lut 2009
Posty: 84
Skąd: Heidelberg
Wysłany: 2010-01-18, 16:11   

Pani Hammer wyraziła duże zainteresowanie. Musimy tylko parę tygodni zaczekać, bo obecnie przebywa w Bombaju i jej mąż jest poważnie chory. Planowy powrót do Anglii 19. lutego.

Pani Wolff napisała mi miłego maila. Podziękowała za zaproszenie ale wyraziła obawę przed barierą językową. Może się jeszcze inaczej zdecyduje (po 19.02?)
_________________
Jerzy P.
 
 
Hochstriess 


Pomogła: 7 razy
Wiek: 54
Dołączyła: 09 Maj 2008
Posty: 1312
Skąd: Wrzeszcz, Świńskie Łąki
Wysłany: 2010-01-18, 16:24   

Od biedy można korzystać z translatorów internetowych, jakoś się zrozumiemy, myślę. Mój niemiecki jest zdecydowanie za słaby na tłumaczenie (ale ciągle i z uporem nad nim pracuję), więc nie mogę obiecać tłumaczenia. :-)
 
 
 
guzzi 

Pomógł: 7 razy
Dołączył: 31 Sie 2009
Posty: 172
Skąd: 3miasto
Wysłany: 2010-01-18, 16:32   

No, to pięknie. Dzięki Wam:Jerzy, Hochstriess i villaoliva możemy mieć ciekawy temat.
Mit freundlichen Grüßen
 
 
Jerzy 

Wiek: 79
Dołączył: 10 Lut 2009
Posty: 84
Skąd: Heidelberg
Wysłany: 2010-01-21, 09:38   

Za zezwoleniem pani Wolf załączam jej odpowiedź, którą otrzymałem 17.01:

Guten Abend Herr Petzold,
danke für die Einladung. Ich habe einen Blick ins Forum geworfen und mich an den schönen Bildern erfreut. Polnisch kann ich leider nicht, da wird es doch schwierig der Diskussion zu folgen. Ich selbst war vor 15 Jahren zu Besuch bei Verwandten in Klanin und habe mir die alten Höfe und das Geburtshaus meiner Oma angeschaut. Ein wunderschönes Land. Einmal habe ich einen Stammbaum unser Familie gesehen, der bis ca.1750 zurück ging und tatsächlich waren mehrere meiner Vorfahren besonders als Schweinhirten aufgeführt. Das fand ich faszinierend.

Viele Grüße,
Christiane Wolff
_________________
Jerzy P.
 
 
guzzi 

Pomógł: 7 razy
Dołączył: 31 Sie 2009
Posty: 172
Skąd: 3miasto
Wysłany: 2010-01-21, 17:49   

Sehr geehrte Frau Christine,
Wir danken für Ihre Antwort und laden Sie für unseres Forum ein. Sie koennen deutsch schreiben (bis dann fangen wir das Thema Klanino an). Wir warten für Ihre Erinnerungen an Klanino.
Grüße,
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl