Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Malachin
Autor Wiadomość
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2009-04-08, 08:15   Malachin

W Malachinie drugi raz wybierają patrona szkoły
Cytat:
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Malachinie (gm. Czersk) przygotowuje się po raz drugi do nadania placówce imienia. Tym razem wybór padł na Augustyna Szpręgę, działacza społecznego, urodzonego w Czersku.
- Wierzę, że tym razem nadamy szkole imię tego działacza, który brał udział między innymi w szkolnym proteście w sprawie wykładania religii w języku niemieckim - mówi Elwira Bieszke-Binnebesel, dyrektor ZSP w Malachinie. - To dobry patron i mam wrażenie, że jego postać odkrywamy na nowo.

Warto przypomnieć, że dwa lata temu szkoła, zgodnie z wolą uczniów, grona pedagogicznego oraz rodziców, miała otrzymać imię Borów Tucholskich. Ówczesna dyrektor zdecydowała jednak, że patronem ma być kardynał Stefan Wyszyński. Było już nawet zlecone wyszycie sztandaru. Wówczas też protesty uczniów i nauczycieli, którzy uważali, że pogwałcona została demokracja, dotarły do Rady Powiatu. Podjęta więc została uchwała nakazująca placówkom oświatowym, podlegającym powiatowi, wybór imion osób (a nie krain geograficznych), adekwatnych do regionu i koniecznie z nim związanych.

Ostatecznie sprawa nadania szkole w Malachinie imienia nigdy oficjalnie nie stanęła na obradach Rady Powiatu. Dlaczego zatem po dwóch latach dyrekcja postanowiła podjąć kolejną próbę nadania patrona?

- Zdecydowaliśmy się na podjęcie tego wyzwania, bo w przyszłym roku [szkolnym] nasza szkoła będzie obchodziła 50 lat istnienia. To świetny moment, by szkoła zyskała patrona. Augustyn Szpręga doskonale wypełnia też postanowienie radnych - dodaje Binnebesel.

Ostateczna decyzja w sprawie wyboru patrona jeszcze nie zapadła i na konsultacje jest jeszcze czas. Propozycja patrona musi uzyskać pozytywną opinię nauczycieli, uczniów i rodziców.

- Warto doceniać lokalnych patriotów i pokazywać ich bohaterstwo - dodaje dyrektor szkoły. - Mam nadzieję, że uda nam się przekonać większość.

Pierwszy powojenny starosta malborski z Czerska

Augustyn Szpręga urodził się w 1896 roku w Czersku. Mieszkał tutaj przez 23 lata. W tym czasie brał udział w szkolnym strajku 1906/07 oraz w Organizacji Wojskowej Pomorza. W kwietniu 1945 roku został mianowany starostą malborskim, jednak we wrześniu złożył dymisję. Był to jego protest przeciwko korupcji i działaniu m.in. UB.
Maria Sowisło

Historia szkoły

P.S. Niedawno Instytut Kaszubski wydał książkę prof. Borzyszkowskiego "Pro memoria. Augustyn Szpręga (1896–1949)"

Szpręga.jpg
Plik ściągnięto 11777 raz(y) 22,03 KB

_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
Kuglow 
Szatan zjada


Pomógł: 12 razy
Wiek: 51
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 804
Skąd: Marienburg
Wysłany: 2009-04-08, 09:09   

Augustyn Szpręga doczekał się nawet w Malborku ronda nazwanego swoim imieniem. Rodzina Binnebesel również jest u nas bardzo znana i poważana. Być może Pani Elwira jest skoligacona z malborską gałęzią tej wielce zasłużonej familii.
"Pan Arkadiusz Binnebesel całe swoje życie dojrzałe (zawodowe i społeczne) poświęcił Malborkowi i Ziemi Malborskiej. Z Zamkiem i Malborkiem była związana, od pokoleń, cała jego rodzina. Malbork był miejscem urodzenia Jego Ojca Bernarda, który był działaczem plebiscytowym w roku 1920 i Obrońcą Poczty Polskiej w byłym wolnym mieście Danzigu. Zginął w jej obronie we wrześniu 1939 roku.
Pan Arkadiusz Binnebesel w czasie swojej długoletniej pracy zawodowej i społecznej przyczynił się do upowszechnienia świadomości historycznej w znaczeniu lokalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym. Był jednym z głównych inicjatorów odbudowy Zamku Malborskiego po pożarze w 1959 roku i powołania w 1961 roku Muzeum Zamkowego. Przyczynił się do odsłonięcia tablicy pamiątkowej na budynku dawnego Domu Polskiego z okresu plebiscytowego mieszczącego się przy ul. Piastowskiej 15. Współuczestniczył przy budowie pomnika poświęconego pamięci zamordowanych celników i kolejarzy w Szymankowie. Był również aktywnym członkiem komitetu budowy pomnika Henryka Sienkiewicza i tablicy pamiątkowej Celników Polskich w Kałdowie."

cyt.za http://www.bip.malbork.pl...ent=1113&page=1
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl