Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: fritzek
2009-11-03, 21:57
Stare lampy uliczne + słupy trakcyjne
Autor Wiadomość
colacoca 

Dołączył: 17 Lut 2009
Posty: 100
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2009-03-05, 20:55   

i pomyśleć, że jeszcze wiosną zeszłego roku za tą bramą stała hala produkcyjna - a na jej suficie - oczywiście lampy...

Tym razem przebrzmiałe już i dziś nieistniejące świadectwo powojnia

była hala stoczni.jpg
Plik ściągnięto 33243 raz(y) 113,18 KB

 
 
colacoca 

Dołączył: 17 Lut 2009
Posty: 100
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2009-03-28, 21:41   

wciąż tereny przystoczniowe: Jana z Kolna i Marynarki Polskiej

DSC_3139.jpg
Plik ściągnięto 33127 raz(y) 116,57 KB

DSC_3170.jpg
Plik ściągnięto 33127 raz(y) 100,29 KB

DSC_3318.jpg
Plik ściągnięto 33127 raz(y) 81,54 KB

DSC_3330.jpg
Plik ściągnięto 33127 raz(y) 20,28 KB

DSC_3342.jpg
Plik ściągnięto 33127 raz(y) 114,11 KB

 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2009-06-29, 22:06   

Stary nitowany słup energetyczny przy ul. Obrońców Westerplatte w Nowym Dworze Danzigim. Prawdopodobnie przeżyje swoich dużo młodszych żelbetowych "sąsiadów" którzy się rozpadają...

NDG 3.jpg
Plik ściągnięto 32944 raz(y) 60,33 KB

_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
Klasyk_Light 

Dołączył: 25 Paź 2009
Posty: 98
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-10-25, 22:47   

colacoca napisał/a:
znalazłem takie: słup i latarnię - całkowicie betonowe konstrukcje, na pewno z międzywojnia...trudno mówić o walorach artystycznych :-) ale... kolejny dowód technicznej tym razem przeszłości


No, no - lekka przesada z tym "całkowicie betonowe" :hihi: - oprawa oświetleniowa jest jak najbardziej metalowa :lol:

Ale sorry, witam wszystkich - tu Staszek z Warszawy - miłośnik oświetlenia ulicznego i w ogóle oświetlenia - czy mam tu bratnie dusze z tej bajki??? :flaga:

A teraz ad rem:

Słup, rzecz jasna, betonowy. Przedwojenny - Si!

Ale latarnia (a właściwie Oprawa Oświetleniowa) to właśnie oprawa typu ORZ-1 - to Królowa polskich klasyków :idea:
Ona pochodzi z lat 60-tych ubiegłego stulecia.

Co do walorów artystycznych - widze je tu w pełnej krasie!

Tak zabytkowe słupy i wysięgniki betonowe to unikaty niesamowite! I nie są "z metra cięte", tylko to robota z feelingiem, z duszą po prostu.


Sama oprawa oświetleniowa typu ORZ-1 to wśród fanatyków oświetlenia Królowa Klasyków czyli królowa opraw klasycznych (tych z PRL i wcześniejszych)

Musze tu pobobrowac po forum, może tematy oświetleniowe znajde tu gdzieś także i wesprę Was interpretacją zdjęć czy kwestii z tym związanych, OK?





Załączam małe info o tej wspaniałej oprawie ORZ-1:

Lata produkcji: 1963-1966
Modele: brak danych
Źródło: Światła wysokoprężna lampa rtęciowa
Moc: 250W
Ilość źródeł światła: 1
Rodzaj: otwarta
Zastosowanie: drogi, ulice, tereny otwarte, hale fabryczne

źródło: [www.oprawy.info] - polecam, tam są niemal wszystkie oprawy oświetleniowe :lol:

też Forum Oświetleniowe, warto looknąć :lol:

PS- lekko dziwnie działa to forum, bo chciałem w pełni zacytowac posta coca-coli z: Wysłany: 2009-03-05, 20:43
ale w efekcie nie pokazały sie jegpo załączniki - chodziło mi o te zdjęcia słupów betonowych
Jak cytowac posta, żeby widac było załączniki czyli fotki?
_________________
Pozdrawiam
Staszek
Ostatnio zmieniony przez Klasyk_Light 2009-10-25, 22:56, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Hochstriess 


Pomogła: 7 razy
Wiek: 54
Dołączyła: 09 Maj 2008
Posty: 1312
Skąd: Wrzeszcz, Świńskie Łąki
Wysłany: 2009-10-25, 22:56   

No takiego speca to ja jeszcze nie widziałam! :-)
 
 
 
Klasyk_Light 

Dołączył: 25 Paź 2009
Posty: 98
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-10-25, 23:03   

Hochstriess napisał/a:
No takiego speca to ja jeszcze nie widziałam! :-)


Spiesze wyjaśnić, że przepraszam - bo sie jeszcze w miśka nie ukłoniłem - ale zaraz to nadrobię we właściwym miejscu :oops: ;-)
_________________
Pozdrawiam
Staszek
 
 
Pepo 


Pomógł: 10 razy
Wiek: 39
Dołączył: 05 Lip 2008
Posty: 547
Skąd: Dolny Wrzeszcz
Wysłany: 2009-10-26, 15:14   Re: Witam świecąco i radośnie :)

Klasyk_Light napisał/a:

- miłośnik ( oświetlenia ulicznego i w ogóle oświetlenia - czy mam tu bratnie dusze z tej oświetleniowej bajki???



... byłem kiedyś w Berlinie-Tiergarten i dotarłem tam nocą do jedynego w swoim rodzaju muzeum na wolnym powietrzu, gdzie eksponaty stoją w parku, a są nimi... zabytkowe latarnie uliczne z całego świata. Niesamowite wrażenie. Obok jest tama, płynie kanał, a lampy (niektóre o fantazyjnych kształtach, wiekowe lub mniej) błyszczą porozrzucane po alejkach w parku. I jeśli takie doświadczenie upoważnia do nazwania mnie miłośnikiem oświetlenia, to jestem nim w 100% :)

Szkoda, że takiego czegoś (chociaż namiastki, takie lapidarium latarni :) nie ma w Danzigu...
 
 
Hochstriess 


Pomogła: 7 razy
Wiek: 54
Dołączyła: 09 Maj 2008
Posty: 1312
Skąd: Wrzeszcz, Świńskie Łąki
Wysłany: 2009-10-26, 15:30   

Oto dla Ciebie zdjęcia lampy (jednej, to jest ta sama lampa, którą oznaczyłeś jako dwie i nie wygląda na starą, raczej na replikę) z kościoła na ulicy Łąkowej na Dolnym Mieście. Więcej, w lepszej rozdzielczości mogę wysłać mailem.
:-)

PA263185.JPG
Plik ściągnięto 32745 raz(y) 54,75 KB

PA263188.JPG
Plik ściągnięto 32747 raz(y) 70,26 KB

PA263187.JPG
Plik ściągnięto 32747 raz(y) 58,17 KB

 
 
 
Klasyk_Light 

Dołączył: 25 Paź 2009
Posty: 98
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-10-27, 08:33   

Dzięki!

To są repliki dawnych opraw

Ta akurat z firmy Albany
_________________
Pozdrawiam
Staszek
 
 
Klasyk_Light 

Dołączył: 25 Paź 2009
Posty: 98
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-10-27, 23:46   Re: Witam świecąco i radośnie :)

Pepo napisał/a:
Klasyk_Light napisał/a:

- miłośnik ( oświetlenia ulicznego i w ogóle oświetlenia - czy mam tu bratnie dusze z tej oświetleniowej bajki???



... byłem kiedyś w Berlinie-Tiergarten i dotarłem tam nocą do jedynego w swoim rodzaju muzeum na wolnym powietrzu, gdzie eksponaty stoją w parku, a są nimi... zabytkowe latarnie uliczne z całego świata. Niesamowite wrażenie. Obok jest tama, płynie kanał, a lampy (niektóre o fantazyjnych kształtach, wiekowe lub mniej) błyszczą porozrzucane po alejkach w parku. I jeśli takie doświadczenie upoważnia do nazwania mnie miłośnikiem oświetlenia, to jestem nim w 100% :)

Szkoda, że takiego czegoś (chociaż namiastki, takie lapidarium latarni :) nie ma w Danzigu...


No - mocno zazdroszczę! :-/ tej wizyty w Berlinie

A przy okazji, masz jakiś link do tego muzeum?

Mogę śmiało stwierdzić, że Pepo jest Miłośnikiem Oświetlenia - i w ten sposób juz nie jestem sam :hihi:
Zapraszam na stronę http://www.oprawy.info

Teraz pytanie do wszystkich - czy w Danzigu (albo w okolicy) są gdzies czynne lub nieczynne latarnie gazowe??? - lub gazowe, ale wyposażone już w oświetlenie elektryczne (bo i takie przypadki sie zdarzają)

Poza tym powinny w Danzigu być tzw. pastorały, czyli słupy latarniowe, tak specjalnie wykręcone u góry jak laska Mikołaja, a na końcu tego "wysięgnika" wiszą oprawy uliczne, często dodatkowo posiadające wbudowane w ten słup specjalne mechanizmy (tzw. windki korbowe) służące do mechanicznego opuszczania i podnoszenia samych opraw w celach remontu lub napraw. Kiedyś opiszę to bliżej w nowym wątku, bo jestem wielkim fanem tych niezwykla już dziś rzadko spotykanych mechanizmów :flaga:

będę wdzięczny za każdą sugestię, zdjęcie czy pomoc co do tych pastorałów lub mechanizmów w nich wbudowanych (a były one także stosowane na elewacjach budynków i wówczas służyły do opuszczania latarni wiszącej na tzw. przewieszce, nad środkiem ulicy)

O, zresztą zaraz, to tu na tym forum przed chwilą znalazłem zdjęcie takiej przedwojennej przewieszki:

Tu z kolei widzimy latarnie (gazowe ? :roll: ) w Gdyńskim Muzeum Motoryzacji

Gdynskie Muzeum Motoryacaji.jpg
Plik ściągnięto 32731 raz(y) 119,38 KB

kolibki_przejcie_graniczne_1939.jpg
Plik ściągnięto 32734 raz(y) 49,67 KB

_________________
Pozdrawiam
Staszek
 
 
Klasyk_Light 

Dołączył: 25 Paź 2009
Posty: 98
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-10-28, 00:07   

Załączam jeszcze zdjęcie z tego forum, na którym widać, że oprawa uliczna wisi na przewieszce i elementy tam (sprzęgło elektryczno-mechaniczne) użyte mówią jednoznacznie o tym, że oprawa ta była opuszczana za pomocą mechanizmu windki korbowej, umocowanej na elewacji budynku.

Czy ktoś zna takie przewieszki? i takie miejsca, gdzie są lub mogły kiedyś być?


P.S.
Szkoda, że posta mozna zmienić tylko do 10 min. Jestem na kilku forach, ale tam można posty zmieniać kiedy wola.

Windki.jpg
Plik ściągnięto 32725 raz(y) 109,68 KB

_________________
Pozdrawiam
Staszek
 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2009-10-28, 00:32   

Staszku!
Proszę zamieszczaj kolejne posty w wątku o starych lampach i słupach. Szkoda, żeby były w Twoim wątku powitalnym. Posty przenoszę.

A na deser dokładam coś, co być może Cię zainteresuje. Na moje laickie oko, to destrukt latarni gazowej na Biskupiej Górce w Danzigu.

latarnia1.JPG
Plik ściągnięto 32719 raz(y) 130,51 KB

_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
Kuglow 
Szatan zjada


Pomógł: 12 razy
Wiek: 51
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 804
Skąd: Marienburg
Wysłany: 2009-10-28, 01:12   

Klasyk_Light napisał/a:
Załączam jeszcze zdjęcie z tego forum, na którym widać, że oprawa uliczna wisi na przewieszce i elementy tam (sprzęgło elektryczno-mechaniczne) użyte mówią jednoznacznie o tym, że oprawa ta była opuszczana za pomocą mechanizmu windki korbowej, umocowanej na elewacji budynku.

Czy ktoś zna takie przewieszki? i takie miejsca, gdzie są lub mogły kiedyś być?


W Malborku na elewacji wschodniej kościoła św.Jana znajduje się pozostałość po windce korbowej. Być może to element przewieszki. Na zdjęciu dolnym widać umiejscowienie mechanizmu.

zdjęcia skopiowane z http://www.marienburg.pl/...er=asc&start=30

mechanizm przewieszki1.jpg
Plik ściągnięto 32706 raz(y) 112,72 KB

mechanizm przewieszki3.JPG
Plik ściągnięto 32706 raz(y) 71,85 KB

 
 
Klasyk_Light 

Dołączył: 25 Paź 2009
Posty: 98
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-10-28, 23:19   

fritzek napisał/a:
Staszku!
Proszę zamieszczaj kolejne posty w wątku o starych lampach i słupach. Szkoda, żeby były w Twoim wątku powitalnym. Posty przenoszę.



Tak. Sorry, może troche nabałaganiłem na wstępie :oops: - dzięki za przeniesienie.

fritzek napisał/a:
Staszku!


A na deser dokładam coś, co być może Cię zainteresuje. Na moje laickie oko, to destrukt latarni gazowej na Biskupiej Górce w Danzigu.

Tak, chyba masz rację. Tego jeszcze moje oczęta nie widziały, ale skłaniam sie ku Twojej koncepcji, że to pozostałość po latarni gazowej - widac rurkę w środkowej części tego wysięgnika, to pewnie rura od gazu świetlnego

Piękny egzemplarz - Dzięki :shock: :mrgreen:
_________________
Pozdrawiam
Staszek
 
 
Klasyk_Light 

Dołączył: 25 Paź 2009
Posty: 98
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-10-28, 23:41   

:arrow: Kuglow


Za Chiny Ludowe nie da sie ujrzeć żadnej foty na tym forum, co mi podałeś:
http://www.marienburg.pl/...er=asc&start=30

Czemu?

Co więcej, próba zarejestrowania nie udaje się - wielokrotnie próbowałęm, melduje mi: Nieprawidłowy Kod

- nonsens, przepisuję dokładnie te 4 cyfry 9343 (ale wciąż te same przy koplejnych prónbach, więc może ten generator liczb losowych się im zepsuł?)
_________________
Pozdrawiam
Staszek
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl