Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Województwo Pomorskie
Autor Wiadomość
Pumeks
[Usunięty]

Wysłany: 2009-02-03, 10:25   

No, w każdym razie Mściwój na ogół - co najmniej od czasu Młodokaszubów, czyli już jakieś 100 lat - uznawany jest za tego, który przesądził o łączności Pomorza Danzigiego z Polską. Natomiast Świętopełk nie był do niedawna za bardzo fetowany, bo najbardziej kojarzy się go z zabójstwem Leszka Białego koło Gąsawy. Dopiero teraz miejscowi działacze kaszubscy próbują go wypromować jako wybitnego władcę, i jeśli im się uda, w przyszłym roku będziemy mieli pomnik.

A co do symboli - czarny gryf na złotym polu był używany na Pomorzu Zachodnim, a nie Danzigim. To dość dziwna historia, że trafił do nas, a wszystko chyba za sprawą Młodokaszubów (a może jeszcze Ceynowy) którzy próbowali dowartościować identyfikację kaszubską, łącząc ją z dawnymi dziejami Pomorza w sensie bardzo szerokim - od Zantyra po Stralsund. U nas chyba tylko Sambor używał gryfa, zostawił go w herbie swojego miasta Tczewa i chyba do tego nawiązywał herb przedrozbiorowego województwa pomorskiego.
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 95
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6911
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-02-03, 10:36   

Pumeks napisał/a:
Natomiast Świętopełk nie był do niedawna za bardzo fetowany, bo najbardziej kojarzy się go z zabójstwem Leszka Białego koło Gąsawy. Dopiero teraz miejscowi działacze kaszubscy próbują go wypromować jako wybitnego władcę, i jeśli im się uda, w przyszłym roku będziemy mieli pomnik.


Już jeden jest. W Parku Oliwskim.
Za mało ...

Ciekawa dyskusja na ten temat :arrow: Fragment dyskusji z XII sesji RADY MIASTA GDAŃSKA w sprawie budowy Pomnika Świętopełka Wielkiego.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Tangens 


Pomógł: 6 razy
Wiek: 67
Dołączył: 16 Lip 2008
Posty: 1640
Skąd: Gdańsk/Świnoujście
Wysłany: 2009-02-15, 12:56   

Byłem wczoraj w Olsztynie, a że jechałem przez Toruń to i zjechałem północny fragment woj. kujwsko-pomorskiego. Dzięki temu zwróciłem uwagę, choć wcześniej fakt ten mi umknął, że prawie co druga stacja lub przystanek kolejowy w tej okolicy ma w nazwie przymiotnik "pomorskie" (te największe to Laskowice, Kowalewo, Jabłonowo), a nie są to tereny przyłączone do Polski po wojnie, więc coś z tej "pomorskości" muszą chyba mieć?
A co do nieuków. Tamci peerelowscy przynajmniej poprawnie pisali. W każdym razie nie trafiłem nigdy w gazecie na "Wybżerze", w obecnych czasach jednak zdarzyło mi się wypełniać kilka razy formularze (papierowe i elektroniczne) w którym widniało województwo zachodnio-pomorskie, że nie wspomnę już o słynnej "Zachodnio-Pomorskiej Kasie Chorych", więc tak naprawdę to nie wiem w którym systemie nieucy mieli więcej do powiedzenia.
_________________

 
 
 
Jagst 
Automobilista

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Cze 2008
Posty: 437
Skąd: Westpreussen
Wysłany: 2009-02-15, 15:24   

Tangens napisał/a:
Byłem wczoraj w Olsztynie, a że jechałem przez Toruń to i zjechałem północny fragment woj. kujwsko-pomorskiego. Dzięki temu zwróciłem uwagę, choć wcześniej fakt ten mi umknął, że prawie co druga stacja lub przystanek kolejowy w tej okolicy ma w nazwie przymiotnik "pomorskie" (te największe to Laskowice, Kowalewo, Jabłonowo), a nie są to tereny przyłączone do Polski po wojnie, więc coś z tej "pomorskości" muszą chyba mieć?

Owszem, te miejscowości zostały przyłączone do Polski po wojnie, tyle, że tej wcześniejszej, z lat 1914 - 1918. I wtedy one wszystkie nagle stały się "pomorskie". Podobnie jak ówczesne województwo ze stolica w Toruniu, które obejmowało również "Wybrzeże". Przypuszczam, że również wtedy wojsko stacjonujące w Bydgoszczy stało się "pomorskie".
_________________
Pojęcia "nasz", "nasze", "my", "oni" itp... w rozmowach o historii i polityce są bardzo względne.

KTO POWIEDZIAŁ KASJER-DUPA???
 
 
Tangens 


Pomógł: 6 razy
Wiek: 67
Dołączył: 16 Lip 2008
Posty: 1640
Skąd: Gdańsk/Świnoujście
Wysłany: 2009-02-15, 20:41   

Mam jeszcze jedno pytanie. Nazwę Vorpomern tłumaczy się u nas jako Przedpomorze, co jest językowo (według mnie) niedopuszczalne. Pojawiają się w niej dwa przedrostki na dodatek sprzeczne ze sobą (przed i po). Z podobnych powodów uznnao za niedopuszczalną nazwę spockiego osiedla "Brodwinowo" i nakazano Brodwino, co o dziwo przyjęło się.
Wiem, że tu sprawa jest bardziej złożona (niemieckie Pomern, a u Niemców "po" nie jest przecież przedrostkiem), lae jednak uważam że jesli już to powinno być Przedmorze lub ewentualnie Przednie Pomorze, czy coś w ty rodzaju.
_________________

 
 
 
Jagst 
Automobilista

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Cze 2008
Posty: 437
Skąd: Westpreussen
Wysłany: 2009-02-16, 08:36   

Tangens napisał/a:
Mam jeszcze jedno pytanie. Nazwę Vorpomern tłumaczy się u nas jako Przedpomorze, co jest językowo (według mnie) niedopuszczalne. Pojawiają się w niej dwa przedrostki na dodatek sprzeczne ze sobą (przed i po). Z podobnych powodów uznnao za niedopuszczalną nazwę spockiego osiedla "Brodwinowo" i nakazano Brodwino, co o dziwo przyjęło się.
Wiem, że tu sprawa jest bardziej złożona (niemieckie Pomern, a u Niemców "po" nie jest przecież przedrostkiem), lae jednak uważam że jesli już to powinno być Przedmorze lub ewentualnie Przednie Pomorze, czy coś w ty rodzaju.

Vorpommern jest na polski tłumaczone jako "Pomorze Przednie" właśnie ( niejednokrotnie widziałem taki właśnie zapis w literaturze, albo w prasie) i nie spotkałem nigdzie tłumaczenia "Przedpomorze".

A co do Brodwina, to jest to odkopana autentyczna nazwa dawnej osady (zapisywana podobno w średniowieczu jako Brutnino, Brodnino), bez typowo polskiej końcówki "-owo". I to właśnie ze względów historycznych, a nie gramatycznych "Brodwinowo" było zwalczane. Był to zresztą twór który powstał jedynie w języku potocznym, wśród ludności napływowej, która tę końcówkę dodała niejako automatycznie, stosując "naturalne" zakończenie nazwy. Oczywiście była to ludność, która nie mogła mieć pojęcia o źródłach tej nazwy i jej oryginalnym brzmieniu.
_________________
Pojęcia "nasz", "nasze", "my", "oni" itp... w rozmowach o historii i polityce są bardzo względne.

KTO POWIEDZIAŁ KASJER-DUPA???
 
 
Tangens 


Pomógł: 6 razy
Wiek: 67
Dołączył: 16 Lip 2008
Posty: 1640
Skąd: Gdańsk/Świnoujście
Wysłany: 2009-02-16, 23:33   

Jagst napisał/a:
A co do Brodwina, to jest to odkopana autentyczna nazwa dawnej osady (zapisywana podobno w średniowieczu jako Brutnino, Brodnino), bez typowo polskiej końcówki "-owo". I to właśnie ze względów historycznych, a nie gramatycznych "Brodwinowo" było zwalczane. Był to zresztą twór który powstał jedynie w języku potocznym, wśród ludności napływowej, która tę końcówkę dodała niejako automatycznie, stosując "naturalne" zakończenie nazwy. Oczywiście była to ludność, która nie mogła mieć pojęcia o źródłach tej nazwy i jej oryginalnym brzmieniu.
Nie zgodzę się. Jak osiedle zaczęło rosnąć czytałem na ten temat w prasie artykuł profesora Uniwersytetu Danzigiego, specjalisty od nazewnictwa (niestety nie pamiętam nazwiska) i od tego czasu było już tylko Brodwino.
Końcówka ~ino (lub ~yno) też jest typowa dla polskich miejscowości np. Banino, Łapino, Sulęczyno... Bardziej nietpowe nazwy są w gminie Kolbudy: Sulmin i Otomin a nie Otomino i Sulmino. Natomiast rzadkością na północy są typowe dla południa końcówkji ~ów.
_________________

 
 
 
Jagst 
Automobilista

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Cze 2008
Posty: 437
Skąd: Westpreussen
Wysłany: 2009-02-17, 08:18   

Tangens napisał/a:
Końcówka ~ino (lub ~yno) też jest typowa dla polskich miejscowości np. Banino, Łapino, Sulęczyno... Bardziej nietpowe nazwy są w gminie Kolbudy: Sulmin i Otomin a nie Otomino i Sulmino.

Uznałbym raczej, że to miejscowości kaszubskie a nie polskie, a już na pewno w czasie, gdy je tak nazwano... Brodwina tez to dotyczy.
Tangens napisał/a:
Natomiast rzadkością na północy są typowe dla południa końcówkji ~ów.

Bo to właśnie jest typowo polska końcówka, nieobecna tam, gdzie nieznany był polski jezyk.
_________________
Pojęcia "nasz", "nasze", "my", "oni" itp... w rozmowach o historii i polityce są bardzo względne.

KTO POWIEDZIAŁ KASJER-DUPA???
 
 
Łukasz 


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 29 Lis 2008
Posty: 38
Skąd: Wysoka
Wysłany: 2009-02-17, 09:37   

Tangens napisał/a:
Wiem, że tu sprawa jest bardziej złożona (niemieckie Pomern, a u Niemców "po" nie jest przecież przedrostkiem)


E, ta nazwa nie pochodzi przecież z niemieckiego.

Tangens napisał/a:
Końcówka ~ino (lub ~yno) też jest typowa dla polskich miejscowości np. Banino, Łapino, Sulęczyno... Bardziej nietpowe nazwy są w gminie Kolbudy: Sulmin i Otomin a nie Otomino i Sulmino. Natomiast rzadkością na północy są typowe dla południa końcówkji ~ów.


Końcówka -in, -yn też występuje często, a wiele miejsc przez wieki było nazywane raz tak, a raz z "o" na końcu (np. Otomin to było Otomino, zresztą po kaszubsku chyba nadal tak jest, Witomino - Witomin, Banino - Banin). Ale w sumie tak samo jest z końcówkami -ów i -owo (chociaż rzeczywiście w naszym regionie dużo jest tylko tych drugich).
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2009-03-03, 23:34   

Co o tym sądzicie? Ja odczuwam mały niesmak...
http://www.niedlasrodkowopomorskiego.pl
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
Tangens 


Pomógł: 6 razy
Wiek: 67
Dołączył: 16 Lip 2008
Posty: 1640
Skąd: Gdańsk/Świnoujście
Wysłany: 2009-03-04, 01:02   

Myślę, że najlepiej by było jakby się na ten temat wypowiedzieli mieszkańcy Słupska.
Ja pod tą petycją się nie podpiszę, bo mi zwisa czy będę w jednym województwie z Koszalinem czy bez niego. Nie znam się na ekonomii ale jest mi wiadomym, że byłoby to województwo bardzo słabe. Koszalin jest napalony strasznie, Słupsk z tego co wiem od samych słupszczan, w 70% zlewa na to, a z tych co są zdecydowani to i tak nieco więcej jest przeciw niż za. Województwo środkowopomorskie bez Słupska to już kompletny bezsens. Nie sądzę też by komukolwiek w Bytowie czy Szczecinku zależało na tym tworze. Dlatego moim zdaniem akcja nie ma najmniejszego sensu, a tym bardziej protestowanie przeciw niej.
Dla mnie jak już powiedziałem braterstwo z Koszalinem nie jest do niczego potrzebne. Ba, nawet ranga Świnoujścia w województwie by pewnei wzrosła, bo stałoby się trzecim a nie piątym miastem. Przed 1975 rokiem istniało woj. szczecińskie bez Koszalina i wcale źle nie prosperowało, na pewno o wiele lepiej niż koszalińskie. Nie widzę powodów dla których teraz miałoby być inaczej. Dostępu do morza ani do granicy z Niemcami Zachodniopomorskie nie straci, wielkiego przemysłu też nie, więc i nie ma za czym płakać.
Ale myślę, że do tego nie dojdzie jesli Słupsk nie będzie zainteresowany, a skoro tak to i protesty nie są potrzebne.
No i nawiązanie do wcześniejszej dyskusji w tym temacie. Skoro Szczecin leży na Pomorzu Wschodnim, to nazwa środkowopomorskie dla koszalińskiego będzie tym bardziej bez sensu.
_________________

 
 
 
Tangens 


Pomógł: 6 razy
Wiek: 67
Dołączył: 16 Lip 2008
Posty: 1640
Skąd: Gdańsk/Świnoujście
Wysłany: 2009-03-04, 01:08   

A i jeszcze jedno, taki drobiazg od którego na pewno nie zależą losy świata, ale zawsze. Liczba. 16 jest liczbą niemal doskonałą - można tworzyć makroregiony dzieląc kraj na pół, cztery części po cztery lub łączyć w pary województw. Jak powstanie to siedemnaste to zawsze będzie wisieć jak ta kula u nogi i we wszystkim przeszkadzać.
_________________

 
 
 
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 53
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4792
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2009-03-20, 10:32   

Przedwojenny herb województwa pomorskiego - porównanie z obecnym:

585144200 gryf województwo pomorskie.jpg
Rys. Stanisław Eliasz Radzikowski
Plik ściągnięto 34350 raz(y) 29,69 KB

Herb dziś.jpg
Plik ściągnięto 34350 raz(y) 54,17 KB

_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
ezet 

Pomógł: 15 razy
Dołączył: 02 Paź 2008
Posty: 1604
Skąd: Pomorze Gdańskie
Wysłany: 2009-03-21, 14:05   

Na mapie Pomorza - Petrusa Artopaeusa z "Cosmographii" z 1550 r. - godłem Pomorza jest czerwony gryf, a godłem Kaszub gryf czarny ( Pomorze i Kaszuby pokazane są na zachód od Prus Królewskich). Wynika z tego, iż obecne woj. pomorskie zapożyczyło czarnego gryfa do Kaszubów, choć Kaszubi i tak nie uznają urzędowego wzoru gryfa woj. pomorskiego za godło Kaszub. Za swoje godło uważają czarnego gryfa w koronie ( http://pl.wikipedia.org/wiki/Kaszuby ).

Herby z mapy Petrusa Artopaeusa. Repr. ezet.JPG
Plik ściągnięto 34286 raz(y) 18,9 KB

Źródło - Wikipedia, link powyżej.jpg
Plik ściągnięto 34286 raz(y) 10,3 KB

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl