Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
SS Heimwehr Danzig
Autor Wiadomość
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-05-23, 09:19   

Feldfebel napisał/a:
Ponury napisał/a:
pajaców z SS

Hm czy używając określenia "pajace' nie poniża się ich ofiar?"Zbrodniarze" "bandyci"-to zrozumiałe.Nie wiem dziwne to zestawienie,np-"bohaterscy obrońcy zginęli z rąk pajaców"-nie uważasz?".Nie wiem może się mylę...brat moje babci zginąl w Stutthofie,i dla mnie obrażliwe byłoby ,gdyby ktoś powiedział że zamordowali go "pajace".


Słuszne spostrzeżenie. Trzeba nazywać rzeczy po imieniu i z powagą a nie poprzez ośmieszanie.
SS Heimwehr Danzig czy tamte czasy w ogóle to nie kabaret czy zabawa w cyrk.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
groszek 


Dołączyła: 10 Maj 2008
Posty: 313
Wysłany: 2009-05-23, 15:21   

Ponury napisał/a:
I jeszcze jedno zdjęcie pajaców z SS :hyhy:
Polecam Ci Ponury dwie pozycje autorstwa gen. Michaela Reynoldsa : "Synowie Rzeszy","Stalowe piekło" . On walczył z tymi "pajacami" w Normandii . Gdyby on i jego koledzy żołnierze dowiedzieli się że walczyli z "pajacami" i często od nich obrywali mimo że mieli przewagę na lądzie i w powietrzu . Oj Ponury nie byłoby co z Ciebie zbierać.
_________________
mały kot na wielkiej drodze
 
 
Ponury 
majster


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 889
Skąd: Gdańsk-Brętowo
Wysłany: 2009-05-23, 22:11   

Pocztowcy gdańscy i obrońcy Westerplatte chyba także nie podzielą tego zdania.

Cieniasy. Mówimy o roku 1939.
_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.
 
 
 
groszek 


Dołączyła: 10 Maj 2008
Posty: 313
Wysłany: 2009-05-23, 22:20   

Ponury napisał/a:
Cieniasy. Mówimy o roku 1939.
To wg. Ciebie w 1939r. doborowe,elitarne jednostki SS były "pajacami" i "cieniasami"? To znaczy , że ja czytałam błędne opracowania historyczne . Może podasz mi tytuły tych z których Ty korzystasz.
_________________
mały kot na wielkiej drodze
 
 
Ponury 
majster


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 889
Skąd: Gdańsk-Brętowo
Wysłany: 2009-05-23, 22:53   

To przenośnia. Nie rozpędałby się jednak nazywając SS w 1939 r. doborowymi. Pułk SS "Germania" dostał także niezłe baty od naszych :hihi:
_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.
 
 
 
groszek 


Dołączyła: 10 Maj 2008
Posty: 313
Wysłany: 2009-05-23, 23:21   

Ponury napisał/a:
Pułk SS "Germania" dostał także niezłe baty
Fakt , o tym że Germania zdrowo oberwała pisał Reynolds. Ale potrafili uczyć się na błędach i wyciągać wnioski z porazek. A to też świadczy o hmm "doborowości"? ;-)
_________________
mały kot na wielkiej drodze
 
 
Hochstriess 


Pomogła: 7 razy
Wiek: 54
Dołączyła: 09 Maj 2008
Posty: 1312
Skąd: Wrzeszcz, Świńskie Łąki
Wysłany: 2009-05-24, 06:50   

Naprawdę najmniej ważne jest tutaj kto dostał baty i od kogo - chodzi o używanie neutralnych określeń i zachowanie kultury języka. Szkoda, że trzeba ciagle o tym przypominać.
 
 
 
Lusinek1 

Wiek: 48
Dołączył: 29 Paź 2008
Posty: 31
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2009-05-24, 07:14   

Hochstriess napisał/a:
Naprawdę najmniej ważne jest tutaj kto dostał baty i od kogo - chodzi o używanie neutralnych określeń i zachowanie kultury języka. Szkoda, że trzeba ciagle o tym przypominać.

Podpisuję się pod tym ;-)
A wracając do tematu wątku, wydaje się, że Heimwehr Danzig w 1939 r. trudno nazwać "doborową" jednostką. Nie wskazuje na to ani skład osobowy (spory odsetek dopiero co przeszkolonych, w tym w dużej mierze na terenie WMG, rekrutów), ani uzbrojenie. Michaelis we wspomnianej książeczce pisze nawet, że uzbrojenie HD często miało charakter przestarzały i nieodpowiadający wymogom współczesnego pola walki. No tak - tyle, że autor książeczki porównywał uzbrojenie HD do pierwszorzutowych jednostek Wehrmachtu. Gdyby porównał je do tego, co mieli na stanie Polacy, wypadłoby to "nieco" inaczej... :-/
 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2009-05-24, 09:40   

No właśnie, jak to ze slangiem bywa, dokładnie nie wiadomo co Ponury miał na myśli, używając określenia "cieniasy". Według "Miejskiego słownika slangu" ( http://www.miejski.pl/slowo-Cienias ) :
Cytat:
Cienias - Określenie w stosunku do osoby, która posiada mały potencjał kreatywnej wyobraźni i intelektu, często także słabe warunki fizyczne, ale zazwyczaj chce sprawiać inne, lepsze wrażenie. Cienki Bolek.


Poza tym posługiwanie się slangiem (pomijając cytaty), na słynącym z wysokiego poziomu WFG, nie powinno być tolerowane.
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-05-24, 09:56   

I nie będzie. Właśnie z tego powodu. Nawet jeśli paradoksalnie ktoś pomyśli, że bronimy SS.
Używanie podobnych epitetów jak wymienione powyżej skutkować będzie ostrzeżeniami.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2009-05-24, 10:39   

Łatwo używa się określeń "pajace", "cieniasy", "chłopaczki z SS", "hitlerowskie świnie" itp siedząc sobie dziś przy komputerze. Pamiętam rozmowę ze swoją babcią i jej wojenne wspomnienia o ciągłym balansowaniu pomiędzy życiem a obozem koncentracyjnym czy śmiercią z drugiej. Bała się Niemców i zarazem pragnęła aby spotkała ich kara za swoje zbrodnie. Notabene ci sami Niemcy paradoksalnie uratowali jej rodzinę przed wywiezieniem do Kazachstanu (pochodziła z Wileńszczyzny)
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
Ponury 
majster


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 889
Skąd: Gdańsk-Brętowo
Wysłany: 2009-05-24, 19:31   

Bez przesady. Nie wszyscy się trzęśli ze strachu. Chociażby "ludzie z lasu" :brawo: Gdyby tak się wszyscy bali, nie byłoby wspaniałego Polskiego Państwa Podziemnego.
_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.
 
 
 
Zdzislaw 
Foregreen


Wiek: 68
Dołączył: 28 Sie 2008
Posty: 51
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2009-05-24, 23:28   

Ponury, z całym szacunkiem, ale od dłuższego czasu zastanawiam się jaką literaturę czytasz? Przyłączam się zatem do wcześniej wyrażonej prośby o wskazanie "Źródeł" pozwalających na tak swoistą dyzenwolturę...
kabotyńskie gesty w historii na wiele się nie zdały zatem proponuję jednak powrócić do w miarę obiektywnego osądu i języka w opisie poszczególnych sytuacji historycznych... cokolwiek on (tenże osąd) ma znaczyć.
Jestem ostatnim, który mógłby cokolwiek pozytywnego powiedzieć o jednostkach SS niezależnie od ich konduity, ale używanie określeń "z kabaretu" lub marnej literatury jest chyba poniżej poziomu kolegów wizytujących to Forum, co prawda wyluzujmy, aczkolwiek dawajmy baczenie gdzie biegnie grobla wedle tego przysłowiowego stawu...
_________________
Światełko w tunelu — to reflektory nadjeżdżającego pociągu.
 
 
DARKER 


Dołączył: 02 Mar 2009
Posty: 148
Skąd: Urbs Gydannyzc
Ostrzeżeń:
 2/3/4
Wysłany: 2009-05-25, 00:23   

...dosłownie. A tak przy temacie napomknę że w księgarni MUZA na ul. Garncarskiej, po naciskach z mojej strony, pojawiło się wznowione wydawnictwo "SS-Heimwehr Danzig" w cenie 35 zł.
_________________
Nec Temere Nec Timide
 
 
groszek 


Dołączyła: 10 Maj 2008
Posty: 313
Wysłany: 2009-05-25, 23:02   

DARKER napisał/a:
w księgarni MUZA na ul. Garncarskiej, po naciskach z mojej strony, pojawiło się wznowione wydawnictwo "SS-Heimwehr Danzig" w cenie 35 zł.
Dzięki za wiadomość DARKER, pojadę w środe i zakupię. Bo w mojej zaprzyjażnionej księgarni już nie mieli. A swoją drogą
DARKER napisał/a:
po naciskach z mojej strony,
" masz chody" znaczy warto Ciebie znać :mrgreen: .
_________________
mały kot na wielkiej drodze
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl