Wolne Forum Gdańsk Strona Główna Wolne Forum Gdańsk
Forum miłośników Gdańska i Pomorza

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: fritzek
2009-02-09, 00:31
Gdańskie wieżowce
Autor Wiadomość
feyg 


Pomógł: 50 razy
Wiek: 50
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 4789
Skąd: Gdynia Mały Kack
Wysłany: 2008-09-01, 20:49   Gdańskie wieżowce

Miasto nie rezygnuje z hotelu
Cytat:
Władze miasta nie rezygnują z pomysłu ulokowania 55-metrowego hotelu w okolicach deptaka prowadzącego do mola w Brzeźnie. Po protestach ekologów i radnych z komisji rozwoju przestrzennego plan sytuujący hotel po lewej stronie deptaka zawieszono do końca roku, dopóki nie zostaną przeprowadzone badania wpływu inwestycji na ujęcie wody. Jak udało nam się dowiedzieć, wstępne wyniki badań nie zezwalają na postawienie tam wysokościowca, bo jego fundamenty naruszą wody gruntowe.

Władze miasta postanowiły więc postawić hotel po prawej stronie deptaka, w miejscu po ośrodku wczasowym MON. Koncepcję planu pokazali radnym na posiedzeniu komisji rozwoju przestrzennego projektanci z Biura Rozwoju Gdańska. Na 1,7-hektarowym terenie zabudowa usługowa (turystyka, rekreacja, sport, gastronomia) ma stanowić 20 procent powierzchni (pozostała część to zieleń), ale zamiast wcześniej planowanego budynku wysokiego na 16 metrów pojawił się projekt 55-metrowego. - Po konsultacjach z ekspertami dokonaliśmy zmian w Studium Lokalizacji Obiektów Wysokościowych - tłumaczą projektanci. - Chcemy osie ul. Hallera, pasa startowego i deptaka zakończyć jedną 55-metrową dominantą, która także byłaby widoczna z morza.

Tymczasem ekolodzy nie chcą słyszeć o żadnych wysokościowcach w pasie nadmorskim.

- W przestrzeni rekreacyjnej nie powinno być wysokich budynków, ludzie chcą tutaj odpoczywać - tłumaczy Joanna Lepczak-Michalska z Polskiego Klubu Ekologicznego. - A poza tym postawienie takiego giganta będzie miało negatywny wpływ na ujęcia wody i na środowisko.

Ten wpływ bada Państwowy Instytut Geologiczny. Badania obejmują cały pas nadmorski, a wyniki mają być gotowe w listopadzie. Jednak już teraz wiadomo, że są miejsca, w których wysokościowiec naruszy wody gruntowe.

Nowa lokalizacja 55-metrowego hotelu wzbudziła dyskusję wśród radnych. Przewodnicząca komisji rozwoju przestrzennego Małgorzata Chmiel ma nadzieję, że wyniki badań wykażą, że wysokościowce nie będą mogły stanąć w żadnym miejscu przy deptaku prowadzącym na molo. Zgadza się z nią Krystian Kaczmarek, który miejsca na wysokościowce widzi np. w Letnicy czy na Młodym Mieście. Za to absolutnie nie zgadza się z nimi Mirosław Zdanowicz.

- Wiele razy, jak wracałem statkiem do Gdańska, nie wiedziałem, czy to miasto czy wieś - wspomina radny. - Brakowało charakterystycznych punktów, wieżowców.


Także Wiesław Bielawski, zastępca prezydenta ds. polityki przestrzennej, jest zdania, że pas nadmorski to doskonałe miejsce na 55-metrowy hotel.

- Jest to miejsce, które wykorzystuje wszystkie walory turystyczne Gdańska - wodę, plażę, przyrodę - wylicza prezydent.

- Tylko co to za kontakt z przyrodą z wysokości 55 metra - pytają zdumieni ekolodzy.
Katarzyna Szcześniak - POLSKA Dziennik Bałtycki
_________________
Kto głośny jak dzwon, ten pusty jak on...
 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2009-02-08, 16:59   

Powstaje gdańskie "City"
Cytat:

Powstaje gdańskie "City"

Metropolia gdańska potrzebuje wieżowców. Jak kania dżdżu pragną ich władze miasta, duże firmy cierpiące na brak nowoczesnej powierzchni biurowej, branża turystyczno-hotelarska, a także mieszkańcy. Jedni ze względu na możliwość zamieszkania w centrum miasta w "najwyższym" i nieporównywalnym nad Bałtykiem standardzie. Inni ze względu na lokalny patriotyzm i chęć ubogacenia krajobrazu miasta, zaznaczenia jego prężności i podkreślenia charakteru metropolii. W projekt tych dążeń wpisuje się znakomicie koncepcja budowy pięciu ogromnych budynków na końcu ulicy Hallera w Gdańsku Brzeźnie.

Jak się dowiedzieliśmy pięć kilkudziesięciopiętrowych drapaczy chmur zostało zaprojektowanych przez renomowaną pracownię architektoniczną z Nowego Jorku. Najwyższe wieże wystrzelą w niebo na wysokość aż 55 pięter! Koncepcję lokalizacyjną budynków, które wyrosną na miejscu obecnego parkingu opracowała gdańska pracownia AKO ARCHITEKCI. Roger Kostarczyk z AKO ARCHITEKCI tłumaczy, że studium lokalizacyjne budynków wysokościowych (powiązanych z kompleksem usług wielofunkcyjnych) zostało wykonane jako analiza możliwości inwestycyjnych zagospodarowania terenu działki. Analiza powstała dla potrzeb opracowania biznes planu inwestycji i wynikała z zapisów miejscowego planu zagospodarowania terenu.

Projekt na Hallera realizowany będzie przez Afik Vitania Polska ustanowionej przez dwie wiodące w Izraelu spółki deweloperskie: Afik Hayarden Ltd oraz Vitania Ltd, obie notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych. Udziałowcem w 50% Vitania Ltd jest Delek Real Estate - jedna z wiodących spółek w Izraelu z dziedziny nieruchomości o zasięgu międzynarodowym. Głównym celem AVG jest długofalowe realizowanie projektów deweloperskich w Polsce. Obecnie grupa koncentruje się na rynku gdańskim. Jak powiedział nam Rony Livni, z firmy Afik Vitania Group - tak duża inwestycja ma szansę na zmianę oblicza Gdańska. Projekt na Hallera będzie naszym sztandarowym projektem w Gdańsku, realizowanym na dużą skalę o ogromnym znaczeniu zarówno dla Gdańska jak i jego mieszkańców. Ten wyjątkowy projekt, zlokalizowany w pasie nadmorskim będzie projektem typu Green ,realizowany w oparciu o najwyższe światowe standardy doyczące. ochrony środowiska. W tym celu zaangażowaliśmy wiodące firmy architektoniczno - inżynieryjne z Nowego Jorku, w tym GNA Architectural & Design INC; WSP Cantor Seinuk - Structural Engineers oraz Consentini Associates. W celu uniknięcia problemów związanych z ujęciami wód w tym rejonie, planujemy m.in. lokalizację miejsc parkingowych w częściach naziemnych projektu.

W chwili obecnej realizacja projektu została czasowo wstrzymana. Nasze ogromne doświadczenie w realizacji tego typu projektów wskazuje, że przedsięwzięcie na tak dużą skalę powinno zostać przeprowadzone jako projekt wielofunkcyjny. W związku z powyższym stworzyliśmy projekt łączący w sobie funkcje mieszkaniowe, hotelowe, biurowe oraz usługowo-handlowe. Niestety Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego obowiązujący dla tej lokalizacji nie dopuszcza zabudowy wielofunkcyjnej. Aby tak ogromny i kluczowy dla Miasta projekt mógł być z powodzeniem zrealizowany, powyższe kwestie muszą zostać rozstrzygnięte, poprzez zmiany w zapisach Planu Miejscowego przez Właścicieli terenu i Urząd Miasta. Jak się dowiedzieliśmy Afik Vitania Group równolegle jest w trakcie realizacji innych, dużych i prestiżowych projektów: przy ulicy Szafarnia oraz przy ulicy Chmielnej. Obok tych projektów w ostatnim czasie przystąpiliśmy do negocjacji z Miastem. Celem powyższego jest stworzenie Partnerstwa Publiczno-Prywatnego na Zagospodarowanie Północnego Cypla Wyspy Spichrzów w Gdańsku, który rodzi ogromne możliwości i jest jedyny w swoim rodzaju – dodaje Rony Livni.

Inwestycja faktycznie poraża rozmachem. W Gdańsku od lat brakuje nowoczesnej powierzchni biurowej. Branża hotelowa także musi się jeszcze sporo natrudzić, żeby sprostać wymaganiom organizacyjnym "Euro 2012". Projekt przy ul. Hallera może być lekarstwem na wiele problemów miasta. - Chciałbym też wspomnieć, że oprócz działań o charakterze stricte biznesowym zaangażowaliśmy się również w działania na rzecz lokalnej społeczności - dodaje Rony Livni. Afik Vitania Group jest sponsorem szkolnego boiska do gry w piłką nożną przy Gimnazjum nr 2 w Gdańsku, przy ul. Kartuskiej 32/34 realizowanego z inicjatywy Społecznego Komitetu Wsparcia EURO 2012 Gdańsk pt. Junior Euro 2012.

Ulica Hallera w Gdańsku zmieni zupełnie swoje oblicze. Wciągu kilku najbliższych lat nabierze wielkomiejskiego charakteru. Turystom przypływającym z północy będzie się stopniowo ukazywać nowe, wysokościowe oblicze miasta. Poczynając od Młodego Miasta, Wieże Wolności, Wieżowce przy Hallera, hotel w Brzeźnie, aż po Big Boy Building. Lokalizacje obiektów wysokościowych są zgodne z opracowanym przez specjalistów z całego świata i zatwierdzonym przez radnych "Studium Lokalizacji Obiektów Wysokościowych".

Mariusz Feliński

Giełda Nieruchomości Pomorze


Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska:
Cytat:
Wieżowce przy Hallera podniosą prestiż metropolii: Wysoka jakość architektury i jej ikoniczność podnosi rangę miasta w nieustającym współzawodnictwie współczesnych metropolii. Gdańsk musi sprostać temu wyzwaniu, aby nie utracić swojego statusu.

Nowoczesna architektura stanowiąca dominantę w krajobrazie na zakończeniu osi głównych ulic biegnących w kierunku morza, która wpłynie nie tylko na podniesienie atrakcyjności dzielnicy, ale również całego miasta. Styk morza i miasta posiada niewątpliwe walory rekreacyjne i turystyczne, które właściwie zagospodarowane stanowią wizytówkę miasta.

Obowiązujący plan "Pas Nadmorski rejon ulicy Hallera w mieście Gdańsku" nakłada na inwestora obowiązek realizacji bogatego programu usług rekreacji, sportu i ochrony zdrowia, podkreślających wyjątkowe położenie obiektu w strukturze miasta, na styku z morzem. Nie przewiduje on możliwości realizacji funkcji mieszkaniowej.

Przestrzeń publiczna przy obiektach wysokościowych wzbogaca otoczenie nowej inwestycji i jednocześnie nobilituje otoczenie obiektu, zaś jej wielofunkcyjność uatrakcyjnia program użytkowy obiektu. Obowiązek kreowania przestrzeni publicznej podczas realizacji nowych obiektów wysokościowych jest podstawowym wymogiem w Gdańsku, zgodnie z przyjętą uchwała RMG "Studium Lokalizacji Obiektów Wysokościowych"

Inwestycje obiektów wysokościowych często budzą sprzeciw okolicznych mieszkańców. Opór jest związany z tzw. postawą NIMBY (not in my back yard - "nie na moim podwórku"), czyli sprzeciwem wobec pewnych inwestycji w swoim najbliższym otoczeniu, pomimo generalnej akceptacji tego typu obiektów.


Hallera-ikoniczne dominanty.jpg
Plik ściągnięto 36097 raz(y) 96,14 KB

_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 92
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6904
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-02-08, 19:48   

Cytat:
Hallera-ikoniczne dominanty.jpg


O Hollera! :shock:

Cytat:
Wysoka jakość architektury i jej ikoniczność podnosi rangę miasta w nieustającym współzawodnictwie współczesnych metropolii.
Wydaje się, że autor tych słów również staje się ikoniczny ... i komiczny zarazem. Szkoda :-/
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2009-02-08, 20:01   

villaoliva napisał/a:

Cytat:
Wysoka jakość architektury i jej ikoniczność podnosi rangę miasta w nieustającym współzawodnictwie współczesnych metropolii.
Wydaje się, że autor tych słów również staje się ikoniczny ... i komiczny zarazem. Szkoda :-/

"Wydaję się" to właśnie autorowi owych stwierdzeń okraszonych karkołomnymi konstrukcjami językowymi. A rzeczywistość skrzeczy. Niestety :-/
_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
renekk 


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 934
Skąd: Orunia
Wysłany: 2009-02-08, 22:16   

Cytat:
Hallera-ikoniczne dominanty.jpg

Rzekłbym, że raczej falliczne...
_________________

 
 
 
Henio 
Aspirant BeHaPe


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 167
Skąd: Nowy Port
Ostrzeżeń:
 4/3/4
Wysłany: 2009-02-09, 21:18   

renekk napisał/a:

Rzekłbym, że raczej falliczne...


Fakt ;-) taki długo nie postoi.
Architekci mają poczucie... to wcale nie znaczy , że to się zrealizuje. I na szczęście.
 
 
Ponury 
majster


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 888
Skąd: Gdańsk-Brętowo
Wysłany: 2009-02-09, 22:37   

Taaa.... kryzys. Już widzę jak banki to finansują :hihi:
_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 92
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6904
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-02-09, 22:39   

Kryzys kiedyś się skończy. Wieczny nie będzie.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 92
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6904
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-02-15, 13:36   

Tak się zastanawiam kto jest ważniejszy w mieście? Mieszkańcy czy turyści?
Może znacie odpowiedź?Gdański Pas Nadmorski podzielony dla turystów i mieszkańców

Cytat:
- Plan podziału pasa nadmorskiego nie jest niczym nowym, jest przewidziany przez "Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego" z grudnia 2007 r. - mówi Marek Piskorski, dyrektor Biura Rozwoju Gdańska. Dokument ten, uchwalony przez Radę Miejską, powtarza zresztą tezy poprzedniego studium z 2001 r. - dodaje.

W studium znajduje się zapis, że jedną z głównych funkcji miastotwórczych, tzn. takich, z których żyje miasto, jest turystyka i rekreacja. W ramach studium, pas nadmorski został podzielony na trzy części: zachodnią od Sopotu do Nowego Portu, Stogi oraz Wyspę Sobieszewską. Taki podział geograficzny pociąga za sobą również zróżnicowanie form zagospodarowania terenu.

Coś dla przyjezdnych...

Część zachodnia, tzn. od Sopotu do Nowego Portu, ma być zurbanizowana. Jest ona podzielona na dwie części według osi dojścia do mola. Prezydent Paweł Adamowicz, pod wpływem nacisków społecznych, wycofał się z pomysłu budowania obiektów wysokościowych po lewej stronie deptaku, mogą tam za to powstać inne formy zurbanizowanej zabudowy, jak np. aqua park. Wieżowce natomiast zostaną wzniesione po prawej części dojścia do mola, tzn. tej od strony Brzeźna.

- Ta część ma być przeznaczona dla turystów zagranicznych, którzy przyjeżdżają do Gdańska na krótko, chcą podziwiać lokalne zabytki np. katedrę w Oliwie czy Kościół Mariacki, ale wiedzą też, że Gdańsk leży nad morzem i chcą podziwiać tutejszy krajobraz, choć niekoniecznie rozłożą koc na plaży w Jelitkowie - wyjaśnia obrazowo Marek Piskorski.

Jak zauważa Piskorski, taka zabudowa pasuje do hoteli, które mieszczą się w Jelitkowie i Sopocie, a z drugiej strony będzie cechowała się pewnym zróżnicowaniem, gdyż znajdzie się w sąsiedztwie zabytkowej zabudowy Brzeźna i Jelitkowa.

... i coś dla tubylców

Stogi natomaist mają być przeznaczone na rekreację skierowaną do mieszkańców Gdańska. Służyć ma temu kąpielisko mieszczące się w tej dzielnicy oraz półkilometrowy pas zieleni oddzielający plażę od terenów zabudowanych. Miasto chce utrzymać teren zielony i nie zamierza ingerować w niego budową żadnych obiektów.

Zbliżoną funkcję do Stogów ma pełnić Wyspa Sobieszewska, na której również znajduje się pas zieleni, z jednym wyjątkiem terenów wojskowych. Ta część pasa nadmorskiego ma służyć jednak również turystom, którzy przyjeżdżają do Gdańska na dłuższy pobyt.

- Te różne funkcje będą się oczywiście mieszały, nikogo nie wygonimy, jeśli przyjdzie wykąpać się w Jelitkowie, jednak zasadnicza regułą będzie zróżnicowanie przeznaczenia poszczególnych części pasa nadmorskiego i form jego zagospodarowania - stwierdza Marek Piskorski.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
fritzek 
Oberkalarepa


Pomogła: 10 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 3529
Skąd: Neufahrwasser b. Danzig
Wysłany: 2009-02-15, 15:50   

villaoliva napisał/a:
Tak się zastanawiam kto jest ważniejszy w mieście? Mieszkańcy czy turyści?
Może znacie odpowiedź?

Też pytanie... :-/ Przecież ważne są wieżowce z hotelami i stadion dla turystów a nie nasze, dziurawe chodniki.

Ale interesujące jest też to, że wymienia się turystów zagranicznych:
Cytat:
- Ta część ma być przeznaczona dla turystów zagranicznych, (...)-wyjaśnia obrazowo Marek Piskorski.
Dla dewizowców? :hihi:
_________________
Rzaba żądzi!
Neufahrwasser...Neufahrwasser
 
 
 
Jagst 
Automobilista

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Cze 2008
Posty: 437
Skąd: Westpreussen
Wysłany: 2009-02-15, 19:51   

Nie wróżę Gdańskowi nic dobrego, dopóki jego mieszkańcy będą uznawali turystów za konkurencję dla siebie, czy wręcz wrogów... A pomysły na ich obsługę za zamach na zaspokojenie własnych potrzeb.

No, ale ja - na szczęście - w Gdańsku nie mieszkam, więc to nie mój kłopot.
_________________
Pojęcia "nasz", "nasze", "my", "oni" itp... w rozmowach o historii i polityce są bardzo względne.

KTO POWIEDZIAŁ KASJER-DUPA???
Ostatnio zmieniony przez Jagst 2009-02-15, 19:54, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 92
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6904
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-02-15, 19:53   

Jagst napisał/a:
Nie wróżę Gdańskowi nic dobrego, dopóki jego mieszkańcy będą uznawali turystów za konkurencję dla siebie, czy wręcz wrogów...


To nie mieszkańcy. To władze separują mieszkańców od turystów i to faworyzując tych drugich.

Jagst napisał/a:
No, ale ja - na szczęście - w Gdańsku nie mieszkam, więc to nie mój kłopot.


No właśnie :-D
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Jagst 
Automobilista

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Cze 2008
Posty: 437
Skąd: Westpreussen
Wysłany: 2009-02-15, 19:57   

villaoliva napisał/a:
To nie mieszkańcy. To władze separują mieszkańców od turystów i to faworyzując tych drugich.

Z ostatniego akapitu przytoczonego przez Ciebie tekstu wysnuwam zgoła inne wnioski.

Ale mnie się już nie chce tłumaczyć rzeczy oczywistych w towarzystwie, w którym negowanie wszystkich posunięć władzy jest po prostu w dobrym tonie, a próby dyskusji na bazie ekonomii i logiki kończą się zaszufladkowaniem w "obozie" prezydenta.
_________________
Pojęcia "nasz", "nasze", "my", "oni" itp... w rozmowach o historii i polityce są bardzo względne.

KTO POWIEDZIAŁ KASJER-DUPA???
 
 
villaoliva 
Administrator


Pomógł: 19 razy
Wiek: 92
Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 6904
Skąd: Oliva
Wysłany: 2009-02-15, 20:01   

Jagst napisał/a:
Ale mnie się już nie chce tłumaczyć rzeczy oczywistych


Mnie czasem również, zwłaszcza gdy ktoś jest na "nie" z samego faktu, że ja to piszę.
_________________

W Oliwie... zawsze zielono www.staraoliwa.pl
 
 
 
Jagst 
Automobilista

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Cze 2008
Posty: 437
Skąd: Westpreussen
Wysłany: 2009-02-15, 20:05   

villaoliva napisał/a:
Mnie czasem również, zwłaszcza gdy ktoś jest na "nie" z samego faktu, że ja to piszę.

Wniosek co najmniej idiotyczny, bo ja odnoszę się do tego CO jest napisane, a nie do tego KTO to napisał.. Praktycznie każdy aktywny forumowicz spotykał się z moim poparciem albo krytyką - zależnie od poruszonego tematu i wygłaszanych poglądów. Za to niezależnie od tego kto to jest.

Ale skoro tak Ci wygodniej wnioskować...
_________________
Pojęcia "nasz", "nasze", "my", "oni" itp... w rozmowach o historii i polityce są bardzo względne.

KTO POWIEDZIAŁ KASJER-DUPA???
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Partnerzy WFG

ibedeker.pl