Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: feyg
2009-06-13, 08:27
Polska Marynarka Wojenna
Autor Wiadomość
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2009-05-09, 09:06   

Znalazłem Forum oksywskim współczesne zdjęcie budynku przed którym sfotografował się ojciec Villi. W dalszym ciągu pełni funkcję jadalni:
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-05-17, 02:00   

Piosenka marynarzy z ORP Wicher 1935 (z filmu Rapsodia Bałtyku)




Oraz dokument o ORP Błyskawica z 1965 roku.



I jeszcze wywiad z 18 XII 1939 dla BBC z kpt. Janem Grudzińskim z ORP Orzeł na temat ucieczki z Tallina. Pół roku później Kapitan Grudziński zginął wraz z całą swoją załogą na Morzu Północnym. Prawdopodobnie Orzeł wszedł na minę.

_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
MARIUSZSOP 
STAWOWIE

Wiek: 63
Dołączył: 04 Cze 2009
Posty: 16
Skąd: sopot
Wysłany: 2009-06-14, 13:19   

Wrzucam dwie fotki z wlasnych zbiorow moze ktos rozpozna te okrety,fotki chyba z lat 50tych.
_________________
ŻEBY POLSKA BYŁA POLSKĄ
 
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2009-06-14, 14:49   

MARIUSZSOP napisał/a:
Wrzucam dwie fotki z własnych zbiorów możne ktoś rozpozna te okręty, fotki chyba z lat 50tych.

Stawiam na powojenny niszczyciel ORP "Wicher" (II)

źródło zdjęć uzbrojenia
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
MARIUSZSOP 
STAWOWIE

Wiek: 63
Dołączył: 04 Cze 2009
Posty: 16
Skąd: sopot
Wysłany: 2009-06-14, 15:17   

Dzieki bardzo ale wieze z moich fotek nie bardzo mi pasuja do WichraII moze sie myle,te fotki mam chyba po moim chrzestnym ktory sluzyl na GromieII nie wiem napewno.
_________________
ŻEBY POLSKA BYŁA POLSKĄ
 
 
 
MARIUSZSOP 
STAWOWIE

Wiek: 63
Dołączył: 04 Cze 2009
Posty: 16
Skąd: sopot
Wysłany: 2009-06-14, 15:43   Demagi

Prosze uzytkownikow o jakies fotki i i nformacje o losach tych okretow ktore byly dosc wazne w naszej flocie wiec mozna im poswiecic chwile uwagi,moj ojciec sluzyl na SD22 od 1958r zdaje mi sie ze okrety te zostaly wycofane na poczatku lat 70tych.
Wrzucam fotki SD21 i fotki czesci zalogi z SD22,jak mozecie to prosze o info i jakies foty tych okretow.Pozdrawiam.
_________________
ŻEBY POLSKA BYŁA POLSKĄ
 
 
 
pawel_45 

Pomógł: 13 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 282
Wysłany: 2009-06-14, 15:53   

feyg napisał/a:
...Stawiam na powojenny niszczyciel ORP "Wicher" (II)...

Czemu tak uważasz? - mnie się widzi siedem liter na kołach ratunkowych - więc lepiej pasuje do ORP GROM. Jeśli uda się skanować w dużej rozdzielczości fragment fot.z kołem ratunkowym - to będzie wyjaśnienie. Na pokładzie wydaje mi się dostrzegać mundurowych w radzieckich szynelach. Może to z uroczystości przekazania okrętu w 1957r. polskiej załodze? Pozdrawiam.
 
 
MARIUSZSOP 
STAWOWIE

Wiek: 63
Dołączył: 04 Cze 2009
Posty: 16
Skąd: sopot
Wysłany: 2009-06-14, 16:13   

Wlasnie moj chrzestny byl jednym z marynarzy co obejmowali GromaII a wczesniej przyprowadzil Dar Pomorza do Gdyni po wojnie,mysle ze te fotki to wlasnie od niego pochodza poznniej sluzba na ORP WARSZAWA Ii tak se poszedl na emerytke.
_________________
ŻEBY POLSKA BYŁA POLSKĄ
 
 
 
MARIUSZSOP 
STAWOWIE

Wiek: 63
Dołączył: 04 Cze 2009
Posty: 16
Skąd: sopot
Wysłany: 2009-06-14, 16:14   

A Rosjan na tych fotach widac dosyc dobrze to moze byc przekazanie tego okretu.
_________________
ŻEBY POLSKA BYŁA POLSKĄ
Ostatnio zmieniony przez villaoliva 2009-06-14, 20:56, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2009-06-14, 16:18   

pawel_45 napisał/a:
feyg napisał/a:
...Stawiam na powojenny niszczyciel ORP "Wicher" (II)...

Czemu tak uważasz? - mnie się widzi siedem liter na kołach ratunkowych - więc lepiej pasuje do ORP GROM. Jeśli uda się skanować w dużej rozdzielczości fragment fot.z kołem ratunkowym - to będzie wyjaśnienie.

Również poproszę o takie powiększenie, bo szczerze mówiąc ogólnie mam mam z policzeniem liter. ;-)
P.S. A tak korzystając z okazji mam pytanie. Czy ktoś orientuje się w jaki sposób powojenny "Grom", a w zasadzie jego wrak, znalazł się w tym miejscu?
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
pawel_45 

Pomógł: 13 razy
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 282
Wysłany: 2009-06-14, 17:20   

feyg napisał/a:
... Czy ktoś orientuje się w jaki sposób powojenny "Grom", a w zasadzie jego wrak, znalazł się w tym...

Po 1975r.został tam umieszczony jako falochron.
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2009-08-06, 21:30   

ORP "Błyskawica" przyozdobiona Wielką Galą Banderową (prawdopodobnie przełom lat 50- i 60-tych XX wieku)
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2009-08-18, 15:01   

ORP Błyskawica (jeszcze w służbie czynnej) w końcu lat 60-tych przy nabrzeżu Pomorskim za rufą "Burzy".
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2009-12-16, 02:01   

Cytat:

Okręty rakietowe Marynarki Wojennej w Danzigu Nowym Porcie

Trzy okręty należące do Dywizjonu Okrętów Rakietowych 15 i 16 grudnia odwiedziły danzigi Nowy Port. ORP "METALOWIEC", ORP "ROLNIK" i ORP "ORKAN" zacumowały przy Nabrzeżu Ziółkowskiego wczesnym popołudniem 15 grudnia 2009 r.


Niecodzienna wizyta na nabrzeżu, które wszyscy kojarzą z promami pływającymi pomiędzy Polską a Szwecją, miała dwa charaktery. Przede wszystkim był to element kilkudniowych ćwiczeń Marynarki Wojennej. Te trzy okręty wykonywały manewry wchodzenia i wychodzenia z danzigiego portu.
Prócz tego Marynarka Wojenna udostępniła we wtorkowe popołudnie i wieczór dwa okręty do zwiedzania. Wejść, fotografować i porozmawiać z załogą można było na ORP "METALOWIEC" i ORP "ORKAN". ORP "ROLNIK" był niedostępny dla gości ze względu na pozostawanie w gotowości bojowej.

W ciągu kilku godzin przez nabrzeże i okręty przewinęło się kilkaset osób, pomimo mało zachęcającej aury. Załogi, jak zawsze bardzo chętnie, z uśmiechem oprowadzały szczury lądowe po jednostkach. Marynarze z cierpliwością odpowiadali zarówno na banalne, jak i bardzo specjalistyczne pytania ciekawskich.

Nieczęsto zdarza się taka atrakcja w Nowym Porcie. Pomimo kiepskiej pogody, osoby które zdecydowały się na wizytę na Nabrzeżu Ziółkowskiego na pewno wróciły do domów pełne wrażeń i z niecodziennymi zdjęciami. Przy dozie cierpliwości i szczęścia w jednym miejscu można było zobaczyć i uwiecznić okręty, statki handlowe i prom. Oby zdarzało się więcej takich atrakcji w wyjątkowej, portowej dzielnicy Danziga.

O dywizjonie:

Rozkazem Dowódcy Marynarki Wojennej RP z dnia 21 czerwca 2004 roku sformowano w dniu 1 lipca 2004 roku dywizjon Okrętów Rakietowych (dOR).
W skład sformowanego dywizjonu weszły trzy małe okręty rakietowe projektu 660 ( ORP "ORKAN"; ORP "PIORUN"; ORP "GROM") i dwa kutry rakietowe projektu 205 (ORP "WŁADYSŁAWOWO"; ORP "ŚWINOUJŚCIE") ze składu 31. dOR oraz cztery małe okręty rakietowe projektu 1241RE (ORP "GÓRNIK"; ORP "HUTNIK"; ORP "METALOWIEC"; ORP "ROLNIK") ze składu 32. dOR.*


* Materiały promocyjne MW
_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2010-03-18, 11:01   

Chcesz się przekonać jakie to uczucie stanąć za sterami okrętu? Chcesz spojrzeć daleko w gwiazdy? Chcesz zobaczyć na czym polegają okrętowe strzelania artyleryjskie lub spróbować swoich sił na strzelnicy? Jak skutecznie wezwać pomoc na morzu, jak odpowiedzieć na sygnał MAYDAY, jak prowadzić łączność w trakcie akcji ratowniczej? – To wszystko i znacznie więcej będzie można przeżyć i zobaczyć w trakcie „Dnia Otwartej Uczelni” w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Uczelnia zaprasza wszystkich chętnych w piątek, 19 marca w godzinach 09:00 – 14:00.


„DZIEŃ OTWARTEJ UCZELNI”
Piątek, 19 marca, w godzinach 09:00 – 14:00
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
ul. Śmidowicza 67 Gdynia 81-103

>>> więcej
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl