Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Schron przeciwlotniczy na ul. Podwale Staromiejskie
Autor Wiadomość
DARKER 


Dołączył: 02 Mar 2009
Posty: 148
Skąd: Urbs Gydannyzc
Ostrzeżeń:
 2/3/4
Wysłany: 2009-04-08, 02:52   

Moi Drodzy, przestańmy się droczyć i wrzucać w siebie cytatami. Nie obrażajmy siebie nawzajem. Z tego co widzę to każdy z nas jest już w wieku mogącym świadczyć o pewnym doświadczeniu życiowym. Także proszę Was bardzo zachowajmy powagę dyskusji. Owszem nie jestem tu administratorem ale zależy mi na tym aby w końcu usłyszeć konkret w tym temacie. Tak jak napisałem wcześniej prawda leży gdzieś pośrodku. Tylko jaka ona jest?
_________________
Nec Temere Nec Timide
 
 
MuMu 

Wiek: 53
Dołączyła: 08 Kwi 2009
Posty: 33
Skąd: znienacka
Wysłany: 2009-04-08, 12:53   

moje dziecięcię, przynoś mnie do domu właśnie tego typu historię z U-7demki. O ile pamiętam z bardzo wczesnego dzieciństwa, to były tam też toalety publiczne. ale mogłam coś pomylić.
 
 
wooold 

Wiek: 61
Dołączył: 02 Lip 2008
Posty: 10
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2009-04-08, 15:40   schron

Nigdy nie było tam publicznej toalety ! --- a co do mojej wypowiedzi , to rzeczywiście troche niecenzuralna , jesli kogoś uraziłem to serdecznie przepraszam !
 
 
MuMu 

Wiek: 53
Dołączyła: 08 Kwi 2009
Posty: 33
Skąd: znienacka
Wysłany: 2009-04-08, 17:08   

widzisz... a ja jestem niemal pewna że były tam toalety publiczne.. jakoś tak w latach 70.. przynajmniej w tej części od pomnika Sobieskiego.. być może się mylę.. może się mnie jakieś obrazy z dzieciństwa ponakładały na siebie. czasem tak bywa. i wtedy każdy ma.. swoją prawdę.
 
 
Ponury 
majster


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 889
Skąd: Gdańsk-Brętowo
Wysłany: 2009-04-08, 20:40   

Także jakoś kojarzę tam toalety i to jeszcze około 1990 roku?
_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.
 
 
 
Feldfebel 
Feldfebel IR52


Dołączył: 17 Gru 2008
Posty: 290
Skąd: Danzig
Wysłany: 2009-04-09, 07:04   

Wejście do toalet kojarze do strony baszty.Z resztą określenie toaleta to chyba zbyt wiele-przypominało to bramy Mordoru ;)
_________________
Pro Gloria et Patria!
 
 
Anker 

Dołączył: 02 Lip 2009
Posty: 36
Skąd: Gdańsk
Ostrzeżeń:
 1/3/4
Wysłany: 2009-08-02, 06:49   

DARKER napisał/a:
Tylko jaka ona jest?


Sądzę ze do zalania tego schronu w marcu 1945r mógł się przyczynic kanał wodny będący odnogą głównego kanału Raduni.
Trasa przepływu tego kanału przebiegała wzdłuż dzisiejszego Podwala Staromiejskiego co można prześledzic na przedwojennych mapach Danziga /Danzig/ gdzie jest on na ogół uwidoczniony.
Mój ojciec wspominając swój przyjazd do Danziga w 1946r mówił że u wylotu ul.Pańskiej był w tym czasie głęboki lej po bombie lotniczej.
Byc może to wybuch tej bomby spowodował rozszczelnienie się kanału i zalanie schronu.
Tylko w ten sposób jak sądzę można wytłumaczyc pojawienie się nagle takiej ilości wody w tym miejscu.
Do zdarzenia doszło wczesną wiosną 1945r był to czas roztopów i poziom wody w w głównym korycie kanału Raduni był z pewnością wysoki.
Teorie że zalanie schronu było działaniem celowym /zbrodnia wojenną/ są wdlug mnie pozbawione sensu.
Był to po prostu nieszczęśliwy zbieg okoliczności które doprowadziły do tragedii.
No i ciekawe kto wpadł na szatański pomysł aby zlokalizowac schron przeciwlotniczy poniżej poziomu koryta czynnego kanału wodnego?
Tego nie dowiemy się nigdy.
 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2009-08-02, 11:08   

Tylko, że nie było żadnego zalania. Poza tym kanał wzdłuż Podwala nie istniał od kilkudziesieciu lat. W pobliżu tego schronu nie było w '45 r. żadnej wody zdolnej zalać schron.
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
Anker 

Dołączył: 02 Lip 2009
Posty: 36
Skąd: Gdańsk
Ostrzeżeń:
 1/3/4
Wysłany: 2009-08-02, 13:10   

Grün napisał/a:
Poza tym kanał wzdłuż Podwala nie istniał od kilkudziesieciu
lat.


Na planie dostępnym na stronie www.mapy.eksploracja.pl w dziale Trójmiasto mapy pojedyncze kanał ten jest zaznaczony.
Mapa "Plan des Danziger Industriegelandes" i sporządzono ją w 1930r.
Oprócz tego kanału istniał jeszcze drugi który wypływał z głównego kanału Raduni na wysokości Wielkich Młynów i łączył się z nim na wysokości ul.Karpiej.
Ten kanał był czynny jeszcze jakiś czas po IIW.
Sądzę że na podstawie relacji jednego świadka nie można jednoznacznie twierdzic że jakieś zdarzenie nie miało miejsca.
Jest to swego rodzaju nadużycie.
Osobiście miałem kontakt z dwiema osobami które przeżyły IIWŚ w Danzigu i potwierdzały w rozmowach że takie zdarzenie miało miejsce.
Prawdę powiedziawszy piszac poprzedni post chciałem pobawic się w detektywa, i spróbowac rozwikłac zagadkę skąd sie mogła pojawic woda w tym schronie.
To czy w tym schronie utopili się jacyś Niemcy czy nie obchodzi mnie jakoś mniej.
W końcu kto sieje wiatr ten zbiera burzę czyż nie?
 
 
Feldfebel 
Feldfebel IR52


Dołączył: 17 Gru 2008
Posty: 290
Skąd: Danzig
Wysłany: 2009-08-02, 17:48   

Anker napisał/a:
To czy w tym schronie utopili się jacyś Niemcy czy nie obchodzi mnie jakoś mniej

Cóż...poczułem się jak za PRL-u czytając to zdanie...
_________________
Pro Gloria et Patria!
 
 
Ponury 
majster


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 889
Skąd: Gdańsk-Brętowo
Wysłany: 2009-08-02, 20:48   

A myślisz że szeregowego Niemca obchodzi na przykład kto i dlaczego zginął w Piaśnicy czy też jakoś tak mniej? :-D Popytaj. A potem dziw się że niektórzy Polacy mają podobne zdanie...

Ja tego nie popieram, ale nie zwalajmy wszystkiego na PRL.
_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.
 
 
 
Feldfebel 
Feldfebel IR52


Dołączył: 17 Gru 2008
Posty: 290
Skąd: Danzig
Wysłany: 2009-08-02, 21:11   

Ponury napisał/a:
A myślisz że szeregowego Niemca obchodzi na przykład kto i dlaczego zginął w Piaśnicy czy też jakoś tak mniej? Popytaj. A potem dziw się że niektórzy Polacy mają podobne zdanie...

Nie zwlania to do bycia lepszym człowiekiem niz ci "szeregowi" jakiejkolwiek nacji..ot tak po prostu,przynajmniej ja tak do tego podchodze..Interesuje mnie to czy w tym schronie faktycznie ktos kogoś celowo potopił-człowiek człowieka..
_________________
Pro Gloria et Patria!
 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2009-08-03, 19:35   

W tym schronie byli ludzie. Nie Niemcy.
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
Feldfebel 
Feldfebel IR52


Dołączył: 17 Gru 2008
Posty: 290
Skąd: Danzig
Wysłany: 2009-08-03, 20:18   

Grün napisał/a:
W tym schronie byli ludzie. Nie Niemcy.

Właśnie-i to jest najważniejsze.
_________________
Pro Gloria et Patria!
 
 
Zdzislaw 
Foregreen


Wiek: 68
Dołączył: 28 Sie 2008
Posty: 51
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2009-08-20, 22:25   

Feldfebel napisał/a:
Wejście do toalet kojarze do strony baszty.Z resztą określenie toaleta to chyba zbyt wiele-przypominało to bramy Mordoru ;)


Pamięć ludzka jest zawodna, ale wg mej nie było tam nigdy żadnych toalet. To jest tylko domniemanie, ale sądzę, iż "toaleta" kojarzy się z zejściem podziemnym, a raczej dwoma zejściami do schronu pod (przy) Halą Targową. Jednio wejście było na skrzyżowaniu ul. Podwale Staromiejskie - Lawendowa (tam gdzie dzisiejsze wejście do U7, a drugie od strony Pańskiej - Podwale (Bardziej Pańska). Takie zejścia były również charakterystyczne dla niektórych "toalet publicznych" a zatem mogą rodzic takie skojarzenie. Tuż przy dzisiejszym zejściu do U-7 stała przez lata "budka z piwem". Zaiste, prawdziwa, drewniana i okragła. Może niektórzy moi rówieśnicy będą pamiętać jakże charakterystyczne ślizgi (pochylnie) wykonane z drewna po których staczano do podziemi schronu (a ówczesnego magazynu) beczki i skrzynki...
_________________
Światełko w tunelu — to reflektory nadjeżdżającego pociągu.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl