Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: villaoliva
2009-07-16, 11:35
Fasada Foto Projekt
Autor Wiadomość
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2009-03-27, 08:57   

Eklektyczny zabytek
Cytat:
XIX-wieczna kamienica w Nowym Porcie, którą właścicielka lokalnego sklepiku niedawno pomalowała na jadowicie żółty kolor, znajdzie się na liście zabytków. To zabezpieczy budynek przed kolejną tego typu samowolą

Kamienica mieści się w Nowym Porcie, na rogu ulic Rybołowców i Na Zaspę. Jej mieszkańcy pamiętają, że kiedyś wisiała tu tabliczka z datą: 1883. W całym Danzigu są tylko trzy takie kamienice (oprócz tej w Nowym Porcie - na Oruni i w Głównym Mieście przy Hali Targowej), ich styl określa się jako eklektyczny. - To najcenniejsza kamienica w Nowym Porcie. Jej najciekawsze elementy to figura Ateny i dwie figurki uskrzydlonych amorków. Widać, że jej pierwszy właściciel był bogatym człowiekiem, nie udało mi się jednak ustalić, kto nim był - mówi Marcin Tymiński, rzecznik wojewódzkiego konserwatora zabytków.

We wtorek pisaliśmy o właścicielce lokalnego sklepiku spożywczego mieszczącego się na parterze kamienicy, która by "odświeżyć" pomazaną przez grafficiarzy elewację, pomalowała ją na jaskrawy, żółto-jajeczny kolor. Oburzona wspólnota mieszkaniowa zawiadomiła miejskiego konserwatora zabytków, ten nakazał przemalowanie elewacji. Po naszym tekście konserwator natomiast postanowił wpisać obiekt do rejestru zabytków. Jest to najwyższa forma ochrony cennej architektury.

Kolejka do rejestru

Rozmowa z Marianem Kwapińskim, wojewódzkim konserwatorem zabytków.

Aleksandra Kozłowska: Skoro to taka cenna kamienica, dlaczego dopiero teraz będzie wpisana do rejestru zabytków?

Marian Kwapiński: Jest wiele cennych zabytków, które wpisujemy dopiero teraz. To permanentna administracyjna procedura z dramatycznymi etapami: najpierw ustala się, co jest naszym skarbem, potem szuka się jego właścicieli - co nie zawsze jest łatwe, następnie zawiadamia ich o decyzji wpisu, ci z kolei mogą się odwoływać, co zresztą często robią i sprawa ląduje w sądzie... W całym województwie mamy 72 tysiące zabytków architektury, z czego 2200 jest już w rejestrze. Co roku pojawia się kilkanaście nowych wpisów.

Kto proponuje, by budynek trafił na listę zabytków?

Wniosek składa albo jego właściciel, albo konserwator. Niezależnie od tego trzeba udokumentować, że obiekt ma wartości, których zachowanie leży w interesie społecznym. W przypadku kamienicy w Nowym Porcie to ja podjąłem decyzję.

Podobno z Nowego Portu wpływa coraz więcej takich wniosków.

Tak. Ludzie zaczynają sobie cenić fakt, że mieszkają w pięknej, zabytkowej kamienicy, nawet jeśli wymieniając w niej okna, muszą zamiast "plastików" wstawić droższe okna drewniane, zbliżone do oryginalnej stolarki. Jeśli taka kamienica wpisana jest na listę zabytków, to jej mieszkańcy mogą starać się o dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i środków unijnych, na przykład renowacji budynku. Plusem życia w zabytkowym domu jest też to, że przy wykupie w nim mieszkania, płaci się tylko połowę jej wartości, podanej przez rzeczoznawcę. Bo mieszkanie w zabytku to także obowiązek - trzeba dbać o jego stan techniczny i estetyczny - przed każdym remontem czy wymianą okien należy skonsultować się z konserwatorem.

Aleksandra Kozłowska
Źródło: Gazeta Wyborcza Trójmiasto
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
Henio 
Aspirant BeHaPe


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 167
Skąd: Nowy Port
Ostrzeżeń:
 4/3/4
Wysłany: 2009-03-27, 10:32   

:hihi: No i nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło.
Gdyby nie właścicielka sklepu , to kamienica by nie była zabytkiem ;-)
Muszę jej to powiedzieć ;-)
Ps. Co by tu jeszcze w Nowym Porcie "zmalować" :hmm:
 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 47
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2009-03-27, 18:39   

Cieszy to, że mieszkańcy Nowego Portu nie są obojętni na swoje otoczenie, i że służby konserwatorskie błyskawicznie zareagowały na sprawę :-D :flaga:
_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-04-03, 20:49   

Al. Grunwaldzka 220/230 na rogu Chopina w Danzigiej Strzyży.
Widziane od dziedzińca.

Po lewej stan obecny, po prawej moja rekonstrukcja wyglądu.

chopina-festiwal okien2.JPG
fot. fritzek
Plik ściągnięto 24589 raz(y) 97,25 KB

_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
luanda 


Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 62
Skąd: Koło blachy
Wysłany: 2009-04-04, 07:57   

villaoliva napisał/a:
Po lewej stan obecny, po prawej moja rekonstrukcja wyglądu.


Czy to jakaś zagadka z cyklu: "Znajdź 10 różnic"? Ba ja znalazłem 16 :D
Zresztą bez zmianu koloru elewacji to chyba OT ;-)
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-04-09, 10:34   

Obywatele na tropie brzydkich fasad

Cytat:
Wkurza nas narzekanie na wszechobecny brud i nieład. To jak wygląda nasze miasto, zależy od nas - mówią Izabela Sitz-Abramowicz i Tomasz Strug, tropiciele budowlanych samowoli w danzigich kamienicach

Aleksandra Kozłowska: Ludzie remontują sobie domy, wymieniają okna na nowe, a wam się to nie podoba?


Tomasz Strug *: - Nie podoba nam się bezmyślne niszczenie tego, co przetrwało wojnę. Remont? Okej - bardzo dobrze, że ludzie się za to biorą, ale remontować powinni z głową, z poszanowaniem wizji architekta, który kiedyś dany budynek zaprojektował, zadbał też o detale, takie jak np. podział okien. A ten szczegół jest przy wymianie na okna z PCV kompletnie niszczony. Są w Danzigu kamienice, gdzie na jednej fasadzie widać cały festiwal okien: stare, drewniane z licznymi szprosami [listwami dzielącymi okna na mniejsze części - red.], nowe - każde od różnych producentów: dzielone pionowo, poziomo albo w ogóle bez podziałów. Zwłaszcza przy przedwojennych domach wygląda to tragicznie - jak marynarka z różnymi guzikami i wielokolorowymi łatami. Nikt by takiej nie założył.

Izabela Sitz-Abramowicz *: - Fasada jest najważniejszą częścią zewnętrzną budynku, jego "twarzą". Mówi o jego charakterze, funkcji, wartości i wieku. Pod koniec lat 90. ruszyła "fasadownicza" rewolucja, kiedy to ludzie zaczęli wymieniać oryginalne okna, drzwi, przyoblekać budynki w nowe, kompletnie niezwiązane z historią barwy. Ostatni głośny przykład takiego barbarzyństwa to pomalowana na kolor jajecznicy kamienica w Nowym Porcie na rogu ul. Rybołowców i Na Zaspę, o której pisała także "Gazeta". Mieszkam niedaleko tego miejsca i krew mnie zalewa, gdy widzę taką głupotę i bezmyślność. Remonty tego typu obiektów powinny odbywać się pod opieką konserwatora zabytków.

T.S.: - Ale on sam mówi, że ma za mało ludzi, by ścigać takie samowolki, że często nie wie o podobnych przypadkach. I dlatego domy w Danzigu, stojące przy jednej ulicy wyglądają jak zestaw niepasujących do siebie klocków. A najgorsze wrażenie robią budynki, gdzie na jednej fasadzie spotyka się kilka różnych kolorów, faktur czy pokryć dachu - bo tylko część wspólnoty zdecydowała się na renowację. Ludzie kompletnie nie myślą o tym, że ulica to przestrzeń publiczna, dobro wspólne, a nie pole do kolorystycznego popisu typu "fiolet w pomarańczowe ciapki".

I dlatego na internetowym Wolnym Forum Danzig ruszyliście z akcją "Fasada Foto Projekt"?

I.S.-A .: - Tak. Bezpośrednią inspiracją był zimowy spacer po Wrzeszczu, m.in. okolicach ul. Kochanowskiego. Bezlistne drzewa nie zasłaniają jeszcze różnych fasadowych koszmarków, fotografujemy je, a potem wraz z komentarzem i opisem "wrzucamy" na forum. Chcemy w ten sposób obudzić mieszkańców Danziga, przekonać, by nie niszczyli zabytków. Zachęcamy też wszystkich, by dokumentowali podobne samowole i przysyłali zdjęcia do nas. Może dzięki temu uda się zmotywować urzędników odpowiedzialnych za zabytki, by wreszcie zaczęli je chronić. Po świętach przekażemy Januszowi Tarnackiemu, miejskiemu konserwatorowi płytę z wyborem "najlepszych" fasadowych kwiatków, żeby już nie mówił, że o czymś nie wie.

Naprawdę nie macie innych problemów niż fioletowy tynk i plastikowe okna?

T.S.: (...) Jesteśmy przedstawicielami nielicznego wciąż gatunku - społeczeństwa obywatelskiego. Wkurza nas narzekanie na wszechobecny brud i nieład, bo to jak wygląda nasze miasto, zależy od nas. Jesteśmy miłośnikami Danziga i przeciwnikami jego wizualnej dewastacji i zamierzamy ten stan rzeczy zmienić.(...)
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
URBAN_III 

Dołączył: 09 Kwi 2009
Posty: 2
Skąd: Dolne Miasto
Wysłany: 2009-04-09, 11:35   

Witam na forum!

Nie chce mi się już wylewać pomyj na nasze społeczeństwo, jego poczucie estetyki i przystosowanie do życie w mieście (szczególnie w miastach po wymianie ludności)
Wrzucę na dzień dobry mały przykład zbrodni z ul św Ducha

Zdjcia-0076.jpg
Plik ściągnięto 24384 raz(y) 91,24 KB

 
 
rychu40 


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 09 Maj 2008
Posty: 464
Skąd: Oliwa
Wysłany: 2009-04-09, 11:37   

Przyłączam się. I wklejam znany obrazek ale może nie wszystkim. To może nie najpiękniejsza kamienica ale pierwotnie miała w półkolistym zwieńczeniu szerokich okien secesyjne witraże. Teraz prostokątne. Całkowicie przebudowane werandy a właściwie zabudowane. Na parterze było zejście do ogródka którego nie ma. Co się wyprawia z oknami to widać. Autentyczne są okna klatki schodowej z resztkami witraży. Ciekawe :bluzg: na co je wymienią.

sopot bitwy pod plowcami 7.jpg
Plik ściągnięto 24389 raz(y) 113,06 KB

 
 
grzechuu 


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 31 Maj 2008
Posty: 160
Skąd: Gdańsk-Piecki
Wysłany: 2009-04-09, 13:10   

co do wymiany okien -> Zajęcza 3
z jednej strony jeszcze tragicznie nie jest, ale te puste okna od tyłu... a później trzeba się zupełnie zasłonić roletą bo ludzie wszystko widzą... :roll:

zajecza3.JPG
Plik ściągnięto 24357 raz(y) 56,87 KB

 
 
 
flawia 


Dołączyła: 27 Lis 2008
Posty: 7
Skąd: gdansk wrzeszcz
Wysłany: 2009-04-09, 13:18   

Mi ten wątek , słuszny poniekąd, przypomina sytuację sprzed ponad dwóch tysięcy lat kiedy to wspaniali inżynierowie i intelektualiści generalnie, niejacy Rzymianie albo kradli albo radośnie powielali dzieła sztuki greckiej / wiadomo mi o rzeźbach ( arch to inna sprawa)/

Podobnie nowożytna sztuka klasyczna i dramatyczny cywilizacyjnie przełom XIX i XX wieku owocował mniej lub bardziej namiętną estetyzacją miasta w warstwie schematycznego powtarzania detalu( jako towarzystwo rozsądnej myśli urbanistycznej).

ja osobiście popieram aktywność społeczną a w sytuacji sklepu na rogu jest ona raczej zasmucająca nie z powodu koloru a powierzchowności działania

[quote="fritzek"]
villaoliva napisał/a:


A może w końcu ktoś pomyślałby o tym, że elewacje należy po prostu umyć raz na kilka lat, a nie zasmarowywać je kolejnymi warstwami farb :idea:


a i że brak porozumienia z innymi mieszkańcami to sprawa wskazująca na niski poziom cywilizacyjny , bo lepiej denuncjować niż zamiast narzekać na zły gust sąsiada wspólnie pomyśleć o OŻYWIENIU kamienicy.

wracając do pierwszego zdania i kwestii grecko-rzymskiej użycie mocnego koloru to kwestia temperamentu, dla nas ludzi północy zazwyczaj współczesna sztuka iberyjska czy z płw apenińskiego to kicz albo tandeta, chyba ze oglądane w świetle południowego słońca.

percepcja zależy od kontekstu w jakimś pojawia się coś na co patrzymy;
ja chciałabym aby Danzig Moje Miasto było miastem żyjącym życiem społeczeństwa , które aktualnie w nim realizuje swoje potrzeby. A jego estetyka - malowanie kamienic na jeden kolor - jednobarwne były bloki z wielkiej płyty.


za luanda , co gorsze : brak ingerencji i radocha ze ma się sypiąca fasadę pamiętającą czasy kiedy powietrze śmierdziało nie smogiem a domowymi pomyjami , czy .... ech poprawa jakości przestrzeni publicznej wg indywidualnych gustów...


( ja czasem maluję, wychodzę od brudnych kolorów, w miedzy czasie parę szkicowych gestów czystym kolorem i wtedy pojawia się kontrast między czystym kolorem a resztą i dodaje mi to zazwyczaj odwagi, pojawiają się wyszukane ale intensywne kolory i praca nabiera życia, jest świeża, żyjąca, nie kiczowata czy agresywna ( powiem w skromności;)

może zamiast snobistycznie zadzierać nosa i wychwalać biel marmuru powiedzieć, że czyszczenie fasady i skupianie uwagi przechodnia na kamienicy to świetny pomysł na budowanie tożsamości miejsca , które architektonicznie przysnęło od czasów wojny...
 
 
Lidia Makowska 

Dołączyła: 09 Kwi 2009
Posty: 5
Skąd: Wrzeszcz
Wysłany: 2009-04-09, 14:41   dziewactwa w mieście

Pozdrawiam z Wrzeszcza, witam forumowiczki i forumowiczów!
Na portalu www.wrzeszcz.info.pl dokumentujemy ekstrawaganckie pomysły mieszkańców, w cyklu Niewidzialny Wrzeszcz
Polecam zdjęcia z nieograniczonej fantazji na kolory elewacji, malunki na zabytkowych gzymsach, dekoracje podwórzy i ogródków.
A na serio, Tomek i Ola, gratulacje za nagłośnienie problemu samowolki "remontowej" w starych dzielnicach Danziga. Organy samorządowe i państwowe, które powinny doradzać / edukować mieszkańców w zakresie estetyki i ochrony wartości kulturowych, są nieudolne, bezradne, bezsilne. Procedury i egzekucja prawna tez jest niewydolna. A do tego Gmina obcięła 24 miliony na remonty, bo CAŁY GDAŃSK BUDUJE BALTIC ARENE!
_________________
Wrzeszcz: czas na zmiany! www.wrzeszcz.info.pl
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-04-09, 16:21   

Witamy nowych forumowiczów.

Lidia Makowska napisał/a:
A do tego Gmina obcięła 24 miliony na remonty, bo CAŁY GDAŃSK BUDUJE BALTIC ARENE!

Nie tylko, nie tylko :arrow: Rewitalizacja po danzigu
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
MuMu 

Wiek: 53
Dołączyła: 08 Kwi 2009
Posty: 33
Skąd: znienacka
Wysłany: 2009-04-09, 17:14   

Trudno mówić o gustach czy bezguściu jeśli chodzi o poprawianie elewacji , wstawianiu nowych okien czy innych podobnych sprawach, jest to raczej totalna głupota ( w moim mniemaniu), i aż trudno uwierzyć że nie ma tu jakiś nakazów konserwatora zabytków.
Czasem starania właścicieli takich budynków wywołują u mnie szyderczy śmiech.
Nie chciałabym mieszkać w łaciatej kamienicy z oknami jak się komu podoba.

Mnie poraża jeszcze jedno... te całe tabuny gaci bluzek i inszej garderoby wiszące na sznurkach, wysoko na balkonach albo przed oknami, powiewające niczym sztandary. Mam takie ulubione miejsce, to chyba Okopowa 3. ta taka jakby nadbudówka przy banku.chyba drugi balkon. Kurczę ile razy jadę do Danziga, tyle razy tam coś powiewa. :hihi: :evil:
 
 
Lidia Makowska 

Dołączyła: 09 Kwi 2009
Posty: 5
Skąd: Wrzeszcz
Wysłany: 2009-04-09, 18:05   nie totalna głupota a bezradność i brak wiedzy

Ludzie remontują swoje kamienice w dobrej wierze, inwestują spore pieniądze, zaciągają kredyty. Dekady mieszkali w otoczeniu szarych, dziurawych fasad, jak już zmieniają, to jak w reklamach - kolorowo, bo to oznacza "nowocześnie". Taka ludzka natura.
Nie ma co winić mieszkańców. Zjadliwe kolorki i plastikowe okna to skutki, trzeba najpierw zdiagnozować przyczyny. A to cały łańcuch połączonych ogniw - od braku edukacji i poszerzania świadomości, po transparentność przepisów i skuteczność urzędników. A tymczasem ciągle słyszymy mantrę o braku środków i etatów w urzędach, to bardzo wygodna wymówka. Dobrze, że nam to coraz bardziej przeszkadza. [/quote]
_________________
Wrzeszcz: czas na zmiany! www.wrzeszcz.info.pl
 
 
Michał Szafran 


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 30 Mar 2009
Posty: 264
Skąd: Sopot
Wysłany: 2009-04-09, 18:44   

W sumie też w temacie "rewitalizacji". Ponoć w Żukowie stary dom z czerwonej cegły został pomalowany... na pomarańczowo :rozpacz: . Przy najbliższej okazji muszę się wybrać razem z moją ukochaną mieszkanką Pępowa i obfocić ten budynek. Więc nie tylko w Danzigu dzieją się takie rzeczy.
Odnośnie tematu
http://wolneforumdanzig.p...p?p=13033#13033 czyli Rewitalizacja po Danzigu to prawie spadłem z krzesła jak przeczytałem, że zamiast ratować to co jeszcze zostało wolą wydać kasę na ECS, który kojarzy mi się z organizowaniem koncertu gwiazd, pokazami tanecznymi itp.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl