Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zagadki, podchody, urban playground
Autor Wiadomość
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-07-21, 13:26   Zagadki, podchody, urban playground

Miejskie gry rządzą na ulicach

Cytat:
Danzigie zgadywanki zaczęły pojawiać się już kilka lat temu na stronie internetowej Akademii Rzygaczy (www.rzygacz.webd. pl), skupiającej miłośników miasta. - Zaczęliśmy zamieszczać fotografie, na których widać np. detale architektoniczne, rzeźby, nietypowe rynny czy dekoracje. Uczestnik zabawy miał rozszyfrować, gdzie dany fragment można znaleźć - opowiada Aleksander Masłowski, rektor akademii, na co dzień przewodnik po Trójmieście. - Przez parę lat mieliśmy niezłą zabawę, bo z czasem zadania koncentrowały się na coraz trudniejszych do odnalezienia i bardziej szczegółowych elementach. W sumie zamieściliśmy ponad 600 zagadek. Trzeba było np. zlokalizować zwieńczenie rynny w kształcie żuka albo żaby. Całe grupy wychodziły w miasto, żeby ich poszukać. Tym sposobem stworzyliśmy nawet cały Ogród Zoologiczny przy Akademii Rzygaczy.

Faktycznie, przeciętny mieszkaniec Danziga nawet nie ma pojęcia, w jakim miejskim zoo żyje. Wystarczy spacer po Głównym Mieście i uważna obserwacja mijanych budynków, żeby niczym z gęstego buszu zaczęły wyłaniać się znajome kształty, takie jak choćby gryf halowy, kameleon ratuszowy czy lew chlebnicki (nietypowe nazwy nadali im sami uczestnicy gry), na co dzień nieuchwytne zabieganym przechodniom. Ich obecność postanowili wykorzystać jednak pomysłodawcy miejskich gier. Zorganizowane zabawy w odkrywanie sekretów miasta zaczęły pojawiać się na lokalnych forach i portalach internetowych (np. Wolne Forum Danzig czy Forum Dawny Danzig).

- Zwykle są to wątki tematyczne, jak odnajdywanie pozostałości po wojennych kulach w ścianach budynków czy niemieckich napisów - mówi Masłowski. - Niedawno czekałem na ulicy na kolejną grupę turystów, którą miałem oprowadzić po śródmieściu, gdy podbiegła do mnie grupa graczy, dzierżących w dłoniach wydrukowaną kartę ze zdjęciami dekoracji na danzigich kamienicach. Poprosili o pomoc w ich odnalezieniu. Jako przewodnik i znawca Danziga od razu je rozpoznałem. Szybko pobiegli dalej, zgodnie z moimi wskazówkami.

- Na naszym forum to zabawa tylko wirtualna. Ktoś wrzuca na stronę fotozagadkę - czasem są to stare przedwojenne zdjęcia, a zadanie polega na tym, żeby rozpoznać, którą część miasta przedstawia - mówi Izabela Sitz-Abramowicz z Wolnego Forum Danzig. - Często są to też trudne do identyfikacji szczegóły, jak np. ułożony z mozaiki herb Danziga w Nowym Porcie. Jedynie ktoś, kto naprawdę dużo chodzi po mieście, będzie w stanie go rozpoznać.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Grün 
Oberwasserspeier


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 1468
Skąd: Wolne Miasto
Wysłany: 2009-07-21, 20:06   

Nie określiłem siebie jako "znawcy". Aż taki zarozumiały to ja jeszcze nie jestem.
_________________
Z wyrazami...
prof. wirt. Grün
Nowe w Akademii: O Hausmarkach
Felietony historyczne na MMTrójmiasto
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-07-21, 22:11   

znawca «osoba dobrze się na czymś znająca»

Jak najbardziej pasuje :-D
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-07-24, 23:32   

Jeśli ktoś ma ochotę to zapraszam do zabawy (nie tylko dla dzieci) :-)

:arrow: OLIWA – MIEJSCE GDZIE ZATRZYMAŁ SIĘ CZAS
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl